Art & Kulturë Design

Pamje nga prapaskenat e kalendarit Pirelli 2024!

Me Idris Elba, Angela Bassett dhe Naomi Campbell, edicioni i fundit i kalendarit prestigjioz Pirelli është i pari që është shkrepur nga një fotograf me ngjyrë në historinë e tij më shumë se gjysmë shekullore. Princi Gyasi, një artist vizual 28-vjeçar ganez, është gjithashtu afrikani i parë që merr komisionin prestigjioz, të cilin ai e ka marrë në një territor të ri të guximshëm.

Edicioni i 50-të i kalendarit, i titulluar “Timeless”, përmban gjithashtu yllin e Afrobeats, Tiwa Savage, poetin Amanda Gorman dhe Otumfuo Osei Tutu II, mbretin e popullit Asante të Ganës, dhe u qëllua pjesërisht në kombin e Afrikës Perëndimore. I njohur si “The Cal”, kalendari Pirelli filloi në vitin 1964. I shpërndarë te klientët e kompanisë së gomave, por nuk u shit kurrë, kalendari i kufizuar ka shfaqur prej kohësh modele të njohura para objektivit dhe talent të klasit botëror pas tij.

Edicionet e mëparshme kanë paraqitur emrat më të mëdhenj të artit dhe modës, duke përfshirë supermodelet e “pesës së mëdhenj” Christy Turlington, Linda Evangelista, Claudia Schiffer, Cindy Crawford dhe Campbell, të shkrepura nga fotografë duke përfshirë Patrick Demarchelier, Nick Knight dhe Annie Leibovitz.

Dikur i lidhur me fotosesione të rrezikshme, kalendari e ka zgjeruar hapjen e tij me kalimin e viteve, duke u bërë më gjithëpërfshirës. Deri në edicionin e vitit 2024, asnjë fotograf me ngjyrë nuk ishte përzgjedhur për komision. Gyasi përfaqëson gjithashtu një gjeneratë të re fotografësh që presin dhëmbët duke përdorur aparat fotografik – me një efekt jo më pak të gjallë.

I vetë-mësuar, ai filloi të fotografonte figura nga qyteti i tij i lindjes, Accra, me një iPhone në moshën 16-vjeçare, duke zhvilluar një stil rreth ngjyrave të bllokut hiper-të ngopura. Ai fitoi një ndjekës në internet dhe që atëherë ka bashkëpunuar me marka të tilla si Puma, Apple, Converse, Balmain dhe Off-White, dhe botime duke përfshirë Vanity Fair dhe GQ, duke xhiruar personazhe të famshëm të listës A si këngëtarët nigerianë Burna Boy dhe Wizkid.

Duke arritur një nga koncertet më prestigjioze në fotografinë editoriale, ganez është i vendosur të shkruajë një kapitull të ri në historinë e Pirelli-t, në vend që të marrë shkas nga kalendarët e mëparshëm.

Duhet të jem i sinqertë. Unë nuk jam një artist klishe që frymëzohet nga artistë të tjerë.