Celebrities Film & Tv Showbiz

Pas Barbie, Greta Gerwig nuk ka ndërmend të ndalet!

Barbie Land, të gjithë Barbie-t quhen Barbie dhe të gjithë Ken-ët quhen Ken. Por në jetën reale? Të gjithë janë Enya. Përveç një karriere të suksesshme aktrimi dhe skenari (ajo luajti në Greenberg, Frances Ha dhe Mistress America), Gerwig u nominua personalisht për tre Oscars mes Lady Bird dhe Little Women. Më pas, këtë vit, i 40-ti i saj, erdhi Barbie, filmi me fitimin më të madh i drejtuar ndonjëherë nga një grua, një anomali komerciale edhe për yjet e tij. Gerwig gjithashtu shkroi Barbie me partnerin e saj të jetës, shkrimtarin dhe regjisorin Noah Baumbach. Që ajo mban një ekzistencë të kuruar me kujdes, duket njëherësh një gjë e rrallë e Hollywood-it dhe shtylla e suksesit të saj. Ajo i shmanget mediave sociale. Me pak fjalë, asaj i pëlqen ajo që i pëlqen, qoftë Truffaut apo Titanic, të cilin e pa tetë herë. Ndoshta kjo shpjegon pse, verën e kaluar, një brez i caktuar grash panë Margot Robbie-n e veshur tërësisht me rozë, duke kënduar “Closer to Fine” të vajzave Indigo dhe menduan: A po e shikoj me të vërtetë këtë? Ose më mirë, a do ta shikoj këtë?

Përgjigja është, me vlerë më shumë se 1.4 miliardë dollarë, po. Këtu nuk flasin vetëm fëmijët e viteve ’90. Gerwig, së bashku me Taylor Swift, ka pasur vitin më të suksesshëm në mënyrë sasiore nga çdo artist në planet, duke krijuar një ndryshim paradigme që i ktheu njerëzit në teatro ashtu si Swift i ktheu në stadiume. Megjithatë, ta bësh atë të pranojë ndonjë nga këto, është si t’i kërkosh Ken-it të veshë këmishën e tij. Gerwig thotë se nuk ka lexuar asnjë fjalë nga komentet e Barbie.

Ajo ia vlerëson të gjithëve, përveç vetes, Barbie, e cila kryesisht lexohet si respekt ndaj talentit dhe estetikës së njerëzve të tjerë, por mund të jetë në kundërshtim me ndikimin e filmit, globalisht dhe personalisht. Ajo pranon se ky vit që është njohur më shumë se ndonjëherë në lagjen e saj. Gerwig i referohet aktorëve të saj kryesorë, përkatësisht Saoirse Ronan dhe Margot Robbie, si “patologjikisht të paqartë”. Për Ronan:

Provo të bëni një bisedë mistike me Saoirse për atë që ndodhi në një skenë dhe ajo do të thotë: “Sapo mësova përmendësh rreshtat e mi.

Për Robbie:

Margot vjen nga telenovelat australiane dhe ajo është një artiste e thellë dhe e vërtetë, por ajo gjithashtu e di se si është të marrësh maksimum dy dhe 40 faqe dialogje në ditë.

“Gjithçka që di për suksesin e filmit është një anekdotë”, këmbëngul ajo, me këpucët e hequra, teksa është e ulur në një divan minimalist në zyrën e saj, veshur me fustan të zi.

Me sa duket, ka pasur një përqindje shumë të lartë të njerëzve që thanë se nuk mund të mbanin mend filmin e fundit që panë në një kinema. Po, të mbushësh 40 vjeç është një punë e madhe. Me këtë dua të them filmin kryesor Barbie.

Me siguri, ka pasur një moment themelor brenda rrethit të saj të miqve, kur fushata e marketingut të Barbie filloi të ndjehej sikur NSA kishte një dorë në të. Gerwig është e afërt me kunatën e saj, dramaturgen fituese të çmimit Pulitzer, Annie Baker. Josh Safdie, shoqja e kolegjit Kate McKinnon (a.k.a., Barbie e çuditshme) dhe miqtë e Baumbach që janë bërë edhe të sajat, Brian De Palma, Jake Paltrow, Wes Anderson, por ajo ka pasur të njëjtin grup thelbësor që nga kolegji, të cilin ajo e quan “një thesar i vërtetë”. Ata erdhën si të ftuarit e saj në festën e Oscar-it të Vanity Fair 2020 në një hartë të koordinuar.

Puna e Gerwig-ut është si një gyp me anë të së cilës distilohet popullorja përmes të veçantës. Ajo ka përmendur klasikët si Singin’ in the Rain (“I love the razzle-dazzle”) dhe The Truman Show si gurë provash për Barbie, por filmi gjithashtu ndan ADN-në me Magjistarin e Ozit, deri në atë moment të përqendruar te thembra.

Gerwig supozon se mbushja e 40-ve është informacioni më i madh në dhomë. Sepse për të është. Ajo e grumbullon jetën e saj në filma që ende nuk janë realizuar. Kjo është arsyeja pse ajo përpiqet të qëndrojë aktive, jo vetëm për djemtë e saj (Harold, katër vjeç dhe foshnjën Isadore), por sepse ajo që bën është jashtëzakonisht fizike. Nëse ajo vazhdon të bëjë filma, ajo mund të bëjë tre ose katër para se të mbushë 50.

Dua ta bëj këtë në të 70-at e mia. Mendoj se ishte Truffaut ai që tha: “Ndonjëherë sasia është mbresëlënëse.” Unë e di se çfarë do të thotë ai. Unë thjesht dua të më mendojnë se ajo është e mirë. Ajo mund ta bëjë atë.

“Nuk është një klub,” thotë Anderson, për të cilin Gerwig luajti zërin në Isle of Dogs, “por kur dikush drejton filma, ata kanë kaluar këtë përvojë paksa të çmendur. Është një gjë paksa surreale të bësh me jetën tënde. Për mua, do të thotë se je mirë nëse mund të bësh një të mirë dhe Greta tani është veterane. Ajo e ka vërtetuar se ajo i komandon të gjitha.”

Ajo është gjithashtu, por njerëzore. Dhe ndërsa ajo mund të ketë qenë në gjendje të mbrohej nga kakofonia e sjelljeve pas Barbie, ajo ishte e njohur me 64 vitet e tyre para Barbie.

Sinqerisht, nuk kishte asgjë tjetër përveç frikës rreth gjithë kësaj që nga fillimi. Jeni duke u marrë me një temë që tashmë është kaq e mbushur me opinione, por truku është të thuash mirë, në vend që të përpiqesh ta ngremë atë në majë të gishtave, po sikur të hyjmë në të? Dhe e gjithë ndërmarrja ishte padyshim si ‘Dreji sikur e vodhe’. Shko, shko, shko. Mos u tregoni atyre, mos u tregoni se ku po shkojmë.

Gerwig aludon për fajin e përgjithshëm të nënës, por gjithashtu thotë se ajo dhe Baumbach nuk do të drejtojnë kurrë një film në të njëjtën kohë.

Pjesa ime e shkrimtarit ishte në grevë gjatë promovimit të Barbie, kështu që isha shumë në shtëpi me fëmijët, gjë që është e mrekullueshme. Është një sasi e madhe për t’u marrë menjëherë, por Harold ishte gjithashtu shumë i ri kur Little Women dhe Marriage Story u publikuan të dy.

Duke marrë parasysh veprën e saj, është një ndryshim komplot që Gerwig është e rrethuar vetëm nga djem. Ajo është gjithashtu njerka e 13-vjeçarit Rohmer, djalit të Baumbach me Jennifer Jason Leigh, me të cilën ai u divorcua në vitin 2013. Gerwig thotë se ajo e njeh Rohmer-in që kur ishte dy vjeç.

Vetëm niveli i decibelit është vetëm…si janë tre djem njëqind djem? Nëse më duhej të zgjidhja, ndoshta e imagjinoja veten me vajza. Por unë jam shumë e kënaqur nga këta djem të mrekullueshëm. Është disi si pyetjet që bëj për të qenë një regjisore e zonja. Unë mund të jem vetëm ndonjëherë drejtoresha që jam, që ndodh të jetë një drejtoreshë e zonja. Para Harold-it, lexova të gjithë ata libra rreth amësisë ambivalente. Isha e frikësuar sepse më pëlqeu shumë Rohmer aq sa e doja. Por për fat, kam pasur një përvojë shumë të bukur.

Prit. Ka libra të tërë se çfarë të bëni nëse nuk i doni fëmijët tuaj?

Do të habiteshit! Të gjithë librat e prindërve më duken jashtëzakonisht stresues, si zhanër, sepse mesazhi meta në to është: “Nëse nuk e bëni këtë siç duhet, fëmijët tuaj do të ngatërrohen përgjithmonë”. Prindërimi është si të drejtosh. Në kohën kur arrini në fund të një filmi, ju e dini se si ta drejtoni atë film. Ju mësoni se si ta bëni atë ndërsa jeni duke e bërë atë, por më pas ka mbaruar, momenti ka ikur. Dhe fëmijët janë si filmat. Nuk e keni pasur kurrë këtë më parë, thjesht nuk e dini se çfarë ka në mëngë dhe a po hyn kjo, për mutin në radiator?

Ekziston një monolog i pasionuar i ngulitur në filmat e Gerwig, i dhënë nga një grua që dëshiron të jetë vetvetja e saj më autentike (“megjithëse, ajo që thotë Saoirse në Little Women, kjo është Louisa May Alcott”). Në Barbie, America Ferrera e dorëzon atë. Megjithëse Gerwig dhe Baumbach shkruan skenarin, pjesa më e madhe e dialogut të Barbie është e pasur me përvojë femërore. Ajo konfirmon se formulimi “luaj kitarë për ty” është i saj. Ky është një proces organik, do të ishte e ndërlikuar të kodosh me ngjyra kush ka shkruar çfarë dhe Gerwig ka një tmerr të skicave. Ata i sjellin njëri-tjetrit skena. Megjithatë, ka shumë teori në lidhje me monologun e Ferrera-s.

Duke folur për ndryshimet e paradigmës, Hollywood-i ka kaluar nëpër tre ndryshime të dallueshme vitet e fundit: #MeToo, COVID dhe grevat. Gerwig është një anëtare e tre shoqërive, shkrimtare, aktore, regjisore. Ka pasur shumë trazira dhe rivlerësim, sipass saj. Por a do të zgjasë ndonjë mësim? Gerwig ndihet e lehtësuar që është më me fat se shumë njerëz përsa i përket faktit se nuk ndodhin gjëra vërtet traumatike. Një pjesë e kësaj është, në të vërtetë, të qenit “një hap e larguar” sepse ajo jeton në New York.

Unë mund të përdor sistemin e studios, por nuk duhet të jetoj në të. Dhe jam e vetëdijshëme që nuk dua të jem shumë e lidhur me atë që Hollywood mendon se është një ide e mirë apo e keqe, sepse nuk dua të di nëse ideja ime është qesharake. Dhe kur jetoni në LA, i njihni të gjithë. Të gjithë i njohin avokatët e njëri-tjetrit. Shpesh nuk e di se kush është personi i fuqishëm në dhomë. Thënë kjo, ka shumë gjëra që kanë ndodhur në jetën time, kur i shikoj prapa. Unë dua, prit një minutë. Kjo nuk ishte në rregull. Vetëm një milion gjëra të vogla. Pothuajse nuk u regjistrua. Cili mund të jetë brezash, e dini? Mendoj se një ndryshim thelbësor janë koordinatorët e intimitetit. Kanë kuptim të përsosur. Kjo është çmenduri. Përveç të qenit grua, bota paralele që unë shoh është duke u ngecur në një vorbull zhvillimi ku nuk dilni kurrë, nuk arrini të krijoni gjërat apo të gjeni kampionët e duhur. Unë kam qenë jashtëzakonisht me fat që kam arritur të jem i mbështetur nga sistemi dhe jo i gërryer nga sistemi.

Ajo është mbështetur edhe nga ana krijuese, duke u bërë dikush që ka gjetur kampionët e duhur dhe ka bërë disa kampionë.

Përvoja ime me regjisorët është krejtësisht bujare. Ata do të marrin në telefon dhe do të flasin me ju se si e bënë atë. Nuk ruhet fare. Dua të them, të gjithë kanë egon e tyre dhe ndjenjën e tyre të konkurrencës, por nëse do të pyesja, ata do të kalonin gjithë ditën duke më treguar se si e bënë atë. E di sepse i kërkova Steven Spielberg ta bënte këtë përpara se të xhiroja Little Women. Ai më tregoi të gjitha kërkimet e tij nga Lincoln, ai më tregoi gjithçka.

Anderson tha:

Ajo është një talent spektakolar. Kur tregova Greta Moonrise Kingdom, ajo pati reagimin që ju shpresoni vërtet, dukej se funksionoi për të në të gjitha mënyrat që dëshiroja. Më bëri të ndihem më shumë se i qetësuar, më bëri të mendoj se ndoshta kam bërë diçka të mirë.

Me gjithë sigurinë e saj, me gjithë logjikën e justifikuar, Gerwig ka pasur “diskutim të mashtrimit” me veten para çdo filmi, që nga fillimi i saj, dhe ajo do ta ketë përsëri. “Në një moment, terrori për të mos bërë kurrë asgjë bëhet shumë më i madh se tmerri për të bërë diçka të keqe”  dhe ajo e di se kjo ndjenjë “nuk po largohet, nuk ka ndonjë derë nëpër të cilën do të kaloni dhe pastaj thjesht do ta keni, si siguri.” Për të shprehur mendimin e saj, ajo lexon nga një screenshot që ka marrë në vitin 2022, ndërsa po bënte Barbie. Është një pasazh nga Ingmar Bergman, një tjetër nga heronjtë e saj:

Persona ishte një zbulim, një sukses që më dha kurajon të vazhdoj të kërkoj nëpër shtigje të panjohura…

Ajo e vendos telefonin poshtë.

Kam mjaftueshëm besim në nivelin tim të aftësive saqë jam në gjendje të them: “Kjo është ajo që më duhet për të bërë këtë lloj filmi dhe jam unë ajo që do ta bëj atë.” Edhe pse kufizimet janë gjithashtu jashtëzakonisht të dobishme. Por gjëja e bukur e kufizimeve është se ata ju gjejnë gjithmonë. Ju nuk duhet të shkoni t’i kërkoni ato.