Bota Gossip Showbiz

Policia amerikane zbulon autorin e vrasjes së reperit Tupac! Legjenda e hip-hopit u ekzekutua në moshën 25-vjeçare

Policia amerikane ka akuzuar një ish-udhëheqës bande për vrasjen e reperit Tupac Shakur në vitin 1996, një zbulim i madh në një çështje të gjatë që ende ka pushtuar publikun. Legjenda e hip-hop-it, e lindur në Nju Jork, u qëllua katër herë në moshën 25-vjeçare në një sulm me makinë në Las Vegas.

Të premten, juria e madhe e Nevadës paditi Duane “Keffe D” Davis, 60 vjeç, për një akuzë për vrasje me një armë vdekjeprurëse. Policia thotë se ai kishte planifikuar të shtënat vdekjeprurëse pasi nipi i tij u përfshi në një përleshje me Shakur në një kazino.

Davis u arrestua pranë shtëpisë së tij në Las Vegas të premten dhe do të dalë në gjykatë brenda disa ditësh.

Në gjykatë, prokurori Marc DiaGiacomo e përshkroi Davis – një ish-udhëheqës i bandës rrugore të South Side Compton Crips – si “komandant në terren” që “urdhëroi vdekjen” e Shakur.