Celebrities Magazine Showbiz Sport

Rekordet nuk kanë të ndalur, Lionel Messi hyn sërish në histori për…

Lionel Messi shënoi 100 gola ndërkombëtarë teksa shënoi një hat-trick në fitoren e theksuar 7-0 të Argjentinës kundër Curaçao të martën. 35-vjeçari Messi shënoi golin e tij historik të 100-të pas 20 minutash në Santiago del Estero përpara se të shtonte të 101-in dhe të 102-tin me radhë më vonë në pjesën e parë. Nicolás González dhe Enzo Fernández gjithashtu shënuan për t’i dhënë Argjentinës një epërsi 5-0 në pjesën e parë kundër Curaçao, e renditur 84 vende poshtë kampionit të botës në renditjen e FIFA-s.

Ndeshja mbeti pa gola për pjesën më të madhe të pjesës së dytë, por Ángel Di María shënoi nga pika e bardhë dhe Gonzalo Montiel shënoi pas krosimit të Paulo Dybala në 15 minutat e fundit për të kompletuar humbjen e Argjentinës. Pika e fundit e Messit vjen disa ditë pasi ai shënoi golin e tij të 800-të në karrierë në një miqësore kundër Panamasë të enjten. Ai aktualisht është i treti në listën e golashënuesve më të mirë ndërkombëtarë, 15 pas portugezit Cristiano Ronaldo dhe shtatë pas Ali Daei të Iranit. Trajneri i Argjentinës, Lionel Scaloni, u tha gazetarëve:

Shpresoj se do të ketë më shumë gola nga Messi, ai meriton të gjitha lavdërimet dhe është mirë që këto gola kanë qenë në tokën argjentinase, kjo gjithashtu ka një vlerë të veçantë.

Ndeshja e së martës ishte gjithashtu një vazhdim i festimeve të Kupës së Botës të Argjentinës, pasi lojtarët mbanin fanella përkujtimore gjatë prezantimit të një kopje trofeu para mijëra tifozëve.