Sport

Cristiano Ronaldo shënon dy gola ndaj Luksemburgut dhe feston më i lumtur se kurrë!

Cristiano Ronaldo shënoi dy herë pasi Portugalia mposhti Luksemburgun 6-0, duke shënuar golin e tij të parë me një festë të re. Pasi bëri një pasim me kokë të Nuno Mendes nga një distancë e afërt, Ronaldo vrapoi drejt flamurit të këndit për të kryer festën e tij ikonë “Siu”, duke u piruetë në ajër përpara se të ulej në një pozicion të fortë. Por këtë herë, ai i dha fund rutinës së tij të golave duke u shtirur se ishte në gjumë, një referencë e dukshme për zakonin e tij për të marrë disa sy gjumë në ditë.

Ronaldo dha një paraqitje të shkurtër të festës së re pasi shënoi për Manchester United kundër Evertonit vitin e kaluar, dhe ish-klubi i tij tha se pozicioni i gjumit i 38-vjeçarit ishte një burim argëtimi për shokët e tij kur skuadra udhëtonte për në dhe nga ndeshjet. Dylli i tij në pjesën e parë për Portugalinë të dielën e çon numrin e Ronaldos për vendin e tij në 122 gola në 198 ndeshje, duke vendosur rekordin e paraqitjes ndërkombëtare kundër Lihtenshtajnit tre ditë më parë.

Mes golave të Ronaldos, João Félix dhe Bernardo Silva të dy shënuan me kokë për t’i dhënë Portugalisë një epërsi 4-0 në pjesën e parë kundër Luksemburgut. Një tjetër goditje me kokë nga Otávio dhe një përfundim i mirë nga Rafael Leão, i cili e kishte parë penalltinë e tij të ekzekutuar tre minuta më parë, përfundoi sferën, që do të thotë se Portugalia tani ka shënuar 10 gola pa pësuar në dy ndeshjet e para kualifikuese për Euro 2024. Në ndeshjet e tjera në grupin J, Islanda mposhti Lihtenshtajnin 7-0 – diferenca më e madhe e fitores së ekipit në një ndeshje zyrtare – dhe Sllovakia mposhti Bosnjën dhe Hercegovinën 2-0.