Sport

Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo arrijnë në një ditë rekorde historike!

Ishte një natë me gola historike dhe arritje historike për Lionel Messin dhe Cristiano Ronaldon, pasi dyshja vazhdoi të çimentonte vendet e tyre si dy nga lojtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Në kryeqytetin argjentinas të Buenos Aires, Messi dhe bashkëlojtarët e tij argjentinas luajtën në tokën e tyre për herë të parë që nga triumfi i tyre në Kupën e Botës pak më shumë se tre muaj më parë. Ata u pritën si hero nga më shumë se 80,000 tifozë delirantë brenda Estadio Monumental ikonë të River Plate në një natë festimesh që me gjasë zgjatën deri në mëngjes.

Lojtarëve iu dha trofeu i Kupës së Botës, me të cilin parakaluan rreth stadiumit pas një fitoreje miqësore 2-0 ndaj Panamasë, si dhe bluza të qëndisura me tre yje të artë për të treguar tre triumfet e vendit në Kupën e Botës. Lojtarët nga skuadra që fitoi Kupën e Botës në Katar janë thirrur të gjithë në ekipin kombëtar për këto dy ndeshje miqësore kundër Panamasë dhe Curaçao për t’i lejuar ata të kënaqen në momentin e tyre të lavdisë.  Më pas, me vetëm një minutë të mbetur, momenti i lavdisë së Messit erdhi pasi ai siguroi fitoren me një goditje dënimi mahnitëse. Ishte goli i tij i 99-të ndërkombëtar dhe i 800-ti në karrierën e tij profesionale.

Gjithmonë kam ëndërruar për këtë moment, duke festuar me ju në vendin tim Argjentinë, duke ngritur gjënë më të madhe që është Kupa e Botës. Le të vazhdojmë të bëjmë atë që po bëjmë dhe ta shijojmë këtë sepse kemi pritur një kohë të gjatë për ta fituar përsëri. Le të shijojmë yllin e tretë.

Ronaldo thyen rekordin e paraqitjes, rrit numrin e golave

Në të njëjtën natë, Ronaldo theu rekordin e meshkujve për shumicën e paraqitjeve ndërkombëtare teksa realizoi ndeshjen e tij të 197-të për Portugalinë në fitoren e skuadrës kualifikuese për Euro 2024 ndaj Lihtenshtajnit. Rekordin e mëparshëm prej 196 e mbante sulmuesi i Kuvajtit Bader Al-Mutawa. Ronaldo shënoi dy gola, një penallti dhe një goditje dënimi mahnitëse, në fitoren 4-0 si fushata e Portugalisë për një fillim të përsosur, me João Cancelo dhe Bernardo Silva gjithashtu që shënuan në fletën e rezultatit.

38-vjeçari bëri debutimin e tij për Portugalinë në vitin 2008 dhe tani ka shënuar një rekord prej 120 golash ndërkombëtarë. Diku tjetër në kualifikimet për Euro 2024, Harry Kane dëboi disa nga demonët nga Katari duke shënuar një penallti për t’u bërë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave të Anglisë me 54 gola. Pasi humbi një penallti në çerekfinale kundër Francës, e cila do të kishte barazuar Anglinë dhe do t’i jepte atij rekordin, Kane tha se thyerja e rekordit nga pika e bardhë do të thotë shumë.

E dija se nuk do të zgjaste shumë, por ishte e shpejtë. Njeri i madh, golashënues i pabesueshëm dhe një legjendë e Anglisë.