Health & Beauty

Rregulloni problemet e pagjumësisë nëpërmjet këtyre këshillave të thjeshta!

Shumica e britanikëve synojnë të bëjnë shtatë deri në nëntë orë gjumë, ndërsa rreth një e treta prej nesh vuajnë nga gjumi me ndërprerje. Për më tepër, 48% e të rriturve thonë se kjo po ndikon në shëndetin e tyre mendor. Eksperti i gjumit Dr Neil Stanley thotë:

Është një çështje e vërtetë për shumë njerëz. Dhe sa më shumë shqetësohemi për këtë, aq më shumë luftojmë të largohemi.

Por bërja e ndryshimeve të vogla në rutinën tuaj të natës mund t’ju ndihmojë të arrini një tetë orësh të shëndetshë në natë. Mjafton thjesht të ndiqni këshillat kryesore të Dr Stanley për çdo situatë.

Kur është shumë ftohtë

Nuk është kurrë kënaqësi të futesh në një shtrat të ftohtë. Dr Stanley thotë:

Nëse është shumë ftohtë, ju humbni nxehtësinë e trupit dhe kjo mund ta bëjë problem të bini në gjumë. Shumica e njerëzve do ta ndezin ngrohjen, por kjo ngroh dhomën, jo trupin tuaj. “Sleep Charity” këshillon që ta mbani dhomën tuaj të gjumit në 16-18°C nëse mundeni. Mendoni të mbani veten ngrohtë në vend të kësaj, gjë që do të ndihmojë në uljen e faturave të ngrohjes gjithashtu. Merrni një shishe me ujë të nxehtë ose vishni çorape në krevat dhe këto metoda do të bëjnë një ndryshim të madh. Përdorni çarçafët e krevatit prej fanallate, sepse ato janë më të trasha dhe më me gëzof, duke ju mbajtur më ngrohtë.

Në kohë stresi

Dr Stanley thotë:

Ju duhet një mendje e qetë për të fjetur mirë. Përpiquni të keni një periudhë 30-45-minutëshe qetësimi përpara se të shkoni në shtrat. Bëni diçka që ju relakson, qoftë kjo joga, ndërgjegjja apo dëgjimi i muzikës. Mos punoni dhe mos shikoni lajmet. Provo një teknikë të quajtur “bllokimi i mendimit”: numëroni mbrapsht nga 1000 në shtesa prej shtatë. Ose thoni shkronjat e alfabetit dhe mendoni për një kafshë që fillon me secilën shkronjë. Nëse pas një kohe jeni ende zgjuar, ngrihuni, shkoni në një dhomë tjetër dhe bëni diçka tjetër derisa të ndiheni përsëri të përgjumur.

Pas aktivitetit fizik

Prej kohësh na është thënë që të mos ushtroni natën vonë, sepse kjo do të ndërhyjë në ciklin tuaj të gjumit. Hulumtimet tani na tregojnë se kjo është e gabuar. Në fakt, nuk është e dëmshme të bësh një stërvitje në mbrëmje ose pas punës. Dr Stanley thotë:

Për sa kohë që temperatura e trupit dhe rrahjet e zemrës suaj kanë kohë për t’u kthyer në nivelin tuaj bazë para gjumit, ju mund të ushtroheni në mbrëmje pa ndikuar në aftësinë tuaj për të fjetur. Por gjithmonë lini kohë për një periudhë ftohjeje në fund të stërvitjes suaj. Të shkoni në shtrat të nxehtë dhe të djersitur nuk do të ndihmojnë.

Fjetja në një dhomë të re

Mund të jetë vërtet e vështirë të flesh në një vend të ri. Dr Stanley thotë:

‘Efekti i natës së parë’ është një fenomen që na ka ndodhur të gjithëve. Në një mjedis të ri, zhurmat e çuditshme mund t’ju pengojnë të bini në gjumë. Truri përgjigjet duke u zgjuar, pasi nuk e di nëse është një kërcënim apo jo. Kjo do të thotë që ne ka të ngjarë të kemi një gjumë të keq natën e parë kudo.

Dr Stanley sugjeron të sillni ndonjë objekt shtëpiak me vete për të mashtruar trurin tuaj që të ndihet më rehat. Ai sugjeron:

Merrni një këllëf jastëku ose maskë për fytyrën. Dhe fikni gjithçka në dhomë që mund të bëjë një zhurmë të çuditshme.