Celebrities Sport

‘Salt Bae’ kritikohet për bezdisjen e lojtarëve në finalen e Kupës së Botës, dyshime se si u akreditua!

FIFA po përballet me siklet rreth mënyrës sesi kuzhinieri i famshëm i njohur si Salt Bae u lejua të ngacmonte Lionel Messin në fushë pas finales së Kupës së Botës dhe të prekte trofeun në kundërshtim me rregullat e saj.

Salt Bae, pseudonimi i Nusret Gokçes, i cili është pronar i një sërë restorantesh biftekësh jashtëzakonisht të shtrenjtë dhe mik i Gianni Infantino, presidenti i FIFA-s, postoi një seri fotografish të tij në fushë me anëtarë të ndryshëm të skuadrës së Argjentinës, duke përfshirë Messin dhe duke mbajtur trofeun.

Kuzhinieri – pseudonimi i të cilit erdhi si rezultat i teknikës së tij për spërkatjen e biftekut me kripë – duket se shkeli rregullat e FIFA-s për trofeun, i cili zëvendësoi trofeun Jules Rimet pasi Brazili e fitoi për herë të tretë në vitin 1970.

Faqja e internetit e FIFA-s thotë: “Dizajni i tij aktual daton në vitin 1974. Si një nga simbolet sportive më të njohura në botë dhe një ikonë e paçmuar, trofeu origjinal i Kupës së Botës FIFA mund të preket dhe mbahet vetëm nga një grup shumë i zgjedhur njerëzish, të cilët përfshin ish-fituesit e Kupës së Botës FIFA dhe krerët e shteteve.”

Salt Bae, i veshur me akreditimin e FIFA-s, u pa gjithashtu dy herë duke kapur Messin nga supi dhe duke u përpjekur të tërhiqte vëmendjen e tij, por kapiteni i Argjentinës e injoroi atë – megjithëse këmbëngulja e 39-vjeçarit dukej se kishte dhënë rezultat dhe ai më vonë postoi një foto të veten me Messin.

FIFA nuk u përgjigj kur u pyet se si Salt Bae e kishte siguruar akreditimin. Qasja në fushë zakonisht kufizohet ashpër dhe presidenti i Francës, Emmanuel Macron, gjithashtu është kritikuar ashpër për hyrjen në fushë dhe përpjekjen për të ngushëlluar Kylian Mbappé.

Ajo që është e qartë është se Infantino dhe Salt Bae kanë një marrëdhënie të ngushtë prej disa vitesh.

Në vitin 2019, Infantino tha në një video të postuar në llogarinë Instagram të Salt Bae nga restoranti i tij në Dubai: “Ai është numër 1, mishi këtu është i jashtëzakonshëm. Ushqimi është si futbolli – është zemra, është emocion, është dashuri – të gjithë përbërësit që mund t’i gjejmë këtu falë këtij njeriu”.

Infantino u filmua gjithashtu duke përqafuar kuzhinierin në restorantin e tij në Katar gjatë Kupës së Botës dhe duke thënë: “Futbolli bashkon botën dhe Nusret bashkon botën gjithashtu”.

Nëse FIFA do të kishte siguruar akreditimin “akses në të gjitha zonat” që lejoi Salt Bae të futej në fushë, kjo do ta hapte organizatën ndaj akuzave për trajtim të veçantë për miqtë e Infantinos.

Greg Dyke, ish-kryetari i FA i cili ishte kritik se si Katari fitoi ofertën për të pritur turneun e 2022 dhe më pas për përdorimin e tij të punëtorëve emigrantë, tha: “Unë nuk mendoj se FIFA dhe Infantino kanë dalë shumë mirë nga kjo”