Celebrities Gossip Showbiz

Selena Gomez rrëfen ndjesitë e saj në lidhje me format trupore: “Ndihesha në siklet”!

Selena Gomez ka folur së fundmi për fotot virale të paparacëve nga udhëtimi i saj në Sydney në vitin 2018. Artistja 31-vjeçare vizitoi Harbour City në mars të atij viti, ndërsa ishte në turneun e saj të kërcimit të Stars, dhe gjatë kohës së pushimit ajo u fotografua duke pushuar në një jaht teksa ishte e veshur me bikini.

Selena kujtoi se talljet e internetit për fotot që kapën plagët e saj nga operacioni i transplantit të veshkave në vitin 2017 dhe forma e saj që ndryshonte natyrshëm teksa filloi të hynte në mesin e të 20-ave. Duke folur për Fast Company, ish-ylli i Disney diskutoi presionin e jashtëzakonshëm që ndjeu për shkak të talljeve në internet, shkruan DailyMail.

Gomez thotë se ajo ishte e vetëdijshme për kritikat ndaj fotove të paparacëve dhe theu mungesën e saj nga rrjetet sociale për të thirrur mbi standardet e paarritshme të bukurisë së shoqërisë.

“Miti i bukurisë – një obsesion me përsosmërinë fizike që e bllokon gruan moderne në një cikël të pafund dëshpërimi, vetëdijeje dhe urrejtjeje për veten ndërsa ajo përpiqet të përmbush përkufizimin e pamundur të shoqërisë për bukurinë e përsosur”, shpjegoi ajo.

Gomez tha për median se ajo tashmë kishte qenë duke u përballur me çështjet e imazhit të trupit pasi kishte kaluar nëpër një fotosesion të pakëndshëm, ku kuptoi se nuk kishte më një ‘trup adoleshentësh’.

“Asnjë nga madhësitë e mostrës nuk ishte e përshtatshme dhe kjo do të më bënte të ndihesha në siklet”, tha Gomez.

“Megjithëse, sa joreale është të presësh që trupi i një gruaje normale të mos ndryshojë? Kishte ato momente kur nuk u ndjeva pozitivisht për mënyrën se si dukesha për shkak të asaj që do të shihja në Instagram.Thosha ‘Uau, do të doja që trupi im të dukej kështu’”, deklaroi Selena.

Artistja, e cila flet hapur për shëndetin e saj mendor, u diagnostikua me çrregullim bipolar në vitin 2020.