Celebrities Gossip

Shifra e pabesueshme me të cilën u shit në ankand një nga fustanet më të veçantë të Princeshë Diana-s!

Një fustan i markës “Victor Edelstein” i veshur nga Diana, Princesha e Uellsit, është shitur për 604,800 dollarë në një ankand në sallën e shitjes të Sotheby’s në Nju Jork. Fustani i mbrëmjes ngjyrë vjollcë pa rripa, i veshur nga Diana në një festë mbretëror në vitin 1991, u ble të premten në ankandin e kuruar “The One”. Sotheby’s tha se oferta përfundimtare ishte pesëfishi i vlerësimit para ankandit prej 80,000 deri në 120,000 dollarë.

Diana u pikturua nga Douglas Anderson me atë fustan të veshur. Portreti qëndron sot në spitalin Royal Marsden të Londrës, të cilin ajo e vizitonte, e mbështeti dhe i shërbeu shpesh si Presidente. Cynthia Houlton, drejtuesja globale e modës dhe aksesorëve të Sotheby, tha:

Diana ka qenë prej kohësh e njohur dhe e famshme për ndjenjën e saj të përjetshme të stilit, dhe ky fustan i bukur dhe i sofistikuar me porosi, i dizajnuar nga Victor Edelstein, përmbledh elegancën e lehtë të Princeshës Diana. Shitja e sotme e këtij fustani historik është një kujtesë e trashëgimisë së qëndrueshme të Princeshës Diana që vazhdon të frymëzojë njerëzit në mbarë botën.

Diana do ta vishte sërish fustanin për një event të “Vanity Fair” të vitit 1997, të xhiruar nga fotografi Mario Testino. Në të njëjtin vit, fustani prej kadifeje e mëndafshi të thellë ngjyrë vjollcë, me një skaj të ngurtësuar në formë tulipani, me tre kopsa në pjesën e pasme, u shit si pjesë e një ngjarje bamirësie. Ai ishte pjesë e një ankandi prej 80 fustanesh për të mbledhur para për fondacionin bamirës të “Aids Crisis Trust” dhe “Royal Marsden Hospital Cancer Fund”.

Fustani i dizajnuar për koleksionin Vjeshtë 1989 të Edelstein, u shit 26 vjet më parë për 24,150 dollarë. Edelstein, e cila do të dizajnonte fustane të tjera të veshura nga Diana në vitet 1980 dhe 1990, i bëri gjithashtu fustanin ngjyrë blu të mesnatës, me shpatulla, kadife që ajo veshi në një banket shtetëror në Shtëpinë e Bardhë të dhënë nga presidenti amerikan Ronald Reagan. Gjatë ngjarjes në vitin 1985, Diana kërceu në mënyrë të famshme me aktorin e Hollivudit John Travolta.