Health & Beauty Lifestyle

Të gjithë e pini nga një gotë kakao tani që ditët e ftohta kanë afruar, por ndoshta pak prej jush i dinë përfitimet që merrni prej saj!

Të gjithëve u pëlqen të hanë çokollatë herë pas here dhe të përgatisin një pije të ngrohtë me kakao, por pak njerëz i kuptojnë përfitimet e konsiderueshme shëndetësore që kakaoja ofron për trupin. Kakao është një pluhur i bërë nga farat e tij duke i shtypur ato dhe duke hequr yndyrën.

Fillimisht përdorej si ilaç. Është koha që të kthejmë të vjetrën në të renë dhe të përdorim kakaon si ilaç edhe sot. Njihuni me disa nga përfitimet e shëndetshme të kakaos që nuk i dinim më parë dhe që mund të ndryshojnë shëndetin tonë në mënyra të papritura.

1. Mund të lehtësojë dhimbjet menstruale.

Kur bëhet fjalë për të lehtësuar dhimbje menstruale në mënyrë natyrale, ngrënia e çokollatës së zezë është zgjidhja perfekte. Çokollata e zezë përmban këtë kakao lehtësuese, e cila mbart një lëndë ushqyese të quajtur magnez. Trupi juaj ka nevojë për magnez për të qëndruar i shëndetshëm. Nëse jeni duke përjetuar dhimbje në zona si ijet, kofshët dhe barku, magnezi në çokollatë është një zgjidhje e shpejtë për të qetësuar muskujt e mitrës tuaj.

2. Mund të ulë shanset për obezitet.

Nëse keni menduar se kakaoja shkakton shtim në peshë, do të habiteni. Nëse nuk konsumoni një sasi të madhe të çokollatës së zezë, dozat e shëndetshme ndihmojnë në kontrollin e peshës tuaj. Kakaoja përfshin fitonutrientë, që është një substancë që vjen nga bimët dhe është shumë e shëndetshme. Kakaoja është gjithashtu e ulët në yndyrë dhe sheqer dhe është e shkëlqyeshme për të ringjallur nivelet tuaja të energjisë dhe në të njëjtën kohë për t’ju bërë të ndiheni të ngopur. Pra, nëse dëshironi një zgjidhje të shëndetshme për humbje peshe pa ndier uri gjatë gjithë kohës, pluhuri i kakaos është një ilaç natyral për të.

3. Mund të ndihmojë njerëzit me astmë dhe alergji.

Astma mund të jetë e frikshme dhe kërcënuese për jetën, por mos u shqetësoni, gjithmonë do të ketë diçka që mund të bëni për të shmangur dyshimet tuaja në lidhje me astmën. Kakaoja përmban 2 përbërës të veçantë të quajtur teobrominë dhe teofilinë, të cilat të dyja konsiderohen anti-astmatike. E para, teobromina, ndihmon në lehtësimin e rrugëve të frymëmarrjes në mushkëri dhe mbron nga kanceri i mushkërive sepse ul rrezikun e alergjive; ndërsa teofilina ndihmon rrugët tuaja të frymëmarrjes të relaksohen dhe ka cilësi anti-inflamatore.

4. Mund të përmirësojë funksionin imunitar.

Kakaoja është e shkëlqyeshme për freskimin e imunitetit, sepse ka cilësi antioksiduese që nxisin rrjedhjen e gjakut, e bëjnë zorrën tuaj më të shëndetshme, ju qetëson dhe si rezultat, do të ndiheni më pak të stresuar. Ka edhe flavonole dhe janë arsyeja kryesore për funksionimin më të mirë të imunitetit. Ato ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut, parandalojnë mpiksjen e saj dhe reduktojnë inflamacionin.

5. Mund të sjell përfitime për dhëmbët dhe lëkurën.

Kakaoja është e mrekullueshme për mbrojtjen e mishrave të dhëmbëve nga kavitetet dhe prishjen e tyre. Ai përmban polifenole që ndihmojnë në luftën kundër acidit që pushton smaltin e dhëmbëve tuaj. Jo vetëm që kakao i ndihmon dhëmbët tuaj të qëndrojnë të shëndetshëm, por është gjithashtu i shkëlqyeshëm për lëkurën tuaj. Ju ndoshta keni besuar se çokollata shkakton puçrra fytyre, por ky është një mit i provuar. Në fakt, mund të sjell përfitime për lëkurën tuaj. I kushtohet mbrojtjes nga dielli dhe hidratimit të përgjithshëm të lëkurës tuaj.