Health & Beauty Lifestyle

Temperatura ideale që duhet të ketë dhoma juaj e gjumit për të fjetur ‘si qengj’!

Nëse keni probleme me gjumin, me siguri keni provuar të flini në një dhomë me ngjyrë të zezë, duke kufizuar marrjen e ujit dhe të mos hani shumë afër kohës së gjumit. Por ekspertët thonë se ka një gjë thelbësore që shumica e njerëzve anashkalojnë: temperaturën e dhomës tuaj të gjumit. Neurologu dhe eksperti i gjumit Dr Chris Winter tha për DailyMail.com se mbajtja e dhomës tuaj të freskët gjatë natës ‘bërë një ndryshim të madh’.

Fondacioni Sleep rekomandon mbajtjen e dhomës së gjumit midis 60 dhe 68 gradë Fahrenheit (15-20 gradë Celsius) për të ndihmuar trupin të lëvizë për të fjetur më shpejt. Për krahasim, shtëpia mesatare është zakonisht midis 75-80F (24-27C).

Ju mund të keni vënë re edhe kur zgjoheni në mëngjes se këmbët tuaja po dalin nga poshtë mbulesës. Ky është trupi juaj që përpiqet natyrshëm të rregullojë temperaturën. Rreth një e treta e amerikanëve nuk flenë mjaftueshëm të paktën shtatë orë në natë sipas shifrave nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Mungesa e gjumit është lidhur vazhdimisht me probleme shëndetësore kronike si sëmundjet e zemrës, sëmundjet e veshkave, presioni i lartë i gjakut, diabeti, goditjet në tru, obeziteti dhe depresioni. Ulja e temperaturës së dhomës së gjumit mund të ndihmojë në uljen e këtyre rreziqeve. Dr Winter tha:

Mendoj se shumë njerëz do të befasojnë veten nëse e mbajnë mjedisin e tyre të punës ose ambientin e jetesës relativisht më të ngrohtë gjatë ditës dhe më pas më të freskët gjatë natës…kjo bën një ndryshim të madh.

Në një raport të vitit 2021 nga OnePoll, 31 për qind e amerikanëve të anketuar raportuan se ishte shumë i nxehtë ose shumë i ftohtë ishte arsyeja kryesore që ata nuk flinin mjaftueshëm. Gjumi rregullohet nga ritmi cirkadian, i cili përbëhet nga ndryshimet fizike, mendore dhe të sjelljes që pasojnë një cikël 24-orësh. Ajo vepron si ora e brendshme e trupit, duke marrë sinjale nga mjedisi për të rregulluar funksionet jetësore, si temperatura e trupit.

Pak para se të bini në gjumë, temperatura e trupit tuaj bie, duke sinjalizuar se është koha për të fjetur. Doktori shpjegon:

Vendi ku temperatura juaj po bie më shpejt është zakonisht kur njerëzit bien në gjumë. Nëse jeni një buf nate, temperaturat tuaja mund të qëndrojnë pak më të larta më gjatë. Nëse jeni më shumë person i mëngjesit, temperaturat mund të bien pak më herët.

Mbajtja e dhomës së gjumit të ftohtë ndihmon për ta mbajtur atë temperaturë më të ftohtë, gjë që ju lejon të shkoni për të fjetur më lehtë. Megjithatë, temperaturat më të ngrohta kanë më shumë gjasa t’ju mbajnë zgjuar më gjatë duke shkaktuar shqetësim. Gjatë gjumit me lëvizje të shpejtë të syve (REM), trupi natyrshëm ndalon së kontrolluari sjelljet si djersitja dhe dridhja.

Një studim në revistën Environmental Research, për shembull, zbuloi se një dhomë gjumi shumë e ngrohtë ndikoi në rregullimin e temperaturës së trupit, duke shkaktuar lodhje. Ulja e termostatit tuaj ka një sërë përfitimesh shëndetësore. Një studim në revistën Diabetes zbuloi se gjumi në një dhomë 66 gradë Fahrenheit (rreth 19 C) rrit metabolizmin.

Kjo është për shkak se ajo temperaturë rrit yndyrën kafe, e njohur gjithashtu si indi dhjamor kafe, i cili është një lloj specifik yndyre që aktivizohet në përgjigje të temperaturave të ftohta. Ndihmon në prodhimin e nxehtësisë dhe ruajtjen e temperaturës së trupit, duke ju ndihmuar të digjni kalori. Fondacioni Sleep rekomandon mbajtjen e temperaturës së dhomës ndërmjet 60 dhe 68 gradë Fahrenheit (15-20C).