Celebrities Gossip Showbiz

Ushtroi dhunë ndaj saj dhe fëmijëve të tyre, detaje të reja dalin në dritë nga padia e Angelina Jolie kundër Brad Pitt!

Angelina Jolie ka dhënë së fundmi detaje mbi akuzat për abuzim kundër Brad Pitt në kundërpadi. Në dokumentet gjyqësore në lidhje me një betejë ligjore mbi një punishte vere franceze që dikur zotëronin së bashku, ajo pretendon se ai kishte abuzuar me të dhe fëmijët e tyre gjatë një udhëtimi me avion në vitin 2016. 

Angelina Jolie paraqiti një ankesë kundër ish-bashkëshortit të saj Brad Pitt të martën, duke zbuluar detaje të reja rreth asaj që ajo e përshkroi në dokumentet e gjykatës si sjellje abuzive nga ai në një aeroplan privat në vitin 2016 që çoi në zgjidhjen e martesës së tyre. Në një dosje gjyqësore në Los Anxhelos, të paraqitur si pjesë e një beteje ligjore për një punishte vere që aktorët e njohur të Hollivudit dikur zotëronin së bashku, avokatët e Jolie deklaruan se negociatat për t’i shitur pjesën e saj të biznesit Pitt ishin prishur për shkak të tij. Ata kërkojnë që ajo të nënshkruajë “një marrëveshje moszbulimi që do ta kishte ndaluar kontraktualisht të fliste jashtë gjykatës për abuzimin fizik dhe emocional të Pitt ndaj saj dhe fëmijëve të tyre”.

Dokumenti i saj vazhdon duke përshkruar një shpërthim të zgjatur fizik dhe verbal në shtator 2016, teksa Pitt, Jolie dhe gjashtë fëmijët e tyre fluturuan nga Franca në Kaliforni. Në dosje thuhet:

Pitt e kapi nga fyti njërin nga fëmijët dhe e goditi një tjetër në fytyrë. Dhe e kapi Jolie nga koka dhe e tundi atë. Në një moment ai i derdhi birrë Jolie; në një tjetër, ai derdhi birrë dhe verë të kuqe mbi fëmijët.

Autoritetet federale, të cilat kanë juridiksion mbi fluturimet, hetuan incidentin, por nuk pranuan të ngrinin akuza penale. Disa ditë pas udhëtimit me avion, Angelina Jolie bëri kërkesën për divorc. Në vitin 2016, njerëz të paidentifikuar të afërt aktorit u cituan në botime të ndryshme duke thënë se ai nuk kishte qenë abuziv me fëmijët e tij.

Padia e Brad Pitt, e ngritur këtë vit, akuzonte ish-bashkëshorten e tij për shkeljen e “të drejtave të tij kontraktuale” kur ajo shiti gjysmën e saj të kompanisë te një filial i ‘Stoli Group’ pa miratimin e tij. Ankesa e tërthortë e Angelina- tha se ajo shiti vetëm aksionet e saj diku tjetër pasi bisedimet u ndërprenë mbi kërkesën e tij për një marrëveshje moszbulimi. Në dosjen e saj thuhet se agjenti i F.B.I. që hetoi akuzat se Brad sulmoi fizikisht aktoren dhe fëmijët e tyre në aeroplan në vitin 2016, kishte arritur në përfundimin se qeveria kishte arsye të mundshme për ta akuzuar Pitt për një krim federal për sjelljen e tij atë ditë.

Një raport i redaktuar i F.B.I mbi rastin, i cili u raportua nga disa media në gusht dhe më vonë u mor nga “The New York Times”, thotë se agjenti i dha Zyrës së Prokurorit të Shteteve të Bashkuara “kopje të një deklarate të mundshme shkaku lidhur me këtë incident”. Në raport thuhet:

Pas shqyrtimit të dokumentit, përfaqësuesi i Zyrës së Prokurorit të Shteteve të Bashkuara diskutoi me agjentin e çështjes që kishte meritat e këtij hetimi. Është rënë dakord nga të gjitha palët që kallëzimet penale në këtë rast nuk do të ndiqen për disa faktorë.

Raporti i F.B.I. e përshkroi Angelina Jolie si “konfliktuoze nëse do të mbështeste apo jo akuzat” në lidhje me rastin. Përfaqësues nga F.B.I. dhe Zyra e Prokurorit të SHBA në Los Anxhelos nuk pranoi të komentonte. Lidhur me ankesën, avokatët e aktores shkruanin se:

Ajo ka bërë përpjekje të mëdha për t’i mbrojtur fëmijët e tyre nga ripërjetimi i dhimbjes që Pitt i shkaktoi familjes atë ditë. Por kur ai ngriti këtë padi duke kërkuar të rivendoste kontrollin mbi jetën financiare të Jolie dhe ta detyronte atë të ribashkohej me ish-bashkëshortin e saj si një partner biznesi, Pitt e detyroi Jolie të mbrohej publikisht për këto çështje për herë të parë.

Sipas rrëfimit të aktores për fluturimin e vitit 2016 në dokumentet e gjykatës, mosmarrëveshja filloi kur Brad e akuzoi atë se ishte “shumë respektuese” ndaj fëmijëve të tyre dhe më pas filloi t’i bërtiste asaj në banjë. Në raport thuhet:

Pitt e kapi Jolie nga koka dhe e tundi, dhe më pas i kapi shpatullat dhe e tundi sërish përpara se ta shtynte në murin e banjës. Më pas Pitt goditi disa herë tavanin e avionit, duke e shtyrë Jolie të largohej nga banja.

Kur një nga fëmijët doli në mbrojtje të aktores, dokumentet e gjykatës thanë se Brad u hodh drejt fëmijës, duke e shtyrë atë ta kapte nga pas. Në mes të sherrit, Pitt “kapi prej fyti njërin nga fëmijët dhe goditi një tjetër në fytyrë”, thuhej në padi. Fluturimi i vitit 2016 ka qenë objekt i raporteve të mediave që menjëherë pasi ndodhi. Në nëntor të atij viti, F.B.I. lëshoi një deklaratë duke thënë se kishte mbyllur hetimin e saj për fluturimin dhe se nuk ishte ngritur asnjë akuzë.

‘Puck News’ raportoi këtë gusht se Angelina kishte kërkuar informacion në lidhje me rastin e F.B.I. si një paditëse anonime në një padi të Ligjit për Lirinë e Informacionit, me publikimin që përfshinte detaje të raportit. Është e paqartë nëse raporti i F.B.I përfshinte pretendime se Pitt kishte mbytur ose goditur ndonjë nga fëmijët.

Ish çifti u takuan në xhirimet e filmit “Mr. & Mrs. Smith”, një film aksion i vitit 2005 në të cilin ata luanin rolin e dy vrasësve të martuar me njëri-tjetrin. Në vitin 2008, ata blenë një pronë në Château Miraval, duke e parë atë si një shtëpi familjare dhe si biznes; disa vite më vonë, çifti u martua aty. Ata kanë gjashtë fëmijë, tani nga mosha 14 deri në 21 vjeç.

Veraria franceze, e njohur për trëndafilat e saj, është në qendër të një mosmarrëveshjeje ligjore mes çiftit të divorcuar. Në shkurt, Pitt paditi Jolie dhe kompaninë e saj të mëparshme, duke pretenduar se ajo shkeli “pritjet e tij kontraktuale” kur ajo shiti pjesën e saj në kompaninë e verës te ‘Tenute del Mondo’, një degë e ‘Stoli Group’. Sipas padisë së tij, ish-çifti kishte një mirëkuptim se asnjëra palë nuk do të shiste pjesën e saj të kantinës pa pëlqimin e tjetrës. Në padinë e aktorit pretendohet se:

Jolie e ndoqi dhe më pas e përfundoi shitjen e supozuar në fshehtësi, duke e mbajtur qëllimisht Pitt në errësirë ​​dhe duke shkelur me vetëdije të drejtat kontraktuale të tij.

Muajin e kaluar, ish kompania e Angelina-s, e cila tani është në pronësi të ‘Stoli Group’, e kundërshtoi Brad, duke hedhur poshtë versionin e tij të ngjarjeve dhe pretendimin e tij se shitja përbënte një “marrëdhënie armiqësore”. Në kundërpadinë e vetë zonjës Jolie, të depozituar në Gjykatën e Lartë të Los Anxhelosit të martën, ajo tha se vendosi të shesë pjesën e saj të biznesit të verërave, pjesërisht, sepse nuk ndihej rehat me pjesëmarrjen në një biznes të lidhur me alkoolin, duke marrë parasysh problemin e Pitt mbi abuzimin me alkoolin. Aktori i tha ‘The Times’ në vitin 2019 se pasi ih-bashkëshortja bëri kërkesë për divorc, ai kaloi kohë në grupe të Alkoolistëve Anonimë dhe ishte i përkushtuar ndaj maturisë.

Dokumenti i saj thoshte se nuk kishte asnjë mirëkuptim me shkrim apo verbal si ai që përshkroi Brad, duke pretenduar se Pitt, në fakt, kishte hedhur poshtë idenë se duhej të kishte një plan në rast se marrëdhënia përfundonte. Në paditë e tyre, dyshja ndanë rrëfime të ndryshme se si negociatat rreth tij për blerjen e pjesës së saj të kompanisë së verës dështuan. Padia e Pitt pohoi se Jolie u tërhoq nga marrëveshja tentative vitin e kaluar pasi një gjykatës që mbikëqyrte mosmarrëveshjen e kujdestarisë nxori një vendim kundër saj, duke e shtyrë atë t’i drejtohej ‘Stoli Group’. Megjithatë, kundërpadia e aktores pretendonte se Brad ishte ai që u tërhoq nga marrëveshja pasi ajo nuk pranoi të pajtohej me klauzolën e tij të mospërçmimit, duke e detyruar atë t’i drejtohej një blerësi tjetër.