Film & Tv Magazine

3 filma dhe shfaqje aziatike që duhet t’i shihni pas suksesit të filmit “Everything Everywhere All at Once’s”!

Filmat dhe shfaqjet e trashëgimisë aziatike kanë pushtuar Hollywood-in. Everything Everywhere All at Once’s ihte për një kohë filmi më i përfolur anembanë globit kur u përzgjodh në Oscars 2023, duke përfshirë aktoren më të mirë për Michelle Yeoh, aktorin më të mirë dytësor për Ke Huy Quan dhe filmin më të mirë.

Ndërtimi i suksesit ndërkombëtar dhe të mirënjohur të filmave të trashëgimisë aziatike u shfaq për herë të parë në 2018 me komedinë romantike argëtuese Crazy Rich Asian, në të cilën Rachel Wu (Constance Wu) u vu në qendër të vëmendjes pasi udhëtoi për në Singapor për të takuar familjen e të dashurit të saj të pasur dhe nënën që nuk e miraton.

Vitin pasues morëm edhe dramën lotuese The Farewell me aktorët Awkwafina dhe Zhao Shu-zhen, dhe ndërsa ishte një film brilant, filmi koreano-jugor Parasite dominoi qarkun e çmimeve në 2019 me katër çmime, duke përfshirë gongun e lakmuar për filmin më të mirë.

Fatmirësisht çdo vit që kalon, ekrani i argjendtë dhe ekrani i vogël po nxjerrin në pah gjithnjë e më shumë zëra aziatikë se kurrë më parë. Dhe viti që vjen nuk është ndryshe. Pra, le t’ju prezantojmë me tre projektet e ardhshme të trashëgimisë aziatike për të cilat duhet të dini.

Joy Ride (film)

Me një kast tepër të talentuar të Ashley Park, Sherry Cola, Stephanie Hsu dhe Sabrina Wu, komedia e këndshme dhe argëtuese Joy Ride sheh Audrey-n të bashkuar me katër shokët më të mirë aziatikë amerikanë, Lolo, Kat dhe Deadeye. udhëtonte nëpër Azi në kërkim të nënës së saj të lindjes. Në këtë proces, ata e gjejnë veten në një aventurë epike duke mësuar gjithashtu përkufizimin e vërtetë të dashurisë.

American Born Chinese (TV)

Bazuar në romanin grafik të Gene Luen Yang, kinezi i lindur në Amerikë tregon historinë e Jin Wang (Ben Wang), një adoleshent mesatar që balancon shkollën e mesme dhe jetën në shtëpi, bota e të cilit përplaset me një student të ri të huaj në ditën e parë të shkollës, kur ai padashur ngatërrohet në një betejë me perënditë mitologjike kineze. Në këtë serial luajnë gjithashtu aktorët e Ke Huy Quan, Michelle Yeoh dhe Stephanie Hsu të Everywhere Everywhere All at Once, kështu që me siguri do të jetë i shkëlqyer!

Beef (TV)

Ali Wong dhe Steven Yeun luajnë në këtë serial mahnitës me dhjetë pjesë të shkruar nga shkrimtari “It’s Always Sunny in Philadelphia”, Lee Sung Jin. Shfaqja ndjek “dy njerëz thellësisht të pakënaqur”, jetët e të cilëve përplasen pas një incidenti të tërbimit në rrugë. Megjithatë, urrejtja e tyre për njëri-tjetrin së shpejti zhvillohet në diçka më shumë pasi ata e kuptojnë se kanë më shumë të përbashkëta nga sa mendonin.