Health & Beauty

6 shenjat e papritura që tregojnë se jeni shtatzënë…

Ju tashmë i dini disa nga shenjat e hershme të dukshme të shtatzënisë. Mungesa e menstruacioneve, dhimbje në gjoks, të vjella në mëngjes. Por ka disa shenja befasuese që mund të mos i dini. Marie Louise, mami dhe autore e “The Modern Midwife’s Guide to Pregnancy, Birth and Beyond”, ndau disa shenja interesante që tregojnë se mund të keni një fëmijë rrugës.

1. Dëshira për karbohidrate

Shumë prej nesh e lidhin dëshirën për ushqim me tremujorin e dytë dhe të tretë të shtatzënisë. Por Marie Louise i tha Huffington. Shumë gra raportojnë dëshirat gjatë shtatzënisë së hershme, veçanërisht për karbohidratet. Ajo tha:

Brumërat dhe patatinat janë ndoshta ushqimet më të zakonshme që gratë më thonë se kanë dëshiruar gjatë shtatzënisë së hershme ose para se të dinin se ishin shtatzënë.

NHS thotë se dëshirat për ushqim që zakonisht nuk ju pëlqen mund të jetë një shenjë se jeni shtatzënë.

2. Largimi i kafesë

Një nga ndryshimet pak të njohura që mund të sjellë shtatzënia është një ndryshim në shije, i njohur si disgeusia. Kjo është për shkak të hormoneve dhe mund të nënkuptojë se ushqimet tuaja të preferuara nuk ju duken më tërheqëse, ose mund të përjetoni një shije të vazhdueshme metalike në gojë. Sipas NHS, ju mund të humbni interesin për kafe, çaj, ushqim të yndyrshëm apo edhe duhan. Marie Louise kujtoi një pacient që kishte pirë vazhdimisht katër filxhanë kafe në ditë për 15 vjet. Louise thotë:

Një mëngjes ajo u zgjua dhe me të vërtetë nuk e donte  ajo nuk kishte simptoma të tjera të shtatzënisë, kështu që e hodhi poshtë derisa filloi të ndihej e sëmurë. Vetëm atëherë ajo mendoi se mund të ishte shtatzënë.

3. Djersitje natën

Ndiheni të nxehtë dhe të djersitur gjatë natës? Ka shumë mundësi që të jeni shtatzënë. Simptoma ka tendencë të shfaqet në shtatzëninë e hershme dhe është mjaft e zakonshme. Por Marie Louise tha se nuk diskutohet shpesh. Djersitjet e natës janë një tjetër nga ato ndryshime të shkaktuara nga hormonet. Sigurohuni që të pini shumë ujë nëse i merrni ato.

4.Mungesa e menstruacioneve

Një nga shenjat klasike të shtatzënisë është mungesa e menstruacioneve. Por a e dini se disa gra rreth 20 për qind vazhdojnë të kenë gjakderdhje? Quhet gjakderdhja e implantimit. NHS shpjegoi:

Në javët e para të shtatzënisë ju mund të keni një gjakderdhje të ngjashme me një periudhë shumë të lehtë, me disa njolla ose vetëm duke humbur pak gjak.

Marie Louise tha:

 Edhe pse të gjitha gjakderdhjet gjatë shtatzënisë duhet të hetohen ose diskutohen me një profesionist të kujdesit shëndetësor, në fakt është vërtet e zakonshme dhe jo gjithmonë tregon se ka ndonjë gjë të gabuar.

5. Lodhje

Ju mund të ndiheni mjaft të rraskapitur në fillimin e shtatzënisë, tha Marie Louise. Ajo kujtoi se si në tremujorin e saj të parë do të binte në gjumë në tub. Lodhja është veçanërisht e zakonshme gjatë 12 javëve të para, thuhet në udhëzimet e NHS.

Giulia Guerrini, farmacistja kryesore në farmacinë online Medino, tha:

Kjo mund t’i atribuohet presionit të gjakut më të ulët se zakonisht dhe niveleve më të ulëta të sheqerit në gjak, si dhe rritjes së prodhimit të një hormoni të quajtur progesteron.

Ajo rekomandoi ushqime të pasura me hekur dhe proteina për të luftuar lodhjen, si dhe marrjen e një suplementi.

6. Ndjeshmëria ndaj aromës

Një ndjenjë e rritur e nuhatjes është mjaft e zakonshme, sipas Marie Louise. Shpesh grupohet me të vjella në mëngjes, por ato janë simptoma të ndryshme. Ndjeshmëria juaj ndaj aromave të caktuara, megjithatë, mund të shkaktojë të vjella në mëngjes, sipas Marie Louise. Aromat që mund t’ju shqetësojnë përfshijnë erën e frigoriferit ose gatimit, hudhrës dhe peshkut.

7. Simptoma të tjera

Ndryshimet në gjoksin tuaj janë një shenjë mjaft e njohur që mund të prisni. Ja çfarë duhet të keni kujdes:

  1. Gjoks më të madh dhe të butë, si në fillim të menstruacioneve
  2. Venat e dukshme
  3. Thithka më të errëta