Art & Kulturë Celebrities Music Showbiz

“Billboard Music Awards”/Ja lista e plotë e artistëve fitues!

Ky vit ka filluar shumë mbarë dhe plot me evente të rëndësishme ku yjet e njohur kanë fituar mjaft çmime. Ditën e djeshme është zhvilluar edhe ceremonia e ndarjes së çmimeve të “Billboard Music Awards”. Të gjithë muzikantët dhe artistët e njohur ishin nominuar në disa kategori të ndryshme por se cilët ishin fituesit mjafton të hidhni një sy tek lista e plotë e fituesve të këtij viti.

Artisti më i mirë

Doja Cat
Drake
Olivia Rodrigo
Taylor Swift
The Weeknd

Artisti i ri më i mirë

Givēon
Masked Wolf
Olivia Rodrigo
Pooh Shiesty
The Kid LAROI

Artisti më i mirë mashkull

Drake
Ed Sheeran
Justin Bieber
Lil Nas X
The Weeknd

Artistja më e mirë femër

Adele
Doja Cat
Dua Lipa
Olivia Rodrigo
Taylor Swift

Duo/Grupi më i mirë

BTS
Glass Animals
Imagine Dragons
Migos
Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson .Paak)

Artisti më i klasifikuar në ‘Billboard 200 Artist’

Adele
Drake
Juice WRLD
Morgan Wallen
Taylor Swift

Artisti më i klasifikuar në ‘Billboard Hot 100 Artist’

Doja Cat
Drake
Justin Bieber
Olivia Rodrigo
The Weeknd

Artisti më i dëgjuar i vitit

Doja Cat
Drake
Lil Nas X
Olivia Rodrigo
The Weeknd

Artisti me këngët më të dëgjuara të vitit

Adele
BTS
Dua Lipa
Ed Sheeran
Walker Hayes

Artisti më i dëgjuar në radio

Doja Cat
Ed Sheeran
Justin Bieber
Olivia Rodrigo
The Weeknd

Artisti më i klasifikuar në ‘Billboard Global 200 Artist’ (Kategori e re)

Doja Cat
Ed Sheeran
Justin Bieber
Olivia Rodrigo
The Weeknd

Artisti më i klasifikuar në ‘Top Billboard Global (Excl. U.S.) Artist’ (Kategori e re)

BTS
Dua Lipa
Ed Sheeran
Olivia Rodrigo
The Weeknd

Turneu muzikor më i mirë

Eagles (Hotel California Tour)
Genesis (The Last Domino? Tour)
Green Day, Fall Out Boy & Weezer (The Hella Mega Tour)
Harry Styles (Love on Tour)
The Rolling Stones (No Filter Tour)

Artisti më i mirë ‘R&B’

Doja Cat
Givēon
Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson .Paak)
Summer Walker
The Weeknd

Artisti mashkull më i mirë ‘R&B’

Givēon
Khalid
The Weeknd

Artistja femër më e mirë ‘R&B’

Doja Cat
Summer Walker
SZA

Turneu më i mirë ‘R&B’

Bruno Mars (Bruno Mars at Park MGM)
Omarion & Bow Wow (The Millennium Tour 2021)
Usher (The Vegas Residency)

Artisti më i mirë rap

Drake
Juice WRLD
Lil Baby
Moneybagg Yo
Polo G

Artisti mashkull më i mirë Rap

Drake
Juice WRLD
Polo G

Artistja femër më e mirë Rap

Cardi B
Latto
Megan Thee Stallion

Turneu më i mirë Rap

J. Cole (The Off-Season Tour)
Lil Baby (The Back Outside Tour)
Omarion & Bow Wow (The Millennium Tour 2021)

Artisti më i mirë i zhanrit country

Chris Stapleton
Luke Combs
Morgan Wallen
Taylor Swift
Walker Hayes

Artisti mashkull më i mirë i zhanrit country

Chris Stapleton
Luke Combs
Morgan Wallen

Artistja femër më e mirë e zhanrit country

Carrie Underwood
Miranda Lambert
Taylor Swift

Duo/Groupi më i mirë i zhanrit country

Dan + Shay
Florida Georgia Line
Zac Brown Band

Turneu më i mirë i zhanrit country

Luke Bryan (Proud to Be Right Here Tour)
Eric Church (Gather Again Tour)
Chris Stapleton (All-American Road Show Tour)

Artisti më i mirë rock

Glass Animals
Imagine Dragons
Machine Gun Kelly
Måneskin
twenty one pilots

Turneu më i mirë rock

Genesis (The Last Domino? Tour)
Green Day, Fall Out Boy & Weezer (The Hella Mega Tour)
The Rolling Stones (No Filter Tour)

Artisti më i mirë latin

Bad Bunny
Farruko
Kali Uchis
Karol G
Rauw Alejandro

Artisti mashkull më i mirë latin

Bad Bunny
Farruko
Rauw Alejandro

Artistja femër më e mirë latine

Kali Uchis
Karol G
Rosalía

Duo/Grupi më i mirë latin

Calibre 50
Eslabon Armado
Grupo Firme

Turneu më i mirë latin

Bad Bunny (El Último Tour Del Mundo)
Enrique Iglesias & Ricky Martin (Live in Concert)
Los Bukis (Una Historia Cantada Tour)

Artisti më i mirë i zhanrit Dance/Electronic

Calvin Harris
David Guetta
Lady Gaga
Marshmello
Tiësto

Artisti më i mirë i muzikës së krishterë

Carrie Underwood
Elevation Worship
for King & Country
Lauren Daigle
Ye