Bota Celebrities Sport

Cristiano Ronaldo merr ofertën miliona dollarëshe për të qenë pjesë e klubit të Arabisë Saudite!

Klubi i Arabisë Saudite, Al-Hilal është duke eksploruar një marrëveshje për të nënshkruar me Cristiano Ronaldon. Ronaldo është një agjent i lirë pasi kontrata e tij me Manchester United u ndërpre në fillim të kësaj jave, në vazhdën e intervistës së tij me TalkTV ku ai kritikoi klubin, pronarët e tij dhe menaxherin Erik ten Hag. Sulmuesi aktualisht po luan në Kupën e Botës me Portugalinë dhe shënoi në hapjen e tyre të Kupës së Botës kundër Ganës të mërkurën.

United mori një ofertë për Ronaldon nga Arabia Saudite në verë dhe ishte i gatshëm të pranonte ofertën, vetëm që marrëveshja përfundimisht të binte. Në një intervistë për TalkTV, Ronaldo thotë se ai e refuzoi lëvizjen, e cila vlente rreth 305 milionë funte.
Lajmi vjen pasi ministri i sportit i Arabisë Saudite, Princi Abdulaziz bin Turki Al-Faisal zbuloi se vendi dëshiron të sjellë Ronaldon në ligën e tij vendase – si dhe të marrë përsipër Manchester United dhe Liverpool, të cilët të dy po kërkojnë investitorë të rinj. Princi Abdulaziz i tha Sky News për sjelljen e Ronaldos në futbollin e Arabisë Saudite se:

Kush nuk do të donte që ai të luante në ligën e tyre? Ai është një model për shumë lojtarë të rinj, atë dhe Messin.

Nëse Al-Hilal mund të arrijë një marrëveshje për Ronaldon, ata do të dëgjojnë ofertat për sulmuesin Odion Ighalo, i cili dikur luante në Manchester United dhe kontrata e të cilit përfundon në verë. Ronaldo shënoi golin e parë të Portugalisë teksa ata e nisën kampionatin e tyre në Kupën e Botës me një fitore 3-2 ndaj Ganës. 37-vjeçari insistoi se asgjë tjetër përveç kampanjës së Portugalisë në Kupën e Botës nuk ka rëndësi për të tani. Ronaldo u shpreh se:

Ky ishte një moment i bukur. Rekordi botëror, lojtari i vetëm që ka shënuar në pesë Kupa Botërore, më bën shumë krenar. Ishte një javë që përfundoi këtë kapitull (me United). Është e mbyllur dhe tani dua të filloj me këmbën e mirë përpara. Filluam, fituam, dua të ndihmoj ekipin tim dhe të gjitha të tjerat nuk kanë rëndësi.

Në intervistën e TalkTV, Ronaldo iu përgjigj pretendimeve se klubet janë shumë të frikësuar për të bërë një ofertë për të për shkak të statusit të tij në futboll, duke lënë të kuptohet se ai ka shumë oferta për një klub të ri. Ronaldo tregoi se:

Le të jemi të sinqertë, kush është lojtari më i shtrenjtë me pagë në Premier League ndonjëherë në histori? Jam unë, edhe në moshën 37-vjeçare.