Celebrities Gossip Showbiz

Dafina Zeqiri reagon për vrasjen e gruas nga bashkëshorti në Pejë!

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Pejë, ku mbeti e vdekur një grua, pasi u vra nga bashkëshorti i saj.

Ngjarja ndodhur sot rreth orës 08:00, ku Gjyljeta Ukella u vra me armë zjarri nga Edmond Lajçi, i cili është arrestuar nga policia dhe ka pranuar krimin, ndërsa ende nuk dihet motivi i ngjarjes dhe nëse ishin të pranishëm fëmijët. Sipas të dhënave, ai ka pasur të kaluar kriminale, pasi Prokuroria e Pejës i ka ngritur aktakuzë për dhunë në familje, gjatë vitit 2021.

Për këtë këngëtarja e njohur, Dafina Zeqiri ka reaguar në rrjete sociale, ku ka kërkuar që të shpallet një ditë zie për gratë e vrara dhe ka vendosur një sfond të zi në foton e saj të profilit.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by DAFINË MOJ (@dafina.zeqiri)

Shoqëria civile me protestë kërkon shpalljen e gjendjes emergjente.

Edhe një herë i bëjmë thirrje shtetit të shpallë gjendje emergjente…- tha aktivistja Liridona Sijarina.

Kjo protestë u mbajt para objektit ku ka vazhduar punimet Forumi për Gruan, Paqen dhe Sigurinë, i cili nisi me një minutë heshtje për vrasjen e Gjyljeta Ukellës e u kërkua konsolidim i institucioneve për t’i mbrojtur gratë.

Ajo që duhet të ndodhë është vërtetë konsolidimi i mekanizmave tonë të sigurisë e gjyqësisë që rastet e tilla të mos ndodhin…-  u shpreh Glauk Konjufca, kryetar i Kuvendit të Kosovës.