Fashion

Diamantet janë miku më i mirë i të gjithëve! Por cilat janë diamantet më të mira?!

Sigurisht, diamantet janë miku më i mirë i një vajze. Por rezulton se edhe meshkujt i njohin mjaft mirë ato. Marrëdhënia e gjatë midis burrave dhe gurëve të çmuar daton rreth vitit 1600 para Krishtit, kur grekët filluan të përdorin smerald, rubin dhe safirë të importuar nëpërmjet Rrugës së Mëndafshit në bizhuteri. Ndërsa ata kanë pasur kurora me pika dhe veshje ceremoniale, është me rritjen e fundit të veshjeve të rrugës që bizhuteritë dhe orët sensacionale janë infiltruar plotësisht në skenën e stilit të meshkujve, thotë z. Maxim De Turckheim, Blerësi kryesor i bizhuterive në MR PORTER. “Të famshëm si Pharrell [Williams] dhe Tyler, the Creator, kanë qenë në ballë të këtij trendi, duke veshur gjerdan të bërë me porosi me gurë të mëdhenj (më shumë se 100 karat) si dhe byzylykë dhe unaza plot me gurë të mëdhenj me ngjyra. Tani edhe njeriu i veshur në mënyrë klasike ka filluar të mendojë nëse mund të lëkundë një gur të çmuar dhe sigurisht që mund të fillojë me një varëse prej guri”.

Nga pjesët arkitekturore të veshit deri te format e buta organike, diamantet e nxirë ose gradientët teknikë të ylberit, ka një perlë për të gjithë. Këtu janë pesë mënyra të ndryshme për të veshur një nga gurët më të dashur në botë.

1. Gurë me ngjyra

Mënyra moderne për të parë gurët e çmuar është përmes një kaleidoskopi. Harrojeni përsosmërinë, mosrespektimi lozonjar është qasja e përditësuar dhe me ylberin e diamanteve dhe gurëve të çmuar teknikisht të disponueshëm, dizajnerët po maksimizojnë vërtet spektrin për një faktor të plotë argëtimi. Merrni unazën Equinox nga MAOR nga stilisti i LA, z. Maor Cohen, e cila kombinon jeshilen me shkëlqim me safirë blu, të verdhë dhe rozë dhe rubin të kuq, për shembull. Në një brez ari të verdhë me përshtatje të hollë është guximtar i matur. E veshur solo është mënyra perfekte për të patur gishtin e këmbës në trend, por është gjithashtu një shtesë mahnitëse për një grup të përzierjes dhe ndeshjes.

2. Byzylykë tenisi

Byzylyku ​​i tenisit, një rrip i ngushtë diamanti i mbajtur rreth kyçit të dorës, ka pësuar një riemërtim kohët e fundit. Emri i tij ka shumë pak të bëjë me vetë sportin, por vjen nga një moment famëkeq gjatë US Open të vitit 1987, kur kampionia zonja Christine Marie Evert humbi një pjesë të tillë ndërsa konkurronte dhe ndaloi së luajturi për ta gjetur atë, emri ngeci dhe artikulli u bë sinonim i grave të elitës sociale amerikane. Sot dizajnerë si z. Magnus Thorud, themeluesi norvegjez i markës së bizhuterive të bukura KOLOURS JEWELRY, po ndryshojnë të kaluarën më të mprehtë të byzylykut: çiftëzimi i cilësimeve minimaliste prej ari të derdhur (përfshirë arin e verdhë joortodoks) me diamante me ngjyra të guximshme (mendoni të verdhë, jeshile verbuese apo edhe të zjarrtë). Rezultati është një kthesë delikate, por e papritur në klasikun Upper East Side.

3. Zgjidh aksesor të madh ose mos zgjidh fare

Jo të gjithë do të duan që diamantet e tyre të jenë të matur, sigurisht, shumë preferojnë që gurët e tyre të çmuar të bien në sy. Në raste të tilla, cilësimi është i rëndësishëm. Ndryshe nga dizajni tradicional i bizhuterive të shkëlqyera, ku mbështjellja metalike përreth është projektuar për të zbuluar sa më shumë nga anët e diamantit, duke lënë kështu dritën maksimale përmes gurit, dizajnerët bashkëkohorë po shkojnë drejt vendosjeve metalike më të rënda për një ndjesi më të trashë. Merrni këtë byzylyk me zinxhir të trashë prej ari të bardhë, të futur në diamant nga dyshja nënë-bijë e dizajnit SHAY, diamanti i tij mbresëlënës 18,20 karat dhe dizajni i hijshëm, por i fuqishëm i lidhjes e bëjnë këtë pjesë një spektakël të rendit më të lartë.

4. Një perlë e madhe

Që kur mori përsipër Repossi, shtëpinë legjendare të bizhuterive Torino, e themeluar nga stërgjyshi i saj në vitin 1920, drejtoresha artistike dhe kreative znj. Gaia Repossi është bërë e njohur për një qasje elegante arkitekturore në dizajn, e cila gabon gjithmonë pak në anën e rock-ut. Mansheta e veshit e saj Serti Sur Vide në ar të nxirë është një shembull i shkëlqyer: vë në qendër të vëmendjes një diamant të madh të prerë në dardhë, i cili është i varur sikur të notonte mbi një brez të hollë të shtruar, njëkohësisht i pasur dhe i përmbajtur. Kontrasti midis arit të nxirë dhe diamantëve të pastër të shkëlqyeshëm krijon një efekt grafik, duke sjellë avantazh dhe paparashikueshmëri në një pamje me përpjekje minimale.

5. Diamante të zeza

Diamantet e nxirë janë një qasje gjithnjë e më popullore ndaj gurëve të çmuar në kategorinë e bizhuterive të bukura për meshkuj, por kjo nuk duhet të vijë me skaje të mprehta ose një qasje prototipike. Dizajnerja me bazë në Kopenhagë, znj. Orit Elhanati i vendos gurët e saj të prerë brilant brenda copave të buta ari 18 karatësh të punuar me dorë, si me Unazën e saj Tokio, duke përdorur teknika tradicionale të goditjes me çekan që japin një ndjenjë organike. Ndërsa diamantet marrin këtë nuancë bindëse nga një proces trajtimi artificial, pjesa ndihet e konsumuar nga koha, pothuajse e lashtë. Dhe megjithëse vendosja e madhe e platformës së unazës bën një deklaratë të guximshme si sovrane, pas një inspektimi më të afërt, skajet e saj të zbutura ofrojnë intriga të mëtejshme.