Celebrities Film & Tv

E dëmtoi ajo që donte më shumë/Zbulohet shkaku i sëmundjes së aktorit të njohur Bruce Willis!

Deklarata për gjendjen shëndetësore të Bruce Willis tronditi botën e kinemasë. Një nga imazhet më të famshme në historinë e Hollywood-it vuante nga një sëmundje që e pengoi të komunikonte siç duhet dhe i la të tronditur të gjithë fansat e tij. Tani, nëntë muaj më vonë, po flitet për origjinën e mundshme të sëmundjes së aktorit.

Aktori, specialist i filmave aksion, i cili kohët e fundit luajti në filma artistikë me buxhet të ulët, pati një aksident gjatë xhirimit të një filmi të Antoine Fuqua, një prodhim filmash lufte në vitin 2003, dhe kjo mund të ketë qenë shkaku i afazisë së tij. Në deklaratën e bërë në muajin mars thuhej se:

Bruce ynë i dashur ka përjetuar disa probleme shëndetësore dhe së fundmi është diagnostikuar me afazi, e cila po ndikon në aftësitë e tij njohëse. Si rezultat i kësaj dhe me shumë konsideratë, Bruce po largohet nga karriera që ka shumë kuptim për të.

Megjithatë, shkaku i sëmundjes së tij ishte i panjohur për publikun e gjerë, jo për rrethin e tij më të ngushtë, i cili ka lënë të kuptohet ditët e fundit se shenjat e sëmundjes ishin të dukshme prej vitesh. Gazeta gjermane Filmstarts ka ngritur një dyshim: një aksident gjatë xhirimeve të ‘Tears of the Sun’ mund të ketë qenë shkaku.

Afazia është një dëmtim i trurit që ndikon në komunikimin e një personi. Kjo sëmundje e pengon pacientin të flasë, por edhe të kuptojë njerëzit e tjerë. Thashethemet erdhën nga rrethi i Bruce Willis, pasi një mik anonim i tha The Sun në mars 2022 se ndryshimet në Bruce Willis filluan pesë vjet më parë.

Në fillim nuk ishte asgjë e madhe, vetëm gjëra të vogla si ai kishte nevojë për ndihmë për të folur duke përdorur tapa veshësh. Të gjithë ata që e njihnin e dinin se diçka nuk ishte në rregull, por ne nuk e dinim diagnozën e saktë. E dinim se kishte diçka të gabuar nga ana njohëse, nuk ishte një sekret, por ajo diagnozë specifike dhe fakti që ai nuk do të performonte më ishte befasues.

Aksidenti në fjalë ka ndodhur kur Bruce Willis është goditur në kokë nga një “projectil” teksa po xhironte ‘Tears of the Sun’. Për shkak të kësaj, aktori paditi Revolution Studios për “dhimbje ekstreme mendore, fizike dhe emocionale” dhe gjithashtu menaxherin e efekteve speciale, Joe Pancake.