Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Tech

Elon Musk tashmë po nxjerr në treg tanke?! Ja si qendron e vërteta!

Fotografitë e një pajisjeje gjigante e cila mban logon e kompanisë SpaceX të biznesmenit dhe novatorit të famshëm Elon Musk, janë bërë virale kudo në rrjet tashmë dhe kanë nxitur reagime nga shumë fanatikë të teknologjisë ditët e fundit. Sipas mediave të huaja, pas publikimit të pamjeve, filluan spekulime të menjëhershme.

Një nga më të zakonshmet ishte dhe se kjo pajisje ishte një version i ri i modeleve të automjeteve Tesla Cybertruck. Disa gjithashtu kanë pyetur veten nëse Musk, në serinë e automjeteve, raketave dhe pajisjeve që ka treguar deri më tani dhe të cilat ai i prodhon, tani ka ndërmend të prodhojë një tank.

Sidoqoftë, një nga komentuesit e teknologjisë njoftoi më në fund se makina, e cila duket edhe si një tank, nga Gjermania, ku është filmuar në autostradë, ka shumë të ngjarë të udhëtojë në një nga portet e mëdha, Hamburg ose Roterdam në Holandë. Përgjigjja e parë serioze për pyetjen e përdoruesit të Twitter u dha nga Chris Bergin, redaktor i NASASpaceFlight, i cili shkroi se SpaceX ka shumë të ngjarë të ketë blerë një konstruksion masiv vinçi, i cili përdoret për të “manipuluar” me raketat.

Ai thuhet të jetë filmuar në Gjermani gjatë rrugës për në Shtetet e Bashkuara. Kjo u konfirmua shpejt edhe nga vetë Elon Musk, i cili deklaroi në përgjigjen e tij se:

Ky është vinçi ynë i ri.

Rikujtojmë se, së fundmi Elon Musk po krijon një robot humanoid, i ngjashëm me njeriun në pamje, i cili mund të prezantohet vitin e ardhshëm. Elon nuk përmendi nëse roboti do të shitej dhe nëse po, për sa para. Sipas tij, roboti do të ketë një ekran të pozicionuar në vendin ku supozohet të jetë fytyra e njeriut dhe do të shfaqen informacione të dobishme. Robotët e ngjashëm me njerëzit kanë qenë prej kohësh tërheqës, por krijimi i një roboti të ngjashëm me njeriun që mund të kryejë detyra njerëzore duket tepër i vështirë.