Celebrities Film & Tv

Filmi i Sofia Coppola-s arrin të prekë thellë Priscilla Presley-n…

Siç janë shumë prej filmave të saj, “Priscilla” e Sofia Coppola flet për një grua të re që bie në një kurth elegant të hedhur nga një burrë në jetën e saj, i cili është në një pozicion pushteti. Në “Marie Antoinette”, është Versaja, në “The Virgin Suicides” është shtëpia autoritare periferike dhe në “Lost in Translation” është një hotel në Tokio. Në filmin e tetë të Coppola-s, i cili bazohet në kujtimet e producentes ekzekutive Priscilla Presley të vitit 1985, “Elvis and Me”, dhe u shfaq premierë në Festivalin e Filmit të Venecias 2023, ai kurth është orbita e Elvis-it.

“Pse, ti je thjesht një fëmijë,” tregon Elvis (Jacob Elordi) pasi takoi Priscilla Beaulieu (Cailee Spaeny) 14-vjeçare në apartamentin e një miku në Gjermani – ai është vendosur atje me ushtrinë, dhe babai i saj gjithashtu. Ai është i pikëlluar për vdekjen e nënës së tij, dhe ajo është e mërzitur dhe e vetmuar. Ai kishte menduar, nga matanë dhomës, se ajo ishte pak më e madhe – një e re, ndoshta një maturante në shkollë të mesme. Por ka një rrymë të fshehtë kënaqësie në zërin e tij kur ai kupton se ajo është thjesht një studente e re. Prishila rrotullon sytë. “Faleminderit,” thotë ajo. Ai i thotë asaj se i pëlqen shakaja e saj, më pas ngrihet dhe shkon drejt pianos, duke udhëhequr të gjithë festën në një uiski teksa i shkel syrin në drejtim të saj.

Disa minuta më vonë, ata janë lart duke u puthur në dhomën e tij (asgjë më shumë, të paktën për një kohë – Elvisi tërhiqet nga pafajësia e saj virgjërore), dhe së shpejti ata do të shkojnë në kinema, për darkë, për festa. Priscilla lufton prindërit e saj të hutuar (“Pse ti?” pyet nëna e saj, e hutuar se pse superylli ndërkombëtar është i interesuar për Priscilla dhe jo miliona gra të përshtatshme për moshën që hidhen në krahët e tij) për të drejtën për ta parë atë, duke shpjeguar se ai “i beson” asaj dhe për disa arsye ata e lejojnë me padurim. Ajo gënjen gjatë orëve të mësimit gjatë ditës dhe jeton çdo fantazi të vajzave adoleshente të viteve 1960 gjatë natës.

Përpara se Elvis të kthehet në Amerikë disa muaj më vonë, ai i kërkon asaj t’i “premtojë se do të qëndrosh ashtu siç je” – e paprekur, një enë pastërtie. Ajo pranon dhe ai e braktis ndërsa ajo mbaron pjesën tjetër të shkollës së mesme në një habi ëndërrimtare, duke shkruar letra dashurie të pafundme, duke shqyer fjalë për fjalë vitet e kalendarit. Derisa një ditë, kur ajo është 17 vjeçe, ai telefonon papritmas dhe e çon atë në Graceland për të jetuar me të. Atje, ëndrra e pafajshme adoleshente e Priscilla-s ngadalë shndërrohet në një makth të heshtur të abuzimit emocional, manipulimit dhe vetmisë.

A na duhej një film tjetër i Elvis-it kaq shpejt pas hyrjes bombastike të Baz Luhrrrman në zhanër vitin e kaluar? Jo, por gjithashtu, kjo nuk është një e tillë. Aty ku Elvisi është në kufijtë e hagjiografisë, duke ia vënë pjesën më të madhe të fajit për sjelljen e errët të Elvisit tek ata që e rrethojnë, Priscilla merret ekskluzivisht me perspektivën e protagonistit të saj të ri. Ne e shohim Elvisin vetëm si ajo, ndonjëherë simpatik, i dashur, joshës dhe i bukur, herë të tjera me humor, kontrollues, gënjeshtar. Ne nuk e shohim atë të performojë, në të vërtetë, përveç shkurtimisht nga pas, dhe nuk dëgjojmë asnjë nga muzika e tij origjinale, por gjithashtu ka kuptim si një zgjedhje krijuese.

“Më kujtohet menaxheri i Priscilla-s duke thënë: ‘Fansat e Elvisit nuk do t’i pëlqejnë disa gjëra’, tha Coppola në një intervistë të fundit me Financial Times. “Dhe unë thashë, “Unë nuk po e bëj atë për ta”.

Regjisorja nuk është e interesuar të mbajë ndonjë qëndrim të dukshëm për marrëdhënien qendrore të filmit, gjë që mund të shqetësojë disa shikues – nuk ka kënde të anuluara, sinjale të tensionuara muzikore apo personazhe të shqetësuar nga miqtë më të mirë që të tregojnë se diçka e keqe po ndodh. Megjithëse shtëpia e Elvisit është plot me miq, familje, staf dhe kujdestarë (ai është gjithmonë i rrethuar nga një kabale djaloshare) dhe Priscilla ndjek një shkollë katolike plot me murgesha, askush përveç prindërve të Priscilla-s nuk e pyet Elvisin ose njëri-tjetrin për atë që sot do të duhej patjetër të konsiderohet si një situatë kujdesi. Ata janë të gjithë të përkëdhelur për të qenë pjesë e botës së tij – madje edhe murgeshat, të cilat bëjnë foto flirti me Elvis-in në diplomimin e Priscilla-s. Askush nuk flet në film, sepse kjo nuk ndodhi në jetën reale.

Por detajet narrative në filmin e Coppola-s nënvizojnë natyrën e ndërlikuar, të turbullt dhe në fund të fundit rrëqethëse të historisë. Kur kalojnë natën e tyre të parë së bashku në film, Elvis i jep Priscilla-s një pilulë për ta ndihmuar të flejë dhe ajo nuk zgjohet për dy ditë. Ai tërbohet me të gjatë një përleshjeje lozonjare me jastëk, duke e akuzuar se po zihet si burrë, e godet ashpër me jastëkun e tij, por kur ajo ikën në banjë, duke qarë, ai ndez sharmin, duke e quajtur “vogëlushe” dhe duke i thënë se nuk do ta lëndonte kurrë me qëllim. Ai shkon për të xhiruar filma në Hollivud dhe nuk telefonon ndërsa Priscilla flet nëpër histori në tabloidë për aferat e tij flagrante në xhirime, pastaj kthehet në shtëpi dhe refuzon të flejë me të, edhe pasi ajo mbush 18 vjeç dhe pavarësisht dëshirës së saj të shprehur hapur për atë. Ajo vë në pikëpyetje sjelljen e tij dhe ai kërcënon se do ta kthejë te prindërit e saj, duke e detyruar atë të paketojë një valixhe ndërsa ai shikon, pastaj duke e mbledhur në krahët e tij ndërsa ajo qan. Kur ata martohen dhe më në fund bëjnë seks, ai humbet plotësisht interesin për të. Nëntë muaj më vonë, ajo është shtatzënë me Lisa-Marie në moshën 22-vjeçare. “Kam frikë,” i thotë ajo Elvisit, duke i mbushur sytë me lot. “Unë dua një fëmijë. Është kaq shpejt. Po në lidhje me të gjitha planet tona?”

Sado e errët që të jetë gjithçka, Coppola gjen ende shumë vend për bukurinë në “Priscilla”. Është një film për një vajzë adoleshente, në fund të fundit, e rritur në epokën e Beatles. E fiksuar si kurrë më parë pas efemerës prekëse të vajzërisë, Coppola vizualisht i mban gjërat të çmendura dhe të lehta me pamjet e zbehta të Priscilla-s duke i dhënë formë me kujdes syrit të saj të theksuar, duke lyer qerpikët e saj, duke trokitur thonjtë e saj të gjatë në revista vintage, duke luajtur me flokët e saj. Kostumet janë të mrekullueshme: funde të çara deri në skaj, fustane magjepsëse mbrëmjeje dhe një montazh i nevojshëm pazari, i shënuar nga Elvisi duke i thënë Priscilla-s se ajo nuk duhet të veshë printe (ndërsa gjërat mes tyre vazhdojnë të kalojnë, ajo do të fillojë të veshë fustane me printe për të pohuar qëndrimin e saj). Në konferencën për shtyp për filmin të hënën, Coppola qeshi kur u pyet se pse vazhdon t’i kthehet temës së vajzërisë:

Nuk e di pse i rikthehem vazhdimisht. Shpresoj se do të rritem shpejt.

Vetë Priscilla rritet, ndonëse ngadalë. Gjatë një momenti veçanërisht të ndyrë në martesën e tyre, Priscilla e çon Lisa Marie në Los Anxhelos, ku e shohim për herë të parë duke lulëzuar si krijuese e fatit të saj, duke qeshur në darka me miqtë, duke marrë mësime karateje, duke flirtuar. Në fund të fundit, ajo e lë Elvis-in që, siç thotë ajo, të fillojë jetën e saj – e cila, natyrisht, e ka çuar tani në Festivalin e Filmit të Venecias. Presley e vërtetë mori pjesë në konferencën për shtyp të “Priscilla” në Itali, veçanërisht duke parë nga audienca në vend që të zinte një vend përkrah Coppola-s dhe kastit.

Vetë konferenca ishte e çuditshme. Një gazetare e pyeti Coppola-n se si, si një “grua dhe një nënë vetë”, ajo lundroi duke treguar historinë e Presley-t dhe e bëri atë “të aksesueshme për një audiencë moderne” pa “[i fikur njerëzit] në mënyrë të çuditshme?” Coppola u përgjigj në mënyrë të paqartë.

Unë me të vërtetë u përpoqa të qëndroja në këndvështrimin e saj,” tha ajo. “Një nga gjërat që është e mrekullueshme për librin e saj është se ai ju vë në këpucët e saj dhe ju po e shihni nga këndvështrimi i saj. Mund të kthehem në atë moshë dhe të kujtoj një dashuri me një djalë më të madh dhe një yll rock-u. Unë me të vërtetë u përpoqa ta bëja filmin nga këndvështrimi i saj, në mënyrë që të mund ta përjetonit historinë e saj së bashku me të. Kjo është ajo që më pëlqen te filmat, është të jem në gjendje të përjetoj historinë.

Një gazetare tjetër e pyeti nëse “përralla e errët” ishte një histori feministe dhe Coppola u përgjigj:

Jo, për mua është një histori njerëzore. Doja të tregoja të dyja palët, realitetin e romancës dhe iluzionin.

Elordi kur u pyet për vështirësinë e luajtjes së Elvisit në këtë ritregim, tha:

Mendoj se gjëja më mbresëlënëse për mua në histori është shkalla e kësaj dashurie dhe fuqia e kësaj dashurie. Fakti që edhe sot e kësaj dite, edhe pse ai nuk është këtu, kur sheh Priscilla-n dhe flet me të, mund të ndjesh ende dashurinë për Elvisin. Është e vërtetë dhe është e pavdekshme, dhe kjo për mua është e bukur.

Është e mundur që hezitimi i tyre për të kritikuar publikisht marrëdhënien qendrore ishte për shkak të pranisë fjalë për fjalë të Presley-t në dhomë, e cila, në fund të konferencës, mori mikrofonin për të lavdëruar filmin:

Sofia bëri një punë të mrekullueshme. Ishte shumë e vështirë për prindërit e mi të kuptonin se Elvis do të ishte kaq i interesuar për mua dhe pse. Isha më shumë dëgjuese. Elvisi do të më hapte zemrën e tij në çdo mënyrë në Gjermani: frikën e tij, shpresat e tij, humbjen e nënës së tij, të cilën ai nuk e kapërceu kurrë. Unë isha personi që vërtet, me të vërtetë u ula atje për ta dëgjuar dhe për ta ngushëlluar. Kjo ishte me të vërtetë lidhja jonë, edhe pse isha 14 vjeç… isha më e madhe në jetë sesa në numër.

Sa i përket dinamikës së tyre seksuale, ajo shpjegoi:

Njerëzit mendojnë se kjo ishte tërheqja – ishte seksi. Aspak. Unë kurrë nuk kam bërë seks me të. Ai ishte shumë i sjellshëm, shumë i butë, shumë i dashur, por respektonte edhe faktin që unë isha vetëm 14 vjeç. Ne ishim më shumë në mendje dhe mendonim, dhe kjo ishte marrëdhënia jonë… Ne ndërtuam një marrëdhënie dhe ajo marrëdhënie vazhdoi derisa, po, u largova, dhe kjo nuk ishte sepse nuk e doja atë. Ai ishte dashuria e jetës sime. Ishte stili i jetesës që ishte kaq i vështirë për mua dhe mendoj se çdo grua mund të lidhet me këtë, por kjo nuk e prishi marrëdhënien tonë. Ne mbetëm ende shumë të afërt, dhe sigurisht, kishim vajzën tonë dhe u sigurova që ai ta shihte gjatë gjithë kohës. Ishte sikur të mos e kishim lënë kurrë njëri-tjetrin, kështu që dua ta bëj të qartë.

Në premierën e filmit, Presley u prek dukshëm, duke fshirë lotët nga fytyra e saj ndërsa publiku qëndronte në këmbë dhe duartrokiste për shtatë minuta. Më vonë atë natë, në një festë të organizuar nga A24 në një ishull aty pranë, e dëgjova duke folur për atë se sa të ndjeshëm e konsideronte filmin dhe se si ishte e mahnitur nga ajo që kishte arritur Coppola. Ajo ishte e rrethuar, siç është shpesh personazhi i Priscilla në film, nga një grup burrash të moshuar-djalosharë. Ndryshimi ishte këtë herë, ata ishin aty për të parë atë.