Celebrities Film & Tv

Gjithçka që duhet të dini për jetën dhe karrierën e suksesshme të aktorit, Denzel Washington!

Denzel Washington lindi në Mount Vernon, Nju Jork, më 28 dhjetor 1954, fillimisht studioi gazetari në Universitetin Fordham, por më pas zbuloi interesin dhe talentin e tij për aktrimin. Ai bëri debutimin e tij në film në komedi.  “A Carbon Copy” (1981)  dhe luajti në dramën mjekësore të hitit televiziv “St. Elsewhere” (1982-8).

Ai vazhdoi të shfaqej në disa filma të suksesshëm, duke përfshirë “Philadelphia”, “Man on Fire”, “The Book of Eli”, “American Gangster and Flight”, dhe fitoi Oscar për rolet e tij në “Glory” dhe “Training Day”. Ai mori një nominim për Oscar për rolin e tij kryesor në “Fences” të vitit 2016, një adaptim i shfaqjes së August Wilson, fitues i çmimit Tony dhe Pulitzer, dhe për filmin e vitit 2017 “Roman J. Israel, Esq”.

Denzel Washington u martua me aktoren Pauletta Pearson në 1983 dhe ata kanë katër fëmijë. Djali i tyre më i madh, John David, i cili u bë i njohur në vitin 2006 nga St. Louis Rams i NFL-së. Ai tani luan për Sacramento Mountain Lions në United Football League. Fëmijët e tjerë të tyre janë vajza Katia dhe vajzat binjake Olivia dhe Malcolm.

Aktori i njohur ka arritur që të fitojë shumë çmime ku mund të përmendin disa prej tyre: Oscar 2002 – Aktori më i mirë në një rol kryesor për: Training Day (2001), 2000 – Golden Globe Performanca më e mirë nga një aktor në një film – Dramë për: The Hurricane (1999), 1990 Oscar – Aktori më i mirë në një rol dytësor për: Glory (1989), 1990 – Golden Globe Performanca më e mirë nga një aktor në një rol dytësor në një film për: Glory (1989), etj.  Pasuria e aktorit vlerësohet në 240 milionë dollarë. një shumë kjo të cilën ai e ka fituar, si aktor, regjisor dhe producent.