Celebrities Film & Tv

Gjithçka që duhet të dini për karrierën e suksesshme të aktores së njohur Kate Winslet!

Edhe pse miliona njerëz e kujtojnë atë për rolin e saj të Rose në Titaniku (1997), aktorja britanike Kate Winslet ka qenë një nga interpretueset më të mira të gjeneratës së saj dhe një nga më të njohurat në botë për pak më shumë se dy dekada, duke fituar çmime të shumta. për punën e saj në film dhe televizion.

Winslet filloi karrierën e saj në TV britanik, në serialin “Dark Season”, ndërsa në film, pushimi i saj i parë i madh erdhi nga regjisori i Zelandës së Re Peter Jackson në filmin “Heavenly Creatures”. Në atë kohë ajo u specializua për t’u shfaqur në filma të periudhës, si “Sense and Sensibility”, “Jude and Hamlet”, dhe në vitin 1997 erdhi filmi që do ta vendoste atë në yllin botëror: Titaniku, ku ndau kreditet me Leonardo DiCaprio dhe u drejtua nga James Cameron, me të cilin nuk kishte punuar më deri më tani, me “Avatar: The Way of Water”.

Kate mori pjesë në filma si “Quills”, “Enigma”, “Iris”, “The Life of David Gale” dhe “Eternal Sunshine of the Spotless Mind”. Në vitin 2008 ajo punoi sërish me DiCaprion përpara se të luante në “The Reader”. Për këtë film, Winslet fitoi Oscar-in e parë dhe të vetëm deri më sot, në kategorinë Aktorja më e Mirë. Kate është nominuar për 7 çmime Oscar.

Sa i përket jetës personale, Kate ishte e martuar me regjisorin Jim Threapleton nga viti 1998 deri në vitin 2001, me të cilin kishte një vajzë. Më pas ajo u martua me një regjisor tjetër, Sam Mendes, me të cilin qëndroi nga viti 2003 deri në vitin 2011 dhe pati një djalë. Dhe në vitin 2012 ajo u martua me nipin e Richard Branson, Edward Abel Smith, i njohur si Ned Rocknroll, me të cilin ka edhe një djalë. Sipas të dhënave të publikuara në faqen Celebrity Net Worth, Kate Winslet ka një pasuri të akumuluar prej 65 milionë dollarësh.