Celebrities Magazine Showbiz

Gjykata rumune ndalon Andrew Tate për 30 ditë të tjera mbi akuzat për trafikim njerëzor…

Një gjykatë rumune të hënën la në fuqi një paraburgim të tretë 30-ditor për influencuesin përçarës dhe ish-kikboksierin profesionist Andrew Tate, i cili mbahet nën dyshimin për krim të organizuar dhe trafikim njerëzor, tha një zyrtar. Sipas Ramona Bolla, një zëdhënëse e agjencisë rumune kundër krimit të organizuar DIICOT, Tate humbi apelimin e tij kundër vendimit të një gjyqtari të 21 shkurtit për të zgjatur arrestimin për herë të tretë për 30 ditë.

Tate, 36, britaniko-amerikane. Shtetasi i njohur për pikëpamje mizogjene me 5.2 milionë ndjekës në Twitter, mbërriti në Gjykatën e Apelit të Bukureshtit i prangosur me vëllain e tij Tristanin, i cili mbahet në të njëjtën çështje. Bolla tha se prokurorët gjithashtu fituan një apel të hënën kundër vendimit të një gjykate javën e kaluar për të vendosur dy gra të mbajtura në këtë çështje në arrest shtëpie, në vend të paraburgimit të plotë. Asnjë nga katër nuk është akuzuar ende zyrtarisht.

Është apelimi i tretë i veçantë që vëllezërit kanë humbur kundër vendimeve për zgjatjen e paraburgimit ndërsa hetimet vazhdojnë. Të katër do të qëndrojnë tani në burg deri të paktën më 29 mars.

Tate, i cili jeton në Rumani që nga viti 2017, ishte ndaluar më parë nga platforma të ndryshme të mediave sociale për shprehje të pikëpamjeve mizogjene dhe gjuhës së urrejtjes. Ai ka pohuar vazhdimisht se prokurorët rumunë nuk kanë prova dhe pretendon se çështja e tyre është një komplot politik i krijuar për t’i mbyllur gojën atij. Përpara se gjykata të vendoste të hënën, një postim u shfaq në llogarinë e Andrew Tate në Twitter, ku shkruhej:

Kam qenë në burg për 61 ditë. Por nuk lejohet një vizitë e vetme. As nga fëmijët e mi.