Celebrities Gossip Showbiz

Ish-bashkëshorti i Lisa Presley merr kujdestarinë ligjore të binjakeve, kundër testamentit të saj!

Michael Lockwood, ish-bashkëshorti i Lisa Marie Presley, është emëruar kujdestar ligjor i vajzave të tyre binjake, Harper dhe Finley, nga gjyqtari i LA, Lynn Healey Scaduto. Lockwood, një muzikant i cili mbeti i cenueshëm financiarisht pasi iu mohua oferta e tij për të përmbysur një kërkesë në divorcin e tij të hidhur nga vajza e Elvis Presley, paraqiti një peticion për t’u bërë kujdestari ligjor i vajzave në mars. Avokati i Lockwood, Scott Rahn, deklaroi gjatë seancës se klienti i tij është “i aftë dhe i gatshëm të mbrojë interesat e tyre”.

Ndërsa disa të brendshëm kanë shprehur shqetësimin se kjo mund të mos ketë qenë ajo që dëshironte Lisa Marie, Rahn këmbënguli që Lockwood ka një marrëdhënie të mirë me të gjithë të përfshirët dhe ai është ligjërisht dhe moralisht i detyruar të mbrojë interesat e binjakeve.

Sidoqoftë, Lockwood nuk u ftua në funeralin e Lisa Marie pas vdekjes së saj të papritur nga arresti kardiak në moshën 54-vjeçare në janar, megjithëse Priscilla Presley, nëna e Lisa Marie, përfundimisht e mori atë në ceremoni.

Është e paqartë nëse Lisa Marie ka marrë ndonjë masë për kujdesin e vajzave të saj pas vdekjes së saj. Lisa Marie bëri kërkesë për divorc nga Lockwood në vitin 2016 pas një dekade martese, dhe ata kaluan vite duke luftuar për financat dhe kujdestarinë e binjakeve deri në vdekjen e Lisa Marie.

Dhënia e kujdestarisë së Lockwood-it për vajzat gjithashtu i lejon atij t’i përfaqësojë ato në një çështje të vazhdueshme verifikimi mbi besimin shumë milionë dollarësh të Lisa Marie. Priscilla aktualisht po sfidon një ndryshim në pasurinë e Lisa Marie që vendosi në krye të detyrës Riley Keough, vajzën më të madhe të Lisa Marie.

Ndryshimi hoqi ish-menaxheren e biznesit të Priscilla dhe Lisa Marie si bashkë-besues dhe i dha kontrollin e besimit Riley dhe vëllait të saj Benjamin Keough, i cili që atëherë ka ndërruar jetë.

Priscilla pretendon se ajo nuk dinte për ndryshimin e vitit 2016 deri pas vdekjes së Lisa Marie dhe argumenton se ai duhet të anulohet për shkak të disa faktorëve, duke përfshirë dështimin e Lisa Marie për ta informuar atë për ndryshimet siç kërkohet nga kushtet e besimit.

Pavarësisht këtyre betejave ligjore, Priscilla ka mohuar çdo thashethem për një grindje familjare, duke thënë në një ngjarje në Newcastle, Angli, se thashethemet për një betejë të tillë janë të pavërteta.