Food & Drink Health & Beauty

Këto katër ushqime sugjerohen nga ekspertët për të gjithë ju që ndiheni të dëshpëruar dhe të stresuar!

Ne të gjithë ndihemi të trishtuar dhe të dëshpëruar në një moment të caktuar! Shumica e njerëzve zgjedhin të trajtojnë ndjenja të tilla duke ngrënë shumë dhe duke shkatërruar shëndetin e tyre dhe pastaj pendohen më vonë. Nëse mendoni se ëmbëlsira të ngarkuara me sheqer mund të sigurojë rehati maksimale në atë kohë, mund të dëmtojë mirëqenien tuaj. Por nuk duhet të shqetësoheni më pasi ka ushqime të ndryshme të shëndetshme që përmbajnë serotonin kimik që rrit humorin, e bën trurin më aktiv, trajton çrregullimet e humorit dhe lufton depresionin pa e penguar shëndetin tuaj. Lexoni për të zbuluar ushqimet që janë të pasuruara natyrshëm me veti anti-depresive.

Farat Chia

Farat Chia janë të pasura me vlerat e ushqyesve të shumtë si omega 3, aminoacide, hekur dhe vitamina B, të cilat janë jetike për funksionimin e qetë të organizmit. Këto fara të vogla sigurojnë funksionimin optimal të neurotransmetuesit dhe ndihmojnë në prodhimin e serotoninës në trup, e cila më tej ju mban në humor të mirë dhe zvogëlon shenjat e depresionit.

Patate e ëmbël

Patatet e ëmbla janë një burim i jashtëzakonshëm i shumë lëndëve ushqyese si karbohidratet dhe janë të pasuruara më tej me L-triptofan, i cili përdoret për të parandaluar depresionin dhe ankthin. Patatet e ëmbla jo vetëm që mbajnë nën kontroll nivelet e larta të sheqerit në gjak, por gjithashtu ndihmojnë në luftimin e niveleve të larta të stresit.

Brokoli

Kjo perime përmban lëndë ushqyese jetike që janë të rëndësishme për funksionimin normal të trupit. Që nga vitamina B6 dhe proteina te kalciumi – Brokoli përmban të gjithë ushqyesit thelbësorë që janë të rëndësishëm për të nxitur relaksimin dhe një humor të lumtur.

Arra dhe fara

Arrat, bajamet, lajthitë, kikirikët janë të pasura me yndyrna ushqyese, fibra dhe aminoacide si triptofani, të cilat ju mbajnë të gjithëve të gëzuar dhe rrisin disponimin tuaj duke ulur stresin dhe depresionin. Arrat dhe farat janë më të mirat për një tru të shëndetshëm dhe rezultojnë në një humor të lumtur afatgjatë.

Hiqni dorë nga të ngrënit e tepruar dhe hani këto ushqime të ngopura dhe të bollshme për të trajtuar dhe rritur në mënyrë efektive shëndetin e trurit tuaj. Përveç këtyre, përfshini lloje të ndryshme ushtrimesh në stilin e jetës tuaj për të kontrolluar nivelet e stresit.