Food & Drink Health & Beauty Lifestyle

Kombinimi banane-hudhër, perfekt nëse vuani nga dhimbjet e fytit!

A ju duket e çuditshme kombinimi i bananes me hudhrën? Nëse i hani këto të dyja do të ndiheni mirë dhe veçanërisht nëse vuani nga dhimbjet e fytit. Një nga simptomat kryesore të viruseve të dimrit është dhimbja e fytit, e cila zakonisht e vështirëson të folurin dhe gëlltitjen. Ju mund të tundoheni të vraponi menjëherë te mjeku juaj, por disa ilaçe shtëpiake shkojnë përtej pilulave, specifikon Jeff Ledgery, një mjek në Spitalin Brigham në Boston.

Me një efekt të fortë antibakterial, hudhra ofron lehtësim të menjëhershëm nga dhimbja e fytit ose ndonjë infeksion i fytit. Mund të përtypni disa thelpinj hudhër të papërpunuar ose thjesht t’i shtoni në supën tuaj për të qëndruar të shëndetshëm. Përndryshe, hudhrën mund ta përdorni në pjata të ndryshme që gatuani.

Bananet kanë marrë një imazh të keq në Indi kur bëhet fjalë për ftohjet dhe kollën. Shumë indianë shmangin ngrënien e bananeve bazuar në besimin se ajo mund të shkaktojë ftohjen e zakonshme ose të përkeqësojë një kollë. E vërteta është se banania është e pasur me vitaminë C, si rezultat i së cilës mbron sistemin imunitar. Ato janë gjithashtu të pasura me vitaminë B6 dhe minerale si kaliumi dhe kalciumi. Duke qenë i butë në natyrë, është mjaft i lehtë për t’u gëlltitur.

Bananet njihen si një frutë që na japin energji, ndaj janë një zgjedhje e shkëlqyer për mëngjes. Megjithatë, është mirë t’i hani ato në kombinim me ushqime të tjera si drithërat, asnjëherë vetëm me barkun bosh. Bananet nuk rekomandohen për një grup njerëzish me një problem të caktuar shëndetësor. Bananet mund të jenë problem serioz në situatën kur keni ndonjë nga sëmundjet e zorrëve në fazën akute.