Fashion

Louis Vuitton organizon shfaqjen e parë të madhe në Korenë e Jugut!

Gjigandi luksoz Louis Vuitton demonstroi më tej statusin e Koresë së Jugut si një forcë e modës duke e transformuar urën Jamsugyo të Seulit në një pistë të mrekullueshme në natyrë në një mbrëmje të ftohtë të së shtunës. Duke pritur shfaqjen e saj të parë të veshjeve të grave në vend, labeli francez zbuloi koleksionin e tij Para vjeshtës 2023 duke dërguar një sërë modelesh përtej lumit Han përpara një audiencë të mbushur me yje.

Ngjarja shënoi një moment të rëndësishëm për Louis Vuitton, jo më pak sepse marka nuk ka zbuluar kurrë më parë një koleksion para vjeshtës përmes shfaqjes së pistës. Duke rënë jashtë kalendarit të zakonshëm të Javës së Modës, modelet para vjeshtës janë shpesh më komerciale se koleksionet Pranverë-Verë ose Vjeshtë-Dimër, dhe për këtë arsye zakonisht promovohen përmes fotove me shkëlqim të fushatës.

Por ky ishte gjithashtu një moment historik për vetë Seulin. Pavarësisht lulëzimit të tregut të luksit të Koresë së Jugut, kryeqyteti i saj ende nuk është shfaqur si një ndalesë rutinë në orarin e ngjeshur të industrisë së modës. I tillë ishte emocioni që rrethoi shfaqjen e së shtunës, sa procedurat u transmetuan drejtpërdrejt për kalimtarët në ekranet e mëdha në qendër të qytetit. Qeveria e Seulit (së bashku me Organizatën Koreane të Turizmit) ka nënshkruar një partneritet afatgjatë me Louis Vuitton. Nisma është pjesë e një përpjekjeje të madhe për të promovuar qytetin dhe lumin që e kalon atë. Me audiencën e drejtuar nga uji, dhe vetë pistën vetëm pak metra nga parmakët e urës, vendndodhja e krijuar për një sfond piktoresk, peizazhi i qytetit ndriçohet në distancë.

Louis Vuitton ka zgjeruar masivisht praninë e tij në Korenë e Jugut që nga hapja e butikut të tij të parë në Seul në 1991. Etiketa tani rendit 35 dyqane në të gjithë vendin, duke përfshirë një flamurtar skulpturor me ballë xhami, projektuar nga arkitekti i njohur Frank Gehry në lagjen e lartë Gangnam të Seulit. Dy vjet më parë, i ndjeri Virgil Abloh (atëherë drejtori artistik i veshjeve për meshkuj të markës) organizoi një shfaqje “spin-off” në qytet për koleksionin e “Louis Vuitton” në vjeshtë 2021 për meshkuj.