Celebrities Magazine Music Showbiz

Marrëdhënia e Tina Turner me Ike: Si u lirua dhe sfidoi ish-burrin abuzues!

Tina Turner fitoi famë së bashku me ish-bashkëshortin e saj, Ike Turner, në atë që dukej të ishte një ndeshje muzikore e krijuar në parajsë. Por vetëm kur Turner u largua nga dhoma e hotelit të çiftit në vitin 1976 dhe më vonë zbuloi realitetin e marrëdhënies së tyre në një intervistë bombë të vitit 1981 që bota e dinte për martesën toksike që ikona muzikore kishte mbijetuar. Turner shkroi në autobiografinë e saj të vitit 1986:

Ishte marrëdhënia ime me Ike që më bëri më të pakënaqur. Në fillim kisha qenë vërtet e dashuruar me të. Shikoni se çfarë kishte bërë për mua. Por ai ishte krejtësisht i paparashikueshëm. Unë , Tina.

Pas arratisjes nga marrëdhënia, Turner vazhdoi ta përkufizonte veten si një artiste solo dhe Mbretëresha e Rock and Roll-it. Por udhëtimi nuk ishte i lehtë. Turner, e lindur si Anna Mae Bullock, u takua me Ike kur ajo ishte një 16-vjeçare ende në shkollë të mesme dhe ai ishte udhëheqësi i Kings of Rhythm, një nga grupet e para që prezantoi rock n’roll në botë me këngën e tyre. “Raketa 88”.

E reja Turner këndoi këngën “You Know I Love You” të B.B. King-ut në një klub nate në St. Marrëdhënia e tyre mbeti platonike nga viti 1957 deri në vitin 1960, kur ata filluan një lidhje ndërsa Ike ishte ende me të dashurën e tij Lorraine Taylor. Në vitin 1960, ata regjistruan hitin e tyre të parë, “A Fool In Love”, dhe Turner u shpreh se ajo nuk donte të vazhdonte lidhjen.

Sipas autobiografisë së saj të vitit 1986, “Unë, Tina”, Ike u përgjigj duke e goditur në kokë me një barelë këpucësh prej druri. Ajo vuri në dukje se ishte kur ai i kishte “rrënjosur frikën” për herë të parë gjatë marrëdhënies së tyre, dhe ajo vendosi të qëndronte. Turner më vonë mbeti shtatzënë dhe pati djalin e çiftit, Ronnie, përpara se të martohej më vonë me Ike në Tijuana në vitin 1962.

Turners u bënë një familje e përzier me djalin e tyre, dy djemtë e Ike nga Taylor dhe djali i Turner me anëtarin e grupit Kings of Rhythm, Raymond Hill, Craig. Grupi përfundimisht u shndërrua në Ike and Tina Turner Revue dhe vazhdoi turneun dhe publikimin e këngëve si “I Idolize You”, “It’s Gonna Work Out Fine” dhe “Poor Fool”.

Në një fragment nga kujtimet e saj të vitit 2018, “My Love Story: A Memoir”, Turner detajoi dasmën ditë e natë, duke thënë se ajo hezitonte të martohej me të, por mendonte se “nuk kishte shumë zgjedhje. Në kohën kur ai i propozoi, ne kishim katër fëmijë mes nesh dhe një karrierë të përbashkët si Ike dhe Tina Turner Revue.” Ajo gjithashtu shkroi se:

Nuk kishte kuptim të kundërshtoja kjo thjesht do ta bënte atë të tërnohej dhe kjo mund të çonte në një rrahje.

Nga mesi i viteve 1960, Turner dhe Ike po bënin turne dhe publikonin këngë dhe albume, ndërsa ai vazhdoi ta abuzonte me të. Sipas “My Love Story”, Ike i nxiu sytë, i theu nofullën dhe i derdhi kafe të nxehtë në fytyrë dhe e tradhtoi në mënyrë rutinore me disa gra.

Në vitin 1966, Turner regjistroi “River Deep—Mountain High” me Phil Spector, dhe megjithëse singulli nuk ishte një hit në Shtetet e Bashkuara, ai ia doli mirë në Mbretërinë e Bashkuar dhe revista Ike dhe Tina Turner bëri turne me The Rolling Stones. Megjithatë, marrëdhënia e Turner dhe Ike po përkeqësohej dhe po ndikonte rëndë në shëndetin mendor të Turner.

Në vitin 1968, Turner tentoi vetëvrasjen duke e tepruar me pilulat, duke shkruar në kujtimet e saj të vitit 2018, “E dija që duhej të largohesha, por nuk kisha para dhe nuk dija si të hidhja hapin e parë. Në më të ulëtën time, e binda veten se vdekja ishte mënyra ime e vetme për të dalë.” Ajo tregoi se Ike e detyroi të kthehej në punë menjëherë pas shtrimit në spital. Tina ka shkruar:

Kam dalë nga errësira duke besuar se duhet të mbijetoj. Unë isha këtu për një arsye.

Grupi më në fund gjeti suksesin kryesor në fillim të viteve 1970 me “Proud Mary”, duke u bërë singulli i tyre më i shitur dhe duke u fituar atyre një Grammy për performancën më të mirë vokale R&B nga një grup.