Celebrities Gossip Showbiz

“Më bezdis pak që më shohin vetëm si trans!”/Ish- e dashura e supozuar e Mbappe, Ines Rau reagon për herë të parë!

Ines Rau, modelja që besohej se ishte në një lidhje me sulmuesin e PSG-së, Kylian Mbappe, është transgjinore, por nuk dëshiron që ta përcaktojë dhe ta përmendë operacionin që bëri kur ishte 16 vjeç. Dyshja u panë për herë të parë në plazhin e Kanës në maj të këtij viti dhe dukeshin jashtëzakonisht komodë, pasi sulmuesi i PSG-së kishte në krahë Ines Raun.

Ata thuhet se ishin në lidhje, por tani besohet se ata janë ndarë dhe se Mbappe ka filluar të takohet me modelen belge Stephanie Rose Bertram. Ines Rau bëri histori kur u bë transgjinorja e parë në historinë e revistës Playboy. Edhe pse ky ishte një moment historik, ajo nuk dëshiron që kjo të jetë e vetmja gjë që e përcakton atë. Për Konbini News ajo u shpreh se:

Më bezdis fakti që në të gjitha intervistat që bëj, me TV dhe radio, më pyesin për orientimin tim seksual dhe për mua që operohem dhe të bëhem transgjinore. Kjo ishte diçka që ndodhi në jetën time, një tranzicion, por operacioni nuk pasqyron se kush jam unë si person. Më bezdis pak që më shohin vetëm si trans.

Modelja ka zbuluar edhe librin që e frymëzoi të dilte dhe të përqafonte identitetin e saj.

Pasi lexova të paktën dy herë librin e Tula-s ‘’I Am Woman’, kuptova se sa e rëndësishme është të supozosh se kush je pa frikë. Unë e bëra ndryshimin shumë e re, në moshën 16-vjeçare. Deri më tani nuk isha shumë e shqetësuar për këtë. Thjesht u zgjova një ditë duke kuptuar se mjaftonte. Më duhet të përqafoj atë që jam dhe të më duan për atë që jam dhe për atë që kam kaluar – pa frikën se mos më refuzojnë. Është shumë e rëndësishme të konsultoheni me specialistë për t’u siguruar që ndryshimi i trupit tuaj është përgjigja e duhur, sepse ndryshimi i seksit nuk është përgjigja ndaj pasigurive apo çështjeve të tjera. Shumë njerëz transgjinorë nuk e kuptojnë se duhet bërë me reflektim: për shkak të një dëshire të thellë për të qenë një grua që në moshë më të re. Është i mrekullueshëm niveli i lumturisë, është absolutisht e pamundur të përshkruhet. Unë jam vajza më e lumtur në botë, thjesht duke qenë ajo që doja të isha. Duhet ta duash veten mjaftueshëm për të arritur atë pa frikën e gjykimit apo refuzimit.