Health & Beauty Lifestyle

Minerali që i mungon trupit tuaj nëse shpesh keni dhimbje barku, kapsllëk ose ankth!

Vuani shpesh nga dhimbjet e kokës, kapsllëku apo ankthi? Nuk keni përse të përdorni vazhdimisht ilaçe. Zgjidhja më e mirë është magnezi. Gati 68% e njerëzve nuk marrin mjaftueshëm magnez, një mineral që luan një rol të rëndësishëm te mbi 300 reaksione enzimatike në trup. Duke qenë se ky mineral luan një rol të rëndësishëm në shumë reaksione në trup, mosmarrja mjaftueshëm e tij mund të shkaktojë shumë dëme.

Magnezi ndihmon në relaksimin e muskujve dhe rrjedhjen e gjakut, prandaj mungesa e tij mund të shkaktojë shumë probleme, duke filluar nga dhimbja e kokës, lodhja deri tek kapsllëku. Ky mineral luan gjithashtu një rol të rëndësishëm në mbajtjen nën kontroll të niveleve të sheqerit në gjak dhe ka një efekt qetësues në sistemin nervor, prandaj mungesa e tij mund të shkaktojë rritje të sheqerit dhe mund të çojë në ankth dhe pagjumësi.

Në përgjithësi, ushqimet që janë të pasura me fibra janë burim i mirë edhe i magnezit. Të tilla ushqime janë perimet me gjethe jeshile, si sallata, lakra, brokoli, frutat e thata, sidomos bajamet, kungulli, djathi, bishtajoret, sidomos fasulet e kuqe, etj. Mënyrat se si magnezi ndikon në gjumin tuaj përfshijnë përmirësimin e cilësisë së gjumit tek disa njerëz, sipas një studimi të botuar në ‘Journal of Research in Medical Sciences’. Studimi thotë se:

Plotësimi i magnezit duket se përmirëson problemet subjektive të pagjumësisë, zgjimin herët në mëngjes, si dhe problemet e pagjumësisë të tilla si përqendrimi i melatoninës dhe kortizolit.

Ndërsa magnezi është tashmë brenda qelizave dhe kockave tuaja, sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit, ju mund të merrni magnez shtesë nga disa ushqime. NIH rekomandon perimet me gjethe jeshile, bishtajoret, arrat, farat, drithërat dhe më shumë. Në përgjithësi, ushqimet që përmbajnë fibra dietike sigurojnë magnez. Ja se si ndikon magnezi në gjumin tuaj.