Health & Beauty Lifestyle

Nëse doni të shihni rezultate, kjo është mënyra e saktë e aplikimit të produkteve tuaja të kujdesit për lëkurën!

Të gjithë ne kemi në shtëpitë tona një kënd të stërmbushur me kremra dhe ilaçe që premtojnë t’ju japin një lëkurë me shkëlqim. Por a dini se si t’i përdorni ato në të vërtetë? Nëse nuk po shihni rezultate nga kujdesi për lëkurën tuaj, mund të varet nga mënyra se si po e aplikoni atë. Dermatologu Dr Jason Thomson, kreu i mjekësisë në Skin + Me, ndan gabimet më të zakonshme, si dhe këshilla të lehta por efektive për aplikimin dhe shkëmbimet e lira që mund të bëjnë ndryshimin.

1. Mos vendosja e mjaftueshme e kremit kundër diellit

Ekspertët kanë diskutuar për përfitimet e SPF për shumë kohë tani. Sipas dermatologëve, duhet të aplikoni krem kundër diellit çdo ditë edhe nëse jashtë është me re ose me vranësira. Përveç mbrojtjes së fytyrave tona nga rrezet e dëmshme UV të diellit, produkti mund të veprojë edhe si një pengesë kundër dritës blu në ekranet tona. Dr Jason thotë:

Shumica e njerëzve vendosin vetëm një të tretën deri në gjysmën e kremit të rekomanduar të diellit për të marrë SPF-në e reklamuar.

Eksperti thotë:

Për të aplikuar sasinë e duhur të SPF-së ju nevojiten 2 mg për cm katror.

Për të marrë dozën e duhur të kremit të diellit, shtrydhni kremin e mjaftueshëm për të mbuluar gishtat tregues dhe të mesëm nga majat deri në pëllëmbën tuaj. Mos harroni zonat kryesore të fytyrës si rreth syve dhe mos harroni veshët dhe pjesën e pasme të qafës.

2. Përdorimi i shumë retinoideve

Retinoidet janë përbërës të standardit të arit që ekspertët e lëkurës sugjerojnë për aftësinë e tyre për të stimuluar qarkullimin e qelizave dhe për të rritur prodhimin e kolagjenit. Ndërsa lëkura jonë piqet, kolagjeni i cili e mban lëkurën të duket e shëndoshë varfërohet dhe aftësia e lëkurës sonë për t’u rinovuar ngadalësohet. Futja e një retinoidi në rutinën tuaj të lëkurës mund të mbështesë këto procese duke e mbajtur lëkurën tuaj të duket e shëndetshme. Doktori thotë:

Nëse përdorni një retinoid të fortë, mund të përjetoni acarim kur filloni për herë të parë. Nëse nuk keni përdorur kurrë një retinoid më parë, është mirë të filloni me një forcë më të ulët.

Dhe me kalimin e kohës mund ta rrisni fuqinë pasi lëkura juaj të mësohet me të. Retinoidet duhet të jenë pjesë e rutinës suaj të mbrëmjes pasi ato janë të paqëndrueshme dhe shumica do të çaktivizohen në prani të dritës së diellit, shpjegoi ai.

3. Vendosja e produkteve të kujdesit të lëkurës përpara se të lani fytyrën

Para se të vendosni për kujdesin e lëkurës, duhet të siguroheni që fytyra juaj të jetë e pastër, shpjegoi Dr Jason. Kjo është për shkak se shumë papastërti dhe papastërti si ndotja krijohen në fytyrën tuaj gjatë ditës. Ai thotë:

Nëse nuk i hiqni ato, trajtimi juaj nuk do të përthithet në mënyrë efektive në lëkurë. Shumica e pastruesve do të jenë në gjendje t’i heqin të gjitha këto në një pastrim, megjithatë nëse keni vënë grim mund t’ju duhet të bëni një pastrim të dyfishtë.