Tech

Ngjyra më e njohur e iPhone për vitin 2023 nuk është as e zezë as e bardhë, ja cila ngjyrë kryeson listën!

Përdoruesit e Apple sapo janë informuar për ngjyrën më të popullarizuar të iPhone në 2023  dhe nuk është ashtu siç mendoni. Kur Apple zbuloi për herë të parë iPhone në 2007, ngjyrat e tij më të njohura ishin e bardha dhe e zeza. Kjo ka mbetur kryesisht deri në lançimin e iPhone 14.

Modeli më i fundit i iPhone i Apple u zbulua në botë në shtator 2022. Dhe shpejt bëri bujë, jo vetëm për shkak të procesorit të fuqishëm dhe veçorive të reja, por për shkak të ngjyrave të tij. Formacioni i ri është i disponueshëm në një gamë mahnitëse ngjyrash: Starlight, Purple, Midnight, Blue dhe Product RED.

Një raport nga Consumer Intelligence Research Partners (CIRP) zbuloi se Purple aktualisht mban kurorën. Në raport thuhet:

Rifutja nëvitin 2022 e Purple, pas paraqitjes së tij të shkurtër në iPhone 11 dhe 12, ndryshoi lojën.

Që nga dhjetori 2022, 42 përqind e përdoruesve të iPhone 14 Pro dhe Pro Max zotërojnë një model Purple, raportoi AppleInsider. Kjo krahasohet me 23 përqind për Space Black dhe Midnight dhe 11 përqind për Starlight dhe Silver. Konsumatorët priren të blejnë pajisje me ngjyra bazë si e bardha dhe e zeza, sepse me kalimin e kohës, ato mbeten në stil.

Megjithatë, falë shtytjes së marketingut të Apple për modelet Purple, ishte një sukses i furishëm. CIRP shkruan:

Apple kishte një pasqyrë të kërkesës për iPhone Purple bazuar në përvojën e iPhone 11 dhe 12/mini. Kështu që ata ose parashikuan siç duhet kërkesën e lartë për telefonat vjollcë, ose optimizmi i tyre për Purple e shtyu kërkesën për iPhone 14 Pro/Max në inventarin e disponueshëm të purpurt.

Tregu teknik Swappa gjithashtu vuri në dukje në faqen e tij të internetit se Purple është zgjedhja më e popullarizuar e ngjyrave të iPhone 14 Pro Max. Në faqen e internetit thuhet:

Kjo nuancë është unike për iPhone 14 Pro Max dhe nuk mund të gjendet në shumë pajisje të tjera në familjen e iPhone. Kjo ngjyrë e lakmuar është me klas dhe në kërkesë mjaft të lartë.