Food & Drink Health & Beauty Lifestyle

Një dietë e dobët ushqimore nuk është aspak në dobinë tuaj, shenjat në trup që tregojnë se nuk po ushqeheni siç duhet!

Miliona njerëz vuajnë të paktën një mungesë të lëndëve ushqyese falë mënyrës së jetesës. Lodhja e vazhdueshme në shumë raste rezulton nga hekuri i pamjaftueshëm. Dhe nëse mishrat e dhëmbëve rrjedhin gjak shpesh, mund të jetë mungesa e vitaminës C dhe jo një problem dentar. Një dietë e dobët ushqimore madje mund të shkaktojë thonj të brishtë ose të dëmtuar. Hekuri është një mineral thelbësor për krijimin e hemoglobinës në trup, një substancë në gjak që mbart oksigjen.

Një person me mungesë hekuri mund të ndihet i lodhur sepse në trupin e tyre nuk qarkullon mjaftueshëm oksigjen përmes gjakut. Mjekët rekomandojnë ushqime të pasura me hekur si viçi, qengji, pula, spinaqi, brokoli, luleshtrydhet dhe shalqiri. Ndërkaq, shkaqet e zbokthit janë të ngjashme me ato të flokëve të thatë. Nxitja e niacinës në qarkullimin e gjakut në lëkurën e kokës mund të parandalojë tharjen, së bashku me vitaminën b6, piridoksinën. Zinku mund t’i mbajë qelizat e lëkurës së kokës të shëndetshme, duke parandaluar formimin e zbokthit.

Piridoksina gjendet tek peshku, shpendët dhe qiqrat. Zinku është i zakonshëm në mish, arra, fara dhe shumë perime. Kalciumi është thelbësor për qarkullimin e gjakut në trup. Mungesa e kalciumit mund të dëmtojë aftësinë e trupit për të pompuar gjakun. Mungesa e diellit mund ta bëjë trupin tuaj të brishtë. Vitamina D, e cila përthithet përmes lëkurës nga dielli, është shumë e rëndësishme për shëndetin e kockave. Njerëzit që vuajnë nga kockat e dobëta shpesh do të përjetojnë dhimbje në kocka dhe nyje dhe kanë më shumë gjasa të pësojnë fraktura.

Vitamina C, është e lidhur më së shumti me portokallet dhe frutat agrume, por që gjendet edhe në brokoli, speca dhe domate, është një pjesë integrale e procesit të shërimit të trupit dhe mbështet rritjen e enëve të gjakut, muskujve dhe indeve të tjera. Kur një personi i mungon vitamina C, trupi i tij ka probleme në riparimin e dëmeve të shkaktuara nga toksinat.  Hipokalcemia, e njohur gjithashtu si një mungesë e rëndë e kalciumit, mund të bëjë që një person të ketë një ndjesi mpirje, ndjesi shpimi në gishta.

Anemia e shkaktuar nga mungesa e hekurit mund të jetë përgjegjëse për një simptomë tjetër si duar dhe këmbë të ftohta. Këshillohet të konsumoni më shumë fruta dhe perime të pasura me hekur. Vijat e vogla nëpër thonj shpesh lidhen me diabetin, sëmundjet vaskulare dhe çështje të tjera shëndetësore. Në disa raste, mund të jetë gjithashtu një shenjë se një person ka nevojë për më shumë zink në dietën e tij. Ushqimet e pasura me zink përfshijnë gocat e detit, mishin e kuq, pulën dhe avokadot.