Food & Drink Health & Beauty Lifestyle

Shenja fizike në trup?! Njihuni me vitaminat dhe mineralet që duhet të konsumoni!

Ju nuk e kuptoni por trupi juaj ka nevojë për më shumë hekur, zink, vitaminë b12 dhe minerale të tjera thelbësore. Mjekët thonë se kjo është për shkak se simptomat mund të anashkalohen lehtësisht ose të lidhen me probleme të tjera, më të padëmshme shëndetësore. Lodhja e vazhdueshme mund të konsiderohet lehtësisht si gjumë i dobët ose një orar i ngjeshur, por në shumë raste rezulton nga hekuri i pamjaftueshëm.

Metali është çelësi për të siguruar rrjedhjen e gjakut të pasur me oksigjen nëpër trup, pa të, një person mund ta gjente veten pa frymë. Dhe nëse mishrat e dhëmbëve rrjedhin gjak shpesh, mund të jetë mungesa e vitaminës C dhe jo një problem dentar. Një dietë e dobët mund të shkaktojë edhe thonjtë e brishtë ose të dëmtuar. Lodhja është një simptomë e shumë sëmundjeve të zakonshme, të përshkruara nga mjekët si një nga ankesat më të shpeshta në të gjitha fushat e mjekësisë.

Hekuri është një mineral thelbësor për krijimin e hemoglobinës në trup, një substancë në gjak që mbart oksigjen. Një person me mungesë hekuri mund të ndihet i lodhur sepse trupi i tyre nuk qarkullon mjaftueshëm oksigjen përmes gjakut. Në raste të rënda, mungesa e hekurit mund të çojë në një diagnozë të anemisë, ku indit të trupit i mungon oksigjeni për shkak të mungesës së qelizave të kuqe të gjakut të shëndetshëm. Rekomandohen ushqime të pasura me hekur si viçi, qengji, pula, spinaqi, brokoli, luleshtrydhet dhe shalqiri.

Stresi mund të çojë në probleme të shumta shëndetësore, të shkaktojë tension të muskujve, dhimbje, probleme me stomakun dhe probleme me gjumin, të ndikojë në presionin e gjakut, sëmundjet e zemrës, obezitetin dhe diabetin. Për të parandaluar problemet e mundshme të shkaktuara nga stresi, ne mund të ndryshojmë rutinën tonë ditore dhe të marrim më shumë vitamina që mund të ndihmojnë në luftimin e stresit dhe ankthit.