Botë e Çuditshme

Një kufomë e mumifikuar deri në 800 vjeç është gjetur në një çantë ushqimore në Peru!

Një kufomë e mumifikuar deri në 800 vjeç është gjetur në një çantë të dorëzimit të ushqimit në Peru, kanë thënë autoritetet në vendin e Amerikës së Jugut. Fotot e publikuara nga Drejtoria e Kulturës në qytetin juglindor të Puno tregojnë një skelet në pozicionin e fetusit, i shtrirë në një qese të kuqe me një rreshtim të brendshëm reflektues, që përdoret zakonisht nga kompanitë e shpërndarjes së ushqimit. Ajo mban logon e Pedidos Ya, një kompani uruguaiane e njohur në Amerikën e Jugut.

Drejtoria tha në një deklaratë të dielën se trupi i një individi mashkull të rritur të mumifikuar, me një kronologji relative prej 600 deri në 800 vjeç, u zbulua gjatë një operacioni të përbashkët me Policinë Kombëtare të Perusë. Trupi është bërë pronë e shtetit sipas ligjeve kombëtare të trashëgimisë. Kompania lokale e medias Noticias Sin Filtro Puno TV publikoi një intervistë me Julio Cesar, i cili tha se trupi i përkiste atij.

Fle në dhomën time të gjumit, me mua. Aty është shtrati im, televizori dhe pranë tij është Juanita. Unë kujdesem për të. Është sikur, nëse do të falni shprehjen, sikur të ishte e dashura ime shpirtërore.

Skanimet më vonë zbuluan se trupi është, në fakt, i një mashkulli, një Juan, jo një Juanita. Cesar ishte marrë në paraburgim, raportoi agjencia e lajmeve AFP. Gazeta peruane Diario Cajamarca Noticias raportoi se trupi ishte në posedim të familjes së Cesarit dhe se ai e kishte nxjerrë për t’u treguar miqve të tij.

Ministria peruane e Kulturës u bëri thirrje njerëzve që të ndihmojnë në mbrojtjen dhe mbrojtjen e trashëgimisë sonë të çmuar, duke na komunikuar çdo gjetje ose sulm ndaj trashëgimisë kulturore të luajtshme ose të paluajtshme. NBC News ka kontaktuar Policinë Kombëtare Peruane për koment. Peruja është e pasur me zbulime arkeologjike dhe krenohet me qytetin antik të Machu Picchu, i cili u rihap dy javë më parë pas javësh protestash antiqeveritare.