Celebrities Film & Tv

Një lajm i mirë për fansat e filmit “Titanic”/Së shpejti do të rikthehet me një version të ri!

Për të festuar 25-vjetorin e “Titanic” të James Cameron, fituesi i Oscar-it është vendosur për një shfaqje të re në teatër në Ditën e Shën Valentinit. Një version i rinovuar do të jetë i disponueshëm në kinema në 3D 4K HDR duke filluar nga 10 shkurti i vitit 2023, ka konfirmuar Deadline. Paramount ka të drejta të brendshme dhe pritet të caktojë gjithashtu datën e tij në ditët në vijim.

Partneri për një kohë të gjatë  i Cameron dhe drejtori i “Lightstorm Entertainment”, Jon Landau konfirmoi ribotimin e “Titanic” në prezantimin e Disney CineEurope në Barcelonë të mërkurën. Atje ai tregoi një pamje 3D të versionit të rikrijuar. Kjo vjen pasi Disney në CinemaCon në prill tha se Avatari origjinal i Cameron do të kishte një ribotim të sjellë më 23 shtator, përpara debutimit të vazhdimit të parë, “Avatar: The Way Of Water”. Ky film do të shfaqet  më 14 dhjetor dhe në Amerikën e Veriut më 16 dhjetor.

Kjo nuk është hera e parë që audienca do të ketë një tjetër mundësi për të parë filmin epik, dramë romancë në ekranin e madh që nga publikimi origjinal i filmit. Filmi u publikua për herë të dytë në vitin 2012 dhe arriti një rekord prej 67 milionë dollarësh në javën e hapjes.

Për 20 vjetorin e filmit në 2017, “Titanic” doli sërish në kinema. Në total, “Titanic” është filmi i tretë me fitime më të larta ndonjëherë në arkat botërore me 2.2 miliardë dollarë. “Titanic” triumfoi në Oscars me 11 çmime, duke përfshirë filmin më të mirë, regjisorin më të mirë, montazhin më të mirë dhe këngën më të mirë origjinale.

Edhe pas 25 vjetësh, filmi vazhdon të marrë lëvdata për portretizimin e të dashuruarve si dhe kolonën zanore të kompozuar nga James Horner. Efektet speciale që thyen kufijtë i kanë qëndruar gjithashtu provës së kohës me çdo rishfaqje në kinema.