Celebrities Gossip Showbiz

Një nga aktorët më të paguar të Hollywood-it, mësoni sa është pasuria neto e Tom Cruise!

Me më shumë se tre dekada të lidhur me Hollywoodin, aktori i njohur Tom Cruise, është një nga aktorët me fitimet më të larta në botë. Falë pjesëmarrjes së tij në filma të tillë si “Top Gun”, “Jerry Maguire”, “Born on the Fourth of July”, “Interview with the Vampire”, “Mission Impossible” dhe “Thomas Cruise Mapother IV” është një nga aktorët më të njohur sot. Megjithëse lindi në Syracuse, New York, familja e tij emigroi në Kanada dhe ndërsa studionte në shkollën publike “Robert Hopkins”, Tom u interesua për aktrim.

Megjithatë, në atë kohë ai ishte gjithashtu gati të bëhej prift, kryesisht për shkak se ishte me bursë në Seminarin e San Franciskos, ku studioi për disa vite. Vlen të përmendet se Tom më vonë u përjashtua nga seminari pasi ai dhe miqtë e tij u kapën duke vjedhur e duke pirë alkool. Më pas, Cruise vazhdoi në shkollën e mesme “Glen Ridge”, ku kreu shkollën e mesme në mundje greko-romake, por pësoi një dëmtim në gju dhe e la mënjanë sportin.

Më pas, ai vendosi të fillonte një karrierë aktrimi dhe u transferua në New York, ku punoi në restorante si kamerier. Në vitin 1981, ai mori një rol si personazh dytësor në filmin “Endless”, ku u pagua 30,000 dollarë. Që atëherë, pasuria filloi të rritej dhe për një rol tjetër në “Risky Business” mori 75,000 dollarë, në 1983. Megjithatë, ‘trampolina’ e suksesit për Tom Cruise erdhi me rolin e tij në “Top Gun”, një film që i dha atij 13,000,000 dollarë.

Cruise gjithashtu fitoi shumë para me “Jerry McGuire” dhe “Eyes Wide Shut”, me 20 milionë dollarë secili, por suksesi i tij më i madh erdhi me sagën “Mission Impossible”, ku ekspertët pajtohen se ai fitoi rreth 285,000,000 dollarë. Në këtë këndvështrim, Tom Cruise është një nga aktorët më të paguar në industri me një vlerë neto të vlerësuar prej 600,000,000 dollarë.

Së fundmi rikujtojmë, se teksa po fliste për karrierën e tij, aktori i njohur Tom Cruise tha se nuk bën pushim sepse vazhdimisht jeton ëndrrën e tij. Cruise u shpreh në një intervistë për revistën ‘Bella’ se:

Kjo është një ditë pushimi për mua, sepse nuk jam duke xhiruar. Nuk kam ditë pushimi. Unë jam me fat. Kam kaluar jetën time në një sheshxhirimi dhe duke udhëtuar nëpër botë, gjëja që kam dashur gjithmonë të bëj. Kështu që kjo nuk është punë, unë jam duke jetuar ëndrrën time.