Celebrities Film & Tv

Nominimet për “Oscar 2022″/ Publikohet lista e plotë e filmave pretendentë!

Ka ardhur koha për nominimet e 94-ta vjetore të “Academy Awards”. Ndërsa ceremonia e këtij viti nuk është aq larg sa ngjarja e vitit të kaluar, e cila u shty deri në fund të prillit, ende është një rrugë shumë e gjatë përpara për t’u bërë nga të gjithë pretendentët. Ceremonia e “Oscar” këtë vit zhvillohet më 27 mars, ku të gjithë sytë janë nga “Netflix”, i cili ka mbushur pjesën më të madhe me pretendentët masivë si “Don’t Look Now” dhe “The Power of the Dog”. Por mos llogaritni Focus Features me “Belfast” dhe Warner Bros me “Dune” dhe “King Richard”, Streamers Amazon me “Being the Ricardos” dhe “A Hero” dhe Apple TV + me “CODA”, të cilët gjithashtu kanë hyrje të jashtëzakonshme në garë me këta filma.

Nominimet u zbuluan në mëngjesin e të martës nga aktorët Leslie Jordan dhe Tracee Ellis Ross. Veçanërisht, ishte një vit i fortë për filmat e huaj. “Drive My Car” hyri në garat si për filmin më të mirë ashtu edhe për regjisorin më të mirë. “Flee” fitoi nominime për dokumentarin, filmin e animuar dhe filmin më të mirë ndërkombëtar. Ndërkohë, disa surpriza përfshinin Pedro Almodóvar dhe Denis Villeneuve që u përjashtuan nga regjisori më i mirë për filmin “Dune”, Jessie Buckley duke u bërë pretedente për aktoren më të mirë dytësore për “The Lost Daughter” dhe Lady Gaga duke u përjashtuar nga gara për aktoren më të mirë në “House of Gucci”. Jesse Plemons ndan një nominim për aktorin më të mirë në rol dytësor me Kodi Smit-McPhee për “The Power of the Dog”, Chastain duke përfshirë për aktoren më të mirë për “The Eyes of Tammy Faye” dhe më shumë.

Shihni listën e plotë më poshtë. Pasi filmi indie i Chloe Zhao “Nomadland” mori çmimet kryesore në ceremoninë e vitin e kaluar, shumë shpresojnë që ky vit të shënojë një rikthim në nderimin e filmave që shumë njerëz i panë në të vërtetë dhe që i pëlqyen shumë.

Filmi më i mirë

“Belfast”
“CODA”
“Don’t Look Up”
“Drive My Car”
“Dune”
“King Richard”
“Licorice Pizza”
“Nightmare Alley”
“The Power of the Dog”
“West “Side Story”

Regjisori më i mirë

Kenneth Branagh, “Belfast”
Ryusuke Hamaguchi, “Drive My Car”
Paul Thomas Anderson, “Licorice Pizza”
Jane Campion, “The Power of the Dog”
Steven Spielberg, “West Side Story”

Aktori më i mirë

Javier Bardem, “Being the Ricardos”
Benedict Cumberbatch, “The Power of the Dog”
Andrew Garfield, “Tick, Tick, Boom”
Will Smith, “King Richard”
Denzel Washington, “The Tragedy of Macbeth”

Aktorja më e mirë

Jessica Chastain, “The Eyes of Tammy Faye”
Olivia Colman, “The Lost Daughter”
Penelope Cruz, “Parallel Mothers”
Nicole Kidman, “Being the Ricardos”
Kristen Stewart, “Spencer”

Aktori më i mirë mbështetës

Ciarán Hinds, “Belfast”
Troy Kotsur, “CODA”
Jesse Plemons, “The Power of the Dog”
JK Simmons, “Being the Ricardos”
Kodi Smit-McPhee, “The Power of the Dog”

Aktorja më e mirë mbështetëse

Jessie Buckley, “The Lost Daughter”
Ariana DeBose, “West Side Story”
Judi Dench, “Belfast”
Kirsten Dunst, “The Power of the Dog”
Aunjanue Ellis, “King Richard”

Skenari më i mirë i përshtatur

“CODA,” Sian Heder
“Drive My Car,” Ryusuke Hamaguchi, Takamasa Oe
“Dune,” Jon Spaihts and Denis Villeneuve and Eric Roth
“The Lost Daughter,” Maggie Gyllenhaal
“The Power of the Dog,” Jane Campion

Skenari më i mirë origjinal

“Belfast,” Kenneth Branagh
“Don’t Look Up,” Adam McKay, Story by McKay and David Sirota
“King Richard,” Zack Baylin
“Licorice Pizza,” Paul Thomas Anderson
“The Worst Person in the World,” Eskil Vogt and Joachim Trier

Filmi më i mirë i animuar

“Encanto”
“Flee”
“Luca”
“The Mitchells vs. the Machines”
“Raya and the Last Dragon”

Filmi më i mirë i animuar me metrazh të shkurtër 

“Affairs of the Art”
“Bestia”
“Boxballet”
“Robin Robin”
“The Windshield Wiper”

Aksioni më i mirë me metrazh të shkurtër 

“Ala Kachuu- Take and Run”
“The Dress”
“The Long Goodbye”
“On My Mind”
“Please Hold”

Fotografia më e mirë

“Dune”
“Nightmare Alley”
“The Power of the Dog”
“The Tragedy of Macbeth”
“West Side Story”

Kostumografia më e mirë

“Cruella”
“Cyrano”
“Dune”
“Nightmare Alley”
“West Side Story”

Filmi më i mirë dokumentar

“Ascension”
“Attica”
“Flee”
“Summer of Soul”
“Writing with Fire”

Dokumentari më i mirë me metrazh të shkurtër

“Audible”
“Lead Me Home”
“The Queen of Basketball”
“Three Songs for Benazir”
“When We Were Bullies”

Montazhi më i mirë

“Don’t Look Up”
“Dune”
“King Richard”
“The Power of the Dog”
“Tick, Tick, Boom”

Filmi më i mirë ndërkombëtar

“Drive My Car”
“Flee”
“The Hand of God”
“Lunana: A Yak in the Classroom”
“The Worst Person in the World”

Grimi dhe stilimi i flokëve më i mirë

“Coming 2 America”
“Cruella”
“Dune”
“The Eyes of Tammy Faye”
“House of Gucci”

Skenografia më e mirë

“Dune”
“Nightmare Alley”
“The Power of the Dog”
“The Tragedy of Macbeth”
“West Side Story”

Best Original Score

“Don’t Look Up”
“Dune”
“Encanto”
“Parallel Mothers”
“The Power of the Dog”

Kënga më e mirë origjinale

“Be Alive” from “King Richard”
“Dos Oruguitas” from “Encanto”
“Down to Joy” from “Belfast”
“No Time to Die” from “No Time to Die”
“Somehow You Do” from “Four Good Days”

Kolona zanore më e mirë

“Belfast”
“Dune”
“No Time to Die”
“The Power of the Dog”
“West Side Story”

Efektet më të mira vizuale

“Dune”
“Free Guy”
“No Time to Die”
“Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings”
“Spider-Man: No Way Home”