Celebrities Film & Tv Gossip Showbiz

Pritet të jetë një sukses i vërtetë/Gjithçka që duhet të dimë për serialin e ri të Netflix për bosen e drogës Griselda Blanco!

Pas suksesit të ekskluzivitetit të Narcos, Netflix ka vendosur të ndërmarrë përsëri një projekt të ngjashëm, në një seri tjetër biografike rreth perandorisë së drogës të udhëhequr nga Griselda Blanco, me portretizimin e aktores së njohur Sofia Vergara. Seriali i ri ka përfunduar prodhimin dhe do të vijë në Netflix në muajin janar të vitit 2024. Ja çfarë duhet të dini për “Griselda”-n.

Lajmet për serialin u shfaqën për herë të parë në nëntor të vitit 2021, ditë më vonë, u raportua gjithashtu se pjesë të serialit ishinduke u xhiruar, dhe vetëm një ditë pas kësaj, Netflix zbuloi zyrtarisht titullin, por ishte i prirur të theksonte se “nuk ka asnjë lidhje apo kryqëzim midis serialeve me njëri-tjetrin”.

Le të bëjmë një përmbledhje për gjithçka që dimë deri më tani për serialin “Griselda” që do të vijë së shpejti në platformën Netflix.  Ingrid Escajeda është prezantuese, shkrimtare dhe producente ekzekutive e projektit. Arritjet e saj të mëparshme përfshijnë punën në “Empire” si producente bashkëekzekutive,”Justified”, “Sneaky Pete” dhe “Better Off Ted”. Luis Balaguer, Doug Miro, Andrés Baiz, Carlo Bernard gjithashtu janë Producent Ekzekutiv.

Andrés Baiz, i cili drejtoi episodet 7 dhe 8 të “The Sandman” të Netflix, do të drejtojë të gjashtë episodet e serialit Griselda. Arritje të tjera të tij përfshijnë angazhimin e tij në regji në “Narcos” dhe “Narcos: Mexico” plus “Roa” të 2013-ës dhe “The Hidden Face” të 2011-ës. Eric Newman i Grand Electric (i cili punon me Netflix në shumë projekte sipas marrëveshjes së tij të përgjithshme) shërben si bashkë-krijues dhe producent ekzekutiv në shfaqje. Në gusht 2023, duke folur për THR, Newman zbuloi se do të kishte shumë momente komedi në serialin “Griselda” dhe u drejtua nëse është i lidhur apo jo me serialin kryesor Narcos (i cili pritet të marrë një spin-off të El Chapo). Latin World Entertainment (themeluar nga Luis Balaguer dhe Sofia Vergara) dhe Grand Electric janë dy kompanitë që prodhojnë shfaqjen për Netflix.

Griselda Blanco renditet ndër boset më famëkeqe të drogës në histori, duke u shfaqur shpesh në lista ku krahasohet me Pablo Escobar, Osiel Cárdenas Guillén, Al Capone dhe El Chapo. Ky serial është historia e saj që vjen në ekranin e madh, megjithëse ende nuk dihet se sa besnik do të jetë ndaj ngjarjeve të botës reale.

“Griselda” tregon jetën reale të gruas ambicioze të biznesit kolumbian të drogës, Griselda Blanco, e cila krijoi një nga kartelet më fitimprurëse në histori. Një nënë e përkushtuar, përzierja vdekjeprurëse e sharmit dhe egërsisë së padyshimtë të Blanco-s e ndihmoi atë të lundronte me mjeshtëri mes familjes dhe biznesit duke e bërë atë të bëhej e njohur gjerësisht si “Vejusha e Zezë”.

The Independent krijoi një abetare të shkëlqyeshme për serialin që flet për të gjithë peridhën gjatë “mbretërimit” të boses së drogës gjatë viteve 70, 80 dhe deri në vdekjen e saj në 2012.

Nuk është hera e parë që e shohim Griseldën të shfaqet në ekranet tona. Catherine Zeta-Jones luajti personazhin në filmin televiziv “Cocaine Godmother: The Griselda Blanco Story” në vitin 2018. Sofia Vergara ishte emri i parë i bashkangjitur projektit e cila po luan rolin kryesor të vetë Griselda Blanco. Në janar 2022, përpara se të vinte kamera, 12 emra iu shtuan kastit.

Seriali do të përbëhet nga gjashtë episode 50-minutëshe. Sipas burimeve të shumta, xhirimet filluan më 24 janar 2022 dhe fillimisht ishte planifikuar të përfundonte më 30 qershor 2022. Seriali është xhiruar në dy lokacione të dukshme, ku disa prej xhirimeve janë në Los Angeles, Kaliforni, dhe pjesët e tjera janë filmuar në Miami, Florida. DailyMail shkrepi foto të shumta të Sofia Vergara-s duke filmuar në LA në fillim të shkurtit 2022.