Health & Beauty

Rralloni pirjen e cigares elektronike, ja dëmet që shkakton ajo në lëkurën tuaj!

Afro 3.2 milionë të rritur pinë cigare elektronike në Mbretërinë e Bashkuar, tregojnë të dhënat nga qeveria. National Helath Service deklaron se ato janë më pak të dëmshme se pirja e duhanit dhe mund të përdoren si ndihmë për të ndërprerë cigaret. Megjithatë, një numër në rritje i studimeve kanë treguar se cigaret elektronike nuk vijnë pa rreziqe. Studimet kanë sugjeruar se mund të jenë po aq të dëmshme për zemrën tuaj sa edhe cigaret e zakonshme.

Nikotina, substanca që i bën cigaret dhe cigaret elektronike të varura është e lidhur me rrezikun më të madh të sëmundjeve të zemrës, ka zbuluar hulumtimi. Shkencëtarët në Universitetin e Wisconsin zbuluan se avullimi e vendos trupin në modalitetin ‘luftoni ose fluturoni’, duke rritur rrahjet e zemrës, presionin e gjakut dhe duke krijuar një nevojë më të madhe për oksigjen, si dhe duke dëmtuar muret e arterieve. Profesori Matthew Tattersall, i cili drejtoi studimin, tha:

Menjëherë pas avullimit ose pirjes së duhanit, pati ndryshime shqetësuese në presionin e gjakut, rrahjet e zemrës, ndryshueshmërinë e rrahjeve të zemrës dhe tonin e enëve të gjakut. Këto gjetje sugjerojnë faktorë më të keq të rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare menjëherë pas pirjes së duhanit.

Ndërkohë, hulumtimi ka treguar gjithashtu një rritje të fëmijëve nën moshën nëntë vjeç që shkojnë në spital me probleme të frymëmarrjes të lidhura me avullimin. Në shumicën e rasteve, problemet kanë qenë të lidhura me çështjet e frymëmarrjes, me një studim të fundit që zbuloi se avujt shkaktojnë dëme të konsiderueshme të mushkërive. Dhe studimet kanë zbuluar se avulluesit kanë më shumë gjasa të rraskapiten, të vuajnë nga shikimi i paqartë dhe kapsllëku.

Por, tani dermatologët kanë paralajmëruar se lëngjet në këto cigare mund të dëmtojnë gjithashtu lëkurën tuaj. Duke folur për “The Sun”, Dr Charlotte Woodward, dermatologe dhe drejtore klinike në River Aesthetics, tha se askush nuk flet vërtet se sa e dëmshme mund të jetë avullimi për lëkurën tuaj. Dr Woodward, i cili po punon me RegenLabs, tha se nikotina mund të ndikojë në pamjen e lëkurës. Ajo shpjegoi:

Nikotina vepron si një vazokonstriktor dhe bën që enët e gjakut të ngushtohen, duke reduktuar furnizimin me oksigjen dhe lëndë ushqyese në lëkurë. Nga ana tjetër, kjo bën që lëkura të dehidratohet rëndë, gjë që ndikon në elasticitetin e përgjithshëm, çon në rrudha të parakohshme dhe bën që lëkura të ulet.

Për më tepër, Dr Salome Dharamshi, dermatologe dhe themeluese e The Sky Clinic tha se ndërsa avullimi mund të përshpejtojë procesin e plakjes, ai gjithashtu mund të bëjë që lëkura të bëhet më e përflakur dhe e prirur ndaj infeksioneve. Dr Dharamshi tha:

Kjo ndodh sepse gjatë avullimit, qelizat e lëkurës ekspozohen ndaj toksinave të shumta, gjë që ndikon në funksionimin normal të tyre. Nikotina në lëngun e avullit mund të çojë gjithashtu në një ndarje të kolagjenit, i cili shkakton rrudha dhe lëkurë të varur.

Dhe dëmi i mundshëm nuk ndalet këtu. Dr Victoria Manning, drejtore bashkëklinike në River Aesthetics, tha se nikotina mund të ndikojë gjithashtu në aftësitë natyrore shëruese të lëkurës. Ajo thotë:

Është e lidhur me sëmundjet kronike të lëkurës, duke përfshirë psoriasis, melanoma dhe kancere të ndryshme të lëkurës. Nëse tashmë vuani nga një problem kronik i lëkurës, duke përfshirë ekzemën, atëherë avullimi mund ta përkeqësojë problemin dhe të ndikojë në shërimin e tij pas një shpërthimi.

Megjithatë, nuk është vetëm nikotina që është problem, pasi Dr Manning tha se lëngjet përmbajnë gjithashtu kimikate të tjera toksike që mund të thyejnë barrierën mbrojtëse natyrore të lëkurës. Ajo shtoi:

Kjo mund ta bëjë lëkurën të prirur ndaj ndjeshmërisë, inflamacionit kronik dhe madje mund të çojë në çështje të pigmentimit që shkaktojnë njolla, çngjyrosje dhe njolla të përshpejtuara të diellit.

Kur bëhet fjalë për efektet e tjera anësore që lidhen me avullimin, Dr Dharamshi tha se gjithashtu mund të shkaktojë ënjtje rreth syve, si dhe rrudha pranë syve dhe buzëve. Doktoresha pohon:

Lëkura juaj në përgjithësi do të duket e rënë dhe e lodhur. Ajo gjithashtu mund të çojë në hiperpigmentim dhe njolla të tjera të lëkurës dhe çngjyrosje.