Design Lifestyle

Si të organizoni festën ideale të verës në kopshtin tuaj, sipas ekspertëve të dizajnit!

Vera është stina kur ditët duhet të mbushen me soirés alfresco. Nga pijet e orës së artë në sfondin e perëndimit të diellit deri te darkat e gjata nën yje – një mbledhje në natyrë e dizajnuar bukur përmban një lloj magjie të veçantë. Këtu, JJ MARTIN, themeluese e markës së gjallë të modës dhe stilit të jetesës La DoubleJ, ndan gjashtë këshillat e saj për të organizuar çdo festë në kopsht.

1.Jini bujarë me detajet

“Për mua, kjo ka të bëjë me nxjerrjen e detajeve jashtë; ka diçka kaq luksoze në një tavolinë kopshti të mbuluar me shtresa prej liri të bukur, qirinj dhe jastëkë. Gjëja kryesore është t’i bëni detajet të duken bujare: vendosni mbulesa tavoline mbi çdo tavolinë – madje edhe pijet tuaja ose tavolinat e shërbimit – dhe merrni mbulesën tuaj kryesore të tavolinës një masë të madhe, në mënyrë që pëlhura të bjerë me të vërtetë në sy. Sillni shandanët tuaj të argjendtë jashtë dhe përziejini me qirinj darke elegante  – padyshim që varen nga era. Lulet janë gjithashtu çelësi – sillni në tryezë çdo bollëk që keni rreth jush.

2. Vendosni një stacion pijesh

“Më pëlqen të krijoj një stacion pijesh që duket i ngritur. Ngritja e një bari me të gjitha gotat tona të shampanjës me ngjyra, gotat e verës dhe gotat e ujit së bashku ndihet super e veçantë, por edhe e ngrohtë dhe elegante.”

3. Merrni parasysh ngjyrat tuaja

“Unë jam gjithmonë pro për printet dhe ngjyrat, por mbulesat në nuanca më delikate me peceta liri që përputhen, ndjehen vërtet të freskëta dhe mund të fokusojnë më shumë në hapësirën ku ndodheni. Ne përdorëm versionet e smeraldit për një drekë në hotelin Passalacqua verën e kaluar – efekti i zarzavateve nga mbulesat prej liri kundër të gjitha zarzavateve rreth liqenit të Komos ishte delikate, por krejtësisht romantike.

“Zakonisht filloj me një skemë me një ngjyrë, duke filluar nga pjatat, pastaj ndërtoj detajet rreth tyre. Nuk duhet të jetë plotësisht i përshtatshëm, vetëm për sa kohë që ka një fil rouge. Unë besoj vërtet në fuqinë energjike të ngjyrës. Sa më të lehta dhe më të ndritshme të jenë nuancat në tavolinën tuaj, aq më e lehtë dhe më e ndritshme është disponimi – i garantuar. Zgjedhja e pjesëve për të punuar së bashku është një akt kreativiteti dhe pak a shumë instinktiv. Kur një kombinim funksionon, unë mund ta ndjej atë në brendësinë time.”

4. Tregohuni të guximshëm dhe përzieni gjërat

“Unë jam një maksimaliste, kështu që, për mua, më shumë është më shumë. Kompleti ynë i pjatave të ëmbëlsirave është i preferuari im për shtresimin e shtresave që duket nivel ekspert, por në të vërtetë është i lehtë. Çdo pjatë në komplet vjen me nuanca dhe stampa të ndryshme mesdhetare, kështu që tashmë është e përzier dhe e përputhur nëse kombinimi nuk ju vjen natyrshëm. Mjafton t’i vendosni sipër pjatave tuaja të bardha në shtëpi dhe të keni një tavolinë të gatshme. Gjëja kryesore është të argëtoheni me të.”

5. Kujdesuni për kopshtin tuaj

“Gjëja më e rëndësishme është të siguroheni që sfondi juaj në afresk të ketë mjaft hardhi, gjethe, bimë – thjesht një bollëk të përgjithshëm. Sa më shumë të kujdeseni për kopshtin, tarracën ose ballkonin tuaj, aq më mirë. Nëse keni lule që lulëzojnë në tarracën tuaj, përdorni gjithsesi ato në tavolinë. Më duket se ekspozimi i tyre në një përzierje vazosh me sytha, qeramike të printuara, xhami Murano e kështu me radhë, bën një ndikim të vërtetë.”

6. Mos harroni jastëkët

“Më duket sikur punët e afreskeve kanë nevojë vërtet për rroba. Mënyra për ta bërë atë të ndihet komod është të sillni pëlhura dhe tekstile nga brenda jashtë: mbulesa tavoline të printuara, shtroje dhe jastëkë që zakonisht do t’i shpërndanit në divanin tuaj brenda, në vend të atyre të projektuar posaçërisht për jashtë. Luaj me tekstura si liri ose kadife për një ndjenjë më verore dhe dekadente.”