Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Celebrities Travel

Si të udhëtoni si James Bond!

James Bond sigurisht që di të udhëtojë me stil. Në fakt, askush nuk e bën më mirë. Duke fluturuar shpesh jashtë Londrës zgjedhjet e tij të hoteleve ndërkombëtare është po aq shembullore sa shija e tij në kostume, këpucë dhe orë. Ai ka shkuar në shumë vende të hapura, vullkane dhe dhjetëra strofulla, por gjithsesi është kthyer në suitat e tij të mirë caktuara në mënyrën më të sigurt.

Pas paraqitjes së tij më të fundit në ‘No Time To Die’ gjatë kësaj jave, ne ju prezantojmë me hotelet që 007 ka vizituar gjatë viteve dhe si mund që t’i rezervoni edhe ju vetë dhe të ndiheni si një agjent 007 duke bërë edhe lëvizje si ai.

01. Stoke Park, Buckinghamshire, Mbretëria e Bashkuar

Goldfinger (1964)

Krijuesi i James Bond, Ian Fleming kishte një sy të artë për hotelet luksoze dhe fushat e golfit të klasit të parë dhe Stoke Park goditi me zgjedhjen. Hoteli luksoz me pesë yje dhe klubi i vendit, i cili ndodhet në zemër të një prone të gjerë 350 hektarë, aktualisht është i mbyllur për rinovim. Por mendohet që kur Parku Stoke të rihapet, i planifikuar për vitin 2023, ai do të ketë ruajtur Galerinë e tij të Përhershme të Bond-it, që përmban imazhe nga filmi, fletë thirrje origjinale, kujtime të nënshkruara dhe sende, për fat të keq, statuja pa kokë nuk është në mesin e tyre. Ndërkohë, gjithmonë ka rrugë të drejtë.

Lëvizja juaj si 007

Natyrisht, një lojë golfi. Fusha e golfit e klubit me 27 gropa, e njohur si Stoke Poges dhe e cila është e hapur, renditet në mesin e 100 kurseve më të mira në planet. Ai frymëzoi pasionin e Sir Sean për këtë sport pasi aktori nuk mund të luante golf paraprakisht dhe duhej të mësonte për Goldfinger.

02. Hoteli Cipriani, Venecia, Itali

Casino Royale (2006)

Në daljen e parë të zotit Daniel Craig si 007, ai vendos jahtin e tij në marinën private të këtij hoteli në Venecia. Ekuipazhi i filmit mori restorantin e pronës luksoze, në pronësi të Belmond, për të filmuar skenën, me tarracën e famshme që gjithashtu luante një rol. E vendosur në skajin lindor të ishullit Giudecca, ky institucion elegant mbetet një nga hotelet më të mirë në botë. Duke pasur pamje gjithëpërfshirëse mbi lagunën veneciane dhe Sheshin e Shën Markut përtej. Një pishinë me madhësi olimpike e filtruar me ujë deti qëndron në qendër të terreneve të saj të mrekullueshme, ndërsa secila nga 96 dhomat dhe suitat ka ballkonin e vet privat.

Lëvizja juaj si 007

Drejtohuni në bar për një mbrëmje pas darkës, siç bënë Craig dhe zonja Eva Green shumë herë gjatë qëndrimit këtu për xhirimet. Vetëm mos porosisni një vodka martini, pija e zgjedhur e Craig, sepse ishte një bellini.

03. Pallati Taj Lake, Udaipur, India

Octopussy (1983)

Dikur pallati i Maharanës, ky hotel luksoz indian i shekullit të 18-të dyfishohet si vendi i kultit të oktapodit dhe nga organizatori titullar i kontrabandës së xhevahirëve të filmit. I vendosur në një ishull privat i arritshëm vetëm me varkë, pallati masiv prej mermeri duket se noton si një mirazh në mes të liqenit të bukur Pichola. I quajtur vazhdimisht një nga hotelet më romantikë të Indisë, ambientet e brendshme të tij janë tepër luksoze, me dysheme mermeri dhe orendi të bollshme në të gjithë. Bhairo, restoranti që të lë pa frymë në çati, ofron pamje shumë mahnitëse të liqenit dhe maleve të tij përreth, si dhe një menu të veçantë “Cocktails of Bond”, përfshirë “Since 1982″një pije e krijuar posaçërisht për Sir Roger Moore në xhirimet e filmit.

Lëvizja juaj si 007

Pallati Taj Lake është shtëpia e të famshmëve mbretëror Gangaur, e cila u rinovua veçanërisht për filmin. Ende po ecën goxha mirë, e pajisur me shtatë vozitës, valltarë privatë dhe një kuzhinier të përkushtuar kështu që mysafirët mund të verërojnë dhe hanë në bord aq ekstravagantisht sa Bond.

04. The Peninsula, Hong Kong, Kinë

The Man With The Golden Gun (1974)

Në film pas një gjurme plumbash të artë të lënë nga vrasësi miliona dollarësh Francisco Scaramanga, Bondi i Sir Roger e gjen veten në Hong Kong. Duke vërejtur të dashurin e Scaramanga duke u futur në një Rolls-Royce të gjelbër të cilin ai e ndjek deri në gadishull, i famshëm për flotën e tij të automjeteve. Hoteli madhështor i njohur si “The Grand Dame of the East” ende krenohet me një garazh prej 14 vendesh me Rolls-Royce të gjelbër, si dhe dhoma të rimodeluara rishtas dhe një restorant të dizajnuar nga z. Philippe Starck. E vendosur në Gadishullin Kowloon, ai është hoteli më i vjetër në Hong Kong, dhe ende konsiderohet gjerësisht si më i miri.

Lëvizja juaj si 007

Kontrolloni në dhomën 602, ku i dashuri i Scaramanga, i luajtur nga zonja Maud Adams, joshet nga Bond. Plus, gjithmonë mund të bëni një udhëtim në një nga Rolls-Royces e gjelbër të famshëm ose nëse vërtet dëshironi të jetoni jetën e një spiuni, merrni helikopterin privat të hotelit nga aeroporti në vendin e uljes.

05. Hoteli Cala Di Volpe, Sardenja, Itali

The Spy Who Loved Me (1977)

E vendosur në pjesën më të mrekullueshme romantike të Kosta Smeralda të mbuluar me diell, Cala Di Volpe shërbente si bazë e Bondit ndërsa gjurmon Karl Stromberg. Hoteli i parë i ndërtuar ndonjëherë në Costa Smeralda, ai mbetet një nga pronat më ekskluzive në planet, me mysafirë të mëparshëm përfshirë Sir Elton John, zonja Grace Kelly dhe Roman Abramovich. I projektuar për t’i ngjarë një fshati tradicional peshkimi italian, hoteli ka marinën e tij private, si dhe një plazh privat, gjashtë restorante, tre fusha tenisi, dy palestra dhe një pishinë me ujë të kripur. Shtesat kryesore për vitin 2020 përfshijnë 10 apartamente të reja të dizajnuara nga Bruno Moinard dhe një banjë moderne Shiseido.

Lëvizja juaj 007

Nxirrni skafin e hotelit për një rrotullim nga bankina private, pikërisht siç bën Sir Roger Moore në film, dhe eksploroni zonën përreth në det. Më vonë, pini një martini,në piano barin e hotelit, i cili u bë i njohur në ekran si suita ku 007 josh agjenten e KGB-së Barbara Bach.