Health & Beauty Lifestyle

Studim/Ja pse në dush duhet të lani vetëm këto 3 pjesë të trupit!

Disa mendojnë se një dush në mëngjes shërben si një mënyrë për t’u freskuar dhe nisur ditën, ndërsa të tjerë e shohin një dush natën si një mënyrë për t’u çlodhur. Megjithatë, shkenca nuk pajtohet me këtë praktikë. Në fakt, dermatologia Sandy Skotnicki rekomandon të bëni dush më pak dhe të lani vetëm 3 pjesë të trupit.

Të bëni shumë dush mund të mos jetë një ide e mirë

Dushi shumë i shpeshtë mund t’i bëjë lëkurës tuaj më shumë dëm sesa mirë. Përshembull, mund të thajë lëkurën tuaj, veçanërisht nëse përdorni një substancë gërryese ose sapun. Për më tepër, ju mund të zbrazni vajrat, lipidet dhe bakteret e rëndësishme që ndihmojnë lëkurën tuaj t’i rezistojë inflamacionit, të mbajë një strukturë të lëmuar dhe të forcojë pengesën e saj mbrojtëse.

Sa shpesh duhet të bëni dush?

Sipas Dr.Chris, mjeku rezident i ‘ITV This Morning’, dushi çdo ditë është i keq për ju, pasi pastron bakteret miqësore që jetojnë në lëkurë. Për më tepër, dushi i përditshëm nuk është vetëm i dëmshëm për lëkurën, por edhe për flokët. Dr.Angela Lamb beson se larja e tepërt me shampo mund t’i thajë flokët dhe t’ua zbehë ngjyrën. Dr.Niket Sonpal thotë se larja me shampo çdo dy ditë ose më pak është ideale.

1. Duhet të keni prioritet sqetullat

Larja e trupit nga koka te këmbët me ujë dhe sapun mund të shkaktojë probleme me lëkurën. Megjithatë, është thelbësore të ruhet higjiena e plotë në zonën e nënsqetullave. Dr.Sandy Skotnicki rekomandon një rutinë dushi me 3 hapa që përfshin larjen e sqetullave në vend që të bëni dush çdo ditë për të shmangur probleme si ekzema.

2. Duhet t’i jepni përparësi ijeve

Një tjetër e keqe e pastrimit të gjithë trupit tuaj çdo ditë mund të jenë problemet e shkaktuara nga dushi me ujë që përmban kripë dhe kimikate si klor, fluor dhe pesticide. Prandaj, pastrimi i zonës së ijeve dhe 2 pjesëve të tjera të trupit mund të mjaftojë. Ijët, si sqetullat, janë më të prirura ndaj qimeve të rrënjosura. Për të shmangur infeksionin, duhet ta lani çdo ditë këtë pjesë intime të trupit.

3. Duhet t’i jepni përparësi këmbëve

Larja e këmbëve është një pjesë e rëndësishme e rutinës së dushit me 3 hapa të rekomanduar nga dermatologu, pasi këmbët tuaja grumbullojnë papastërti nëse jeni zbathur dhe grumbullojnë lagështi që rrit bakteret nëse vishni çorape ose këpucë.