Auto & Moto Tech

Toyota detyrohet të tërheqë makinat elektrike sepse po përballen me probleme serioze!

Gjigandi i industrisë motorike Toyota po tërheq 2700 nga automjetet e tij të para tërësisht elektrike të prodhuara në masë për shkak të shqetësimeve që mund t’u bien rrotat. Një zëdhënës i tha BBC-së se bulonat në rrotat e bZ4X “mund të lirohen deri në pikën ku rrota mund të shkëputet nga automjeti” pas “përdorimit me kilometrazh të ulët”. Tërheqja vjen më pak se dy muaj pasi makina u lançua në Japoni.

Prodhuesi i makinave Subaru thotë gjithashtu se për të njëjtën arsye do të tërheqë 2,600 makina elektrike që ka zhvilluar me Toyota. Të premten, Toyota tha në një deklaratë se kishte lëshuar një tërheqje sigurie për 2,700 SUV bZ4X në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Europë, Kanada dhe Japoni.

Nëse një rrotë shkëputet nga automjeti gjatë udhëtimit, mund të rezultojë në humbjen e kontrollit të automjetit, duke rritur rrezikun e një përplasjeje. Askush nuk duhet t’i drejtojë këto automjete derisa të kryhet korrigjimi dhe gjithçka të jetë në rregull.

BBC kupton se disa modele bZ4X nuk janë tërhequr. Megjithatë, një zëdhënës i Toyota-s nuk pranoi të komentojë se sa nga automjetet kishte prodhuar kompania. Toyota tha se kishte njoftuar rregullatorët japonezë të sigurisë për defektin të enjten dhe shkaku i çështjes ishte “ende nën hetim”.

Një tjetër prodhues japonez i makinave, Subaru tha gjithashtu se po tërhiqte 2,600 njësi të Solterra, makinën e saj të parë tërësisht elektrike të zhvilluar së bashku me Toyota, për shkak të shqetësimeve për bulonat e lira. Toyota shihet si një kompani relativisht e vonuar në tregun e automjeteve elektrike, në krahasim me prodhuesit rivalë si Tesla, e cila lançoi makinën e saj të parë elektrike 14 vjet më parë. Ajo lançoi bZ4X në Japoni muajin e kaluar. Makina ishte e disponueshme vetëm me qira “për të eliminuar shqetësimet e klientëve në lidhje me performancën e mbetur të baterisë, mirëmbajtjen dhe vlerën e mbetur”, tha Toyota në fillim të këtij viti.

Këtë javë, kompania tha se do të shkurtojë numrin e automjeteve që planifikon të prodhojë muajin e ardhshëm me 50,000 në 800,000 për shkak të mungesës së çipave kompjuterikë dhe ndërprerjeve të furnizimit të shkaktuara nga pandemia. Megjithëse Toyota aktualisht synon të prodhojë gjithsej 9.7 milionë automjete në mbarë botën këtë vit, ajo ka sinjalizuar se mund të detyrohet ta ulë këtë numër.