Food & Drink Health & Beauty Lifestyle

Ushqimet që duhet të hani për flokë të fortë dhe me shkëlqim!

Kush nuk ëndërron për flokë të shëndetshëm dhe me shkëlqim? Pra, pse të mos kujdeseni për to dhe tu jepni të gjithë dashurinë dhe kujdesin që meritojnë? Një nga mënyrat më të mira për të pasur flokët që ju ëndrroni është përmes dietës. Ajo që hahet është ajo që shohim në flokët tanë. Këtu është një listë e disa ushqimeve mjaft të mira, por edhe të shijshme që do të ndihmojnë në përmirësimin e pamjes tuaj:

Çaji jeshil

Nëse keni një skalp të thatë, flokët tuaj do të jenë të prirur ndaj zbokthit, një gjendje e zakonshme që shkakton lëkurën të shkrihet. Edhe pse ka ilaçe që mund të trajtojnë zbokthin, nuk ka asgjë si produktet natyrale që mund të shërojnë atë gjendje. Një filxhan çaj jeshil është gjithçka që ju nevojitet për t’i dhënë fund thatësisë së lëkurës. Ai ka vitaminë A, e cila ndihmon në stimulimin e prodhimit të sebumit dhe hidraton skalpin e kokës. Pra, pini pak çaj jeshil për ato flokët me shkëlqim dhe të fortë.

Farat Chia

Farat Chia kanë acide yndyrore Omega-3, që ndihmojnë folikulat e flokëve të shëndetshëm të rriten në mënyrë të shëndetshme. Farat Chia janë gjithashtu të pasura me vitamina dhe minerale të fuqishme si fosfor, kalcium dhe proteina që ndihmojnë flokët të rriten më shpejt. Thjesht shtoni një lugë çaji nga këto fara të fuqishme në qumështin tuaj të mëngjesit ose ujin e ngrohtë dhe zbuloni se si u sjell dobi ky superushqim.

Spinaqi

Zarzavatet me gjethe janë ushqimet më të mira që mund të hani për shëndetin e përgjithshëm. Megjithatë, për flokët, zarzavatet si spinaqi bëjnë mrekulli pasi perimet sigurojnë shumë hekur, gjë që i bën flokët të fortë që nga rrënjët. Gjithashtu, është i pasur me vitamina A dhe C, të cilat i japin flokëve shkëlqim dhe shkëlqim. Shtoni spinaqin në dietën tuaj të përditshme me sallata dhe smoothie të shijshme.

Vaji i kokosit

Nuk ka asgjë që vaji i kokosit nuk mund ta bëjë. Përveçse është një element kryesor në shumë kuzhina, vaji i kokosit i jep një strukturë të lëmuar flokëve dhe hidraton skalpin e kokës. Vaji i kokosit përmban acide yndyrore me zinxhir të mesëm që përmbajnë veti antibakteriale dhe anti-mikrobike. Kur gëlltiten, këto acide yndyrore mund të ndihmojnë në përmirësimin e rritjes së flokëve dhe forcimin e rrënjëve.

Domatet

Domatet janë perime të gjithanshme që janë të mbushura me vitamina A dhe C që ndihmojnë në rritjen më të shpejtë dhe eliminimin e majave të çara.

 

Patatet e ëmbla

Për flokë të thatë, përdorni patate të ëmbla të cilat janë plot me antioksidantë të njohur si beta-karoten me vitaminë A e cila mbron nga flokët e thatë dhe të lodhur. Ai gjithashtu inkurajon gjendrat në skalpin tuaj të prodhojnë një lëng vajor të quajtur sebum që i mban flokët të mos thahen. Ju gjithashtu mund të gjeni beta karoten në perime të tjera portokalli si karotat, kungulli, pjepëri dhe mango.