Food & Drink Health & Beauty

5 gabimet që bëjnë të gjithë prindërit kur bëhet fjalë për dietën e fëmijëve të tyre!

Ne të gjithë duam që fëmijët tanë të jenë të lumtur dhe të ushqyer mirë. Por prindërimi mund të jetë punë e vështirë, dhe me ‘mumfluencers’ që bllokojnë burimet tuaja të mediave sociale, mund të jetë e vështirë të dihet nëse ajo që po bëni është e drejtë. Të kujdesesh për një të vogël është një udhëtim, veçanërisht kur bëhet fjalë për oraret e vakteve, dhe një ekspert ka thënë se ne mund të bëjmë disa gabime kur bëhet fjalë për dietën e tyre.

Në fund të vitit të kaluar, prindërit u paralajmëruan të jenë të kujdesshëm kur bëhet fjalë për ushqimet që po blejnë për fëmijët e tyre. Aktivistët e shëndetësisë zbuluan se disa produkte përmbanin afërsisht katër lugë çaji sheqer. Duke folur për Sun Health, nutricionistja Priya Tew tha se ka disa gjëra që duhen mbajtur parasysh kur bëhet fjalë për atë që gatuajmë për fëmijët tanë.

1. Kujdes me sasinë e kosit

Produktet e bulmetit janë një burim i shkëlqyer i kalciumit dhe proteinave që nxisin rritjen e kockave dhe dhëmbëve të shëndetshëm për fëmijët tuaj, duke i bërë ata një ushqim të mrekullueshëm për t’u pasur në dietën e të vegjëlve tuaj. Megjithatë, më shpesh sesa jo, jogurtet që tregtohen tek fëmijët mund të përmbajnë sasi të larta sheqeri. Nutricionistja shton:

Pra, është e rëndësishme të kontrolloni etiketat, të kërkoni “nga cilët sheqerna” figuron në etiketë. Rreth 4 g për 100 g të kësaj është sheqer natyral nga laktoza në kos, çdo gjë shtesë ka të ngjarë të jetë sheqer i shtuar. Ju gjithashtu mund të kontrolloni etiketën e përbërësve për të parë nëse sheqeri është shtuar.

Priya, e cila është nutricioniste e brendshme në For Aisha, tha nëse nuk jeni të sigurt, atëherë përmbajuni një kosi natyral ose grek dhe shtoni fruta për t’i dhënë një ëmbëlsi natyrale.

2. Kontrolli i porcioneve

Shumë prindër shpesh mbivlerësojnë se sa mund të hanë fëmijët e tyre, kjo mund të jetë e dëmshme për sytë e vegjël dhe barkun dhe mund të jetë një arsye që fëmijët refuzojnë ushqimet, tha Priya. Ekspertja shtoi se ky është një gabim vërtet i lehtë për t’u bërë, veçanërisht nëse po gatuani të njëjtin vakt për të gjithë familjen dhe po i gatuani të gjitha në të njëjtën kohë. Priya tha:

Provoni të përdorni pjata më të vogla për të voglin tuaj, në këtë mënyrë ju mund t’i ofroni porcione më të vogla që nuk do t’i pushtojnë dhe ata mund të dëgjojnë oreksin e tyre. Është gjithmonë më mirë që ata të kërkojnë më shumë, sesa të lënë ushqim në pjatë. Kujtojuni që të akordojnë barkun e tyre dhe të shohin kur janë ngopur.

3. Kufizimi i ushqimeve

Si dietologe dhe nutricioniste, Priya tha se jeton me moton që të gjitha ushqimet mund të konsumohen me moderim dhe asnjë ushqim nuk duhet të ndalohet. Ndërsa disa ushqime janë më të larta në sheqer dhe yndyrë se të tjerat, ajo tha se ka një mënyrë për ta ndihmuar fëmijën tuaj ta kuptojë këtë. Ajo shpjegoi:

Më pëlqen t’i quaj këto ushqime argëtuese që i shijojmë me raste dhe me moderim. Një ndalim i plotë i këtyre ushqimeve mund të rrisë rrezikun që fëmija juaj të zhvillojë një marrëdhënie jo të shëndetshme me ushqimin. Mos harroni, është në rregull që ata të konsumojnë disa ushqime argëtuese, vetëm për sa kohë që po marrin mjaftueshëm vitamina dhe lëndë ushqyese përmes grupeve të tjera ushqimore.

 

4. Mos planifikimi

Të qenit prind mund të jetë mjaft kaotike, veçanërisht nëse jeni duke punuar gjithashtu me kohë të plotë, tha Priya. Ekspertja, e cila është nënë e gjashtë fëmijëve, tha se ajo e kupton luftën dhe e di se sa e lehtë është të presësh ushqimin në furrë në fund të një dite të gjatë. Ndërsa planifikimi i vakteve kërkon kohë dhe është një punë tjetër për t’u bërë, me të vërtetë ndihmon për të siguruar që familja juaj të ketë një gamë të larmishme dhe ushqyese të vakteve.

Shumë prindër mund të bëjnë gabim duke mos planifikuar vaktet përpara javës. Kjo shpesh do të çojë në kohë më pak të balancuara të vakteve, mungesë të lëndëve ushqyese që do t’u duhen të vegjëlve tuaj për t’i ndihmuar ata të rriten dhe zhvillohen. Mund të duket e thjeshtë, por planifikimi i vakteve tuaja para kohe mund të ketë një ndikim të madh në dietën e fëmijës suaj. ” ajo tha.

5. Të ushqyerit e tepërt

Të gjithë duam që fëmijët tanë të pinë mjaftueshëm lëngje gjatë ditës. Ndonjëherë kjo mund të bëhet një luftë, me fëmijët që thonë se uji është i mërzitshëm dhe kërkojnë lëng ose qumësht gjatë gjithë kohës. Ndërsa kjo mund të duket në rregull, lëngu është i pasur me sheqerna natyrale që nuk janë të mira për ata dhëmbë, tha Priya. Dietologia tha:

Qumështi dhe lëngjet gjithashtu mund të jenë mjaft ngopëse për fëmijën tuaj, që shpesh do të thotë se ai është shumë i ngopur për të ngrënë ushqimin e tij gjatë vakteve. Përpiquni të qëndroni larg nga dhënia e qumështit dhe lëngjeve të vazhdueshme gjatë ditës dhe në vend të kësaj zgjidhni ujë. Qumështi është i mrekullueshëm për t’u ngrënë gjatë vakteve dhe lëngu mund të mbahet si një pije argëtuese në ato raste më të veçanta.