Celebrities Magazine Showbiz

Artisti Bad Bunny mund të bëjë histori në ndarjen e 65-të të çmimeve Grammy!

Bad Bunny mund të bëjë histori në ceremoninë e 65-të të çmimeve Grammy të dielën. Me anë të albumit të tij të fundit “Un Verano Sin Ti”, ai mund të thyejë rekord duke u bërë albumi i parë në gjuhën spanjolle që fiton çmimin kryesor në historinë e Akademisë së Regjistrimit.

Reperi portorikan është nominuar për çmimin e albumit të vitit së bashku me ABBA, Adele, Beyoncé, Mary J. Blige, Brandi Carlile, Coldplay, Kendrick Lamar, Lizzo dhe Harry Styles. Përveç albumit të vitit, “Un Verano Sin Ti” është gjithashtu i nominuar në kategorinë e albumit më të mirë urban së bashku me legjendën e muzikës urbane latine Daddy Yankee si dhe Farruko, Maluma dhe Rauw Alejandro.

Bad Bunny është gjithashtu i nominuar për performancën më të mirë solo pop me “Moscow Mule”, kënga hapëse e “Un Verano Sin Ti”. Albumi i vlerësuar nga kritikët debutoi në vendin e parë në tabelën e rekordeve “Billboard 200” pas publikimit të tij dhe kaloi 13 javë jo të njëpasnjëshme në krye të tabelës, javët më të shumta në vendin e parë që nga viti 2016.

“Un Verano Sin Ti”, albumi i katërt në studio i Bad Bunny, ishte vetëm albumi i dytë në gjuhën spanjolle që kryeson atë tabelë. I pari ishte albumi i mëparshëm në studio i Bad Bunny “El Último Tour Del Mundo”. Leila Cobo, shefja e përmbajtjes latine të Billboard, i tha NBC News:

Ai nuk publikoi vetëm një album spanjoll, por publikoi albumin më të shitur në botë. Unë mendoj se Akademia do të dukej shumë e shurdhër nëse nuk do ta vinte këtë album në garë.

Bad Bunny vendosi gjithashtu rekordin botëror për turneun me fitime më të larta në një vit kalendarik në 2022, duke grumbulluar 435.3 milionë dollarë me mbi 2.4 milionë bileta të shitura në 81 shfaqje nga turneu i tij më i fundit i koncerteve, “World’s Hottest Tour” dhe “El Último Tour del Mundo .”