Music

200 këngëtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave!

Aretha Franklin e përshkroi misionin e saj si këngëtare kështu: “Unë me dorën time të shtrirë, duke shpresuar se dikush do ta marrë atë.” Kjo lloj lidhje e thellë dhe empatike midis artistit dhe dëgjuesit është lidhja më elementare në muzikë. Dhe ju mund ta mendoni listën tonë të 200 këngëtarëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave si një festë e asaj lidhjeje. Këta janë vokalistët që kanë formësuar historinë dhe përcaktuan jetën tonë, nga operatorët e qetë te ata që bërtasin, nga gospel-i te punk-u, nga Sinatra te Selena te SZA.

Kur Rolling Stone publikoi për herë të parë listën e 100 këngëtarëve më të mëdhenj në 2008, ne përdorëm një proces votimi të hollësishëm që përfshinte të dhëna nga muzikantë të mirënjohur. Rezultatet u anuan drejt rock-ut klasik dhe këngëtarëve nga vitet gjashtëdhjetë dhe shtatëdhjetë. Kjo listë e re u përpilua nga stafi ynë dhe kontribuesit kryesorë dhe përfshin 100 vjet muzikë pop si një bisedë e vazhdueshme globale, ku këngëtarja ikonike indiane Lata Mangeshkar zbarkon mes Amy Winehouse dhe Johnny Cash dhe mbretëresha e salsas Celia Cruz është atje lart në renditjen me Prince dhe Marvin Gaye. Ju mund të vini re se, të themi, nuk ka asnjë opera në listën tonë, kjo është për shkak se qëllimi ynë është muzika pop e shkruar e madhe, që do të thotë se pothuajse të gjithë artistët në këtë listë kanë karriera të rëndësishme si yje të kryqëzuar duke bërë muzikë popullore për masat.

Para se të filloni të lëvizni dhe të komentoni, mbani në mend se kjo është lista e këngëtarëve më të mëdhenj, jo lista e zërave më të mëdhenj. Talenti është mbresëlënës, gjenialiteti është i jashtëzakonshëm. Sigurisht, shumë nga njerëzit këtu kanë lindur me tubacione masive, hapsirë të përsosur dhe rreze të pakufishme. Të tjerët kanë instrumente më të ashpra, më të huaja ose më delikate. Siç vë në dukje shkrimi ynë për njeriun që përfundoi në numrin 112, “Ozzy Osbourne nuk ka atë që shumica e njerëzve do ta quajnë një zë të mirë, por ai djalë e ka një zë të mirë.” Kjo mund të zbatohet për më shumë se disa njerëz këtu.

Në të gjitha rastet, ajo që kishte më shumë rëndësi për ne ishte origjinaliteti, ndikimi, thellësia e katalogut të një artisti dhe gjerësia e trashëgimisë së tyre muzikore. Një zë mund të jetë i mrekullueshëm si ai i Mariah Carey, i ashpër si ai i Toots Hibbert, i nënvlerësuar si ai i Willie Nelson, i rrëshqitshëm dhe luksoz si ai i D’Angelo ose i fortë si ai i Bob Dylan. Por në fund të fundit, këngëtarët pas saj janë këtu për një arsye: Ata mund ta ribëjnë botën vetëm duke hapur gojën e tyre.

200. Rosalía

Kur Rosalía këndon, ndjehet sikur po nxjerr nga fyti i saj histori dekadash dhe po i ringjall në ajër. Toni i saj vokal, melismat intuitive dhe thekset ritmike, të të cilave u ndërtuan nga stërvitja në flamenko për më shumë se një dekadë, zotëron një natyrë të kristaltë që nga ana tjetër zgjon emocione thellë në zemrat e dëgjuesve. Me albumin e saj të ri të vitit 2018, ‘El Mal Querer’, ajo filloi të përfshijë shumë ‘Auto-Tune’,  jo për të maskuar zërin e saj, por për të theksuar teksturën e nuancuar të performancës së saj, e cila kalon rrjedhshëm nga egërsia në lojëra në pikëllim. Duke vazhduar të sjellë traditën në një të ardhme të re, ajo shtyu më shumë drejt eksperimentalizmit me Motomami të 2022-ës.

199. Glenn Danzig

Ndërkohë që bashkëkohësit e tij të  ‘hardcore-punk’ po brohoritnin për tjetërsimin dhe sëmundjet sociale, këngëtari i ‘Misfits’ po këndonte për ‘Astro Zombies’, vrasjen e foshnjave dhe adoleshentët nga Marsi me një zë të pasur, melodik sfidues që u riktheu heronjve të tij Elvis Presley, Jim Morrison dhe Roy. Orbison (një nga legjendat për të cilat do të shkruante më vonë, së bashku me Johnny Cash). Më vonë, me grupin e tij me të njëjtin emër, ai e mbajti metalin të lidhur fort me rrënjët e rock & roll-it me një gamë që mund të trajtonte me lehtësi blues-in tokësor dhe këngët e përhumbura të pishtarit, duke shtuar në një atmosferë rrëqethëse okulte dhe një prirje për ulërima të zhurmshme. . “Duke u rritur, vetëm duke kënduar në grupe, nuk kisha të njëjtin lloj zëri si gjithë të tjerët,” tha këngëtari në vitin 2015. “Kisha më shumë një zë të thellë, ulëritës, një lloj zëri më bishës.”

198. Billie Eilish

Duke zgjedhur hollësinë në vend të forcës apo volumit, frenimi i Billie Eilish i bën emocionet e mëdha në shkrimet e saj edhe më intensive. Pasi zbuloi tonin e saj të ndikuar nga shpirti në moshën 14-vjeçare me “Ocean Eyes”, ajo ka zotëruar që atëherë elementët teknikë që tani përbëjnë stilin e saj të veçantë: rrëshqitje të kontrolluara, vibrato delikate dhe teksturë që ka frymëzuar një brez të ri këngëtarësh pop për të imituar. Ndonëse ajo u përkul në një akullore të ngjashme me ASMR-në për albumin e saj drithërues debutues të 2019-ës, ajo luajti me pikëllimin e përjetshëm të jazz-it dhe pop-it bashkëkohor të viteve 1950 në përpjekjen e saj të dytë, më të lumtur se kurrë, e cila gjithashtu e pa atë duke lëshuar një rrip katartik në titullin e saj.

197. Burna Boy

Një gjigant kulturor nigerian, Burna Boy është ambasadori i ‘Afrobeats’ si një lëvizje globale që mund të ndihet njëlloj si në shtëpi duke u ngjitur në listat evropiane dhe duke mbajtur një lidhje delikate emocionale me zhanret e kaluara afrikane si jeta e lartë. Zëri i Burnës është i ëmbël si karamel, por mund të ngjitet edhe në këngë të prodhuara me shkathtësi si megahiti i tij i fundit “Last Last” ose perla e 2019-ës “Anybody”, e përforcuar nga thekse të thella të basit dhe poliritme jashtëzakonisht të sofistikuara. Linjat e tij vokale gjejnë frymëzim në çdo gjë, nga hip-hop dhe R&B deri te ‘hooky pop’ dhe ‘dancehall’,  bota është sheshi i tij i lojërave.

196. Paul Westerberg

Frontmeni i “Replacements” kishte një zhurmë barbare për t’u përshtatur me çdo psiko-hardcore të lidhur me muskuj, por aftësia e tij për të sjellë zgjuarsi, përçmim, ironi dhe intimitet në atë kaos e bëri atë këngëtarin më të madh të rock-ut të Midwesternit të viteve 1980. Njeriu që shkroi “Fuck School” dhe “Gary’s Got a Boner” e ruajti fuqinë e tij të vërtetë për baladat që shkatërrojnë zemrën si “Unsatisfied” dhe “Within Your Reach”, ku mund të dëgjoje çdo cigare që ai pinte ndonjëherë teksa dukej se po gërmonte më thellë e më thellë me çdo varg. Në një epokë kur shumë djem të muzikës ‘indie-rock’ po përpiqeshin të kanalizonin pakënaqësinë e zemrës duke kënduar sikur të kishin jetuar në ‘Dust Bowl’, Westerberg nuk vendosi aspak distancë midis zërit të tij dhe botës së fëmijëve të thyer të periferisë që ai dëshironte të shëlbonte.

195. Poly Styrene

Poly Styrene, këngëtari kryesor i londinezëve X-Ray Spex, ishte një kërkues. Një dinamo e vogël, biraciale, e cila mbante mbajtëse dhe jepte tekstet e saj mendjemprehta për vetë-iluzionin konsumator me një ulërimë të pahijshme, Styrene ishte ndoshta vokalistja më mahnitëse e menjëhershme e punk-ut të viteve ’70. Kur ajo shkoi solo me klasikun e humbur të vitit 1980, ‘Translucence’, ajo u tregua po aq befasuese dhe akoma më e bukur, ndërsa këndoi diçka më afër ninullave. “Poly më ndriçoi rrugën si një këngëtare femër që donte të këndonte për idetë,” shkroi Kathleen Hanna e ‘Bikini Kill’ kur Styren vdiq në vitin 2011. “Ajo kishte një nga zërat më të mirë, më origjinalë ndonjëherë.”

194. Kelly Clarkson

Nëse keni nevojë për prova të aftësisë vokale të Kelly Clarkson, thjesht ndizni televizorin në një pasdite të ditës së javës. Atje, do të shihni fituesen e ‘American Idol’ e kthyer në moderatore të talk-show-ve, duke performuar “Kellyoke”, dhurata e saj e përditshme për perënditë e këngëve të kopertinës. Zgjedhjet e saj shkojnë në gamë: “Dog Days Are Over”, “Rolling in the Deep”, “What a Fool Believes” dhe ajo gozhdon edhe ato më të vështirat, si në notat e goditura, ashtu edhe në zhurmën emocionale. Smashi i saj i vitit 2004 “Since U Been Gone” tregoi se Clarkson mund të vajtonte me më të mirët prej tyre, gati dy dekada më vonë, ajo po dëshmon se fuqia e saj nuk është zbehur, ndërsa shkathtësia e saj është thelluar.

193. Brandy

Brandy Norwood bëri kalimin nga mbretëresha adoleshente e viteve nëntëdhjetë, te e dashura e Amerikës në ‘Moesha’ , në stiliste të sofistikuara R&B për të rritur. Ajo u rrit duke kënduar në kishë, duke u diplomuar në këngët kryesore të pop-it si “I Wanna Be Down” dhe “Sittin’ Up in My Room”. Ajo goditi numrin një në kulmin e epokës së TRL me duetin e saj së bashku me Monica-n, “The Boy Is Mine”. Brandy synoi një ton më të rritur në ‘Afrodisiac’ të vitit 2004 të ndikuar nga Coldplay dhe një duet me vëllain e saj Ray J në xhirimin e Phil Collins “Another Day in Paradise”. Ajo gjithashtu këndoi në një betejë klasike të Verzuz në 2020, duke u përballur me rivalen e saj të vjetër dhe mikeshën Monica.

192. Anohni

Që nga mesi i viteve nëntëdhjetë, Anohni ka zënë një vend të veçantë në muzikën pop, duke e vendosur vajtimin e saj të qetë mes avant-pop-it të harlisur, por të trazuar si udhëheqëse e ‘Antony and the Johnsons’ dhe në bashkëpunime me njerëz si Yoko Ono dhe Bryce Dessner. Në vitin 2016, kur Anohni doli publikisht si trans, ajo publikoi ‘Hopelessness’, një album proteste që fiton forcën e tij nga kontrasti i ashpër midis zërit të saj të zhdërvjellët dhe teksteve të tij konfrontuese (“Dua ta shoh këtë botë, dua ta shoh atë të ziejë”, ajo vajton mes daulleve dërrmuese dhe bronzit sintetik të fryrë në apokaliptik “4 gradë”). Bukuria e patëmetë e zërit të saj u shton peshë dërrmuese fjalëve që ajo këndon.

 

191. Jung Kook

Jung Kook, anëtari më i ri shumëplanësh i BTS, krenohet me një listë të gjatë talentesh, ai është një interpretues i fortë, ka shkruar disa këngë dhe njihet si jashtëzakonisht punëtor dhe modest, pavarësisht suksesit që ka përjetuar në një moshë kaq të hershme. Ai është gjithashtu një këngëtar jashtëzakonisht i talentuar. Në vitin 2022, kur kënga e tij me Charlie Puth, “Left and Right” u bë kënga më e shpejtë e një solisti korean që tejkaloi 400 milionë transmetime në ‘Spotify’, Puth e quajti atë si një nga artistët e vetëm që më ka dërguar ndonjëherë vokale perfekte. ”Ai jep nota të larta me lehtësi dhe harmonizohet me anëtarët e tij pa mundim, duke i dhënë gjithmonë audiencës reklama të reja dhe ‘riffe’ vokale të papritura për t’i mbajtur gjërat interesante, nga këngët e tij zyrtare solo si “Euphoria” deri te kopertinat që ngarkon për fansat në ‘SoundCloud’ të BTS .

190. Frank Ocean

I shpallur shpesh si një zë i mikro-gjeneratës së tij, Frank Ocean ka gjithashtu një nga zërat më të njohur në regjistrim në R&B dhe në moderne, edhe kur e mbulon atë me shtrembërim, siç bën në albumin “The Blondes” këngën “Nikes”, timbrin e tij dhe mënyra se si ai mban zanoret e gjata janë të pagabueshme. Qoftë duke përdorur falseton e tij të ajrosur në “Thinkin’ Bout You” me ndrojtje ose duke e kthyer zërin e tij në një pikëmbështetje ritmike për “Ivy” të rrallë, Ocean sjell të gjithë veten e tij në performancat e tij vokale, duke e bërë vizionin e tij inovativ të shpirtit edhe më bindës.

189. Joan Baez

Përpara Baez-it, mjeshtrit e folklorit dhe të vendit këndonin baladat e tyre vajtuese me zëra të thepisur ose të papërsosur. Kjo e bëri sopranon e fuqishme dhe vibrato të Baez-it edhe më imponuese dhe më të jashtëzakonshme kur ajo mbërriti plotësisht në fillim të viteve gjashtëdhjetë. Zëri i saj, kaq i pastër dhe i palëkundur, do të çonte në shumë parodi, nga ‘National Lampoon’ deri te ‘Saturday Night Live’. Por mënyra se si përcillte pikëllimin dhe qëndrueshmërinë dhe forcën e pamohueshme, ishte e pamundur të mohohej. “Zëri i saj ishte si ai i një sirene nga ndonjë ishull grek,” shkroi për të i pari i dikurshëm i ‘Baez’, Bob Dylan. “Vetëm tingulli i tij mund të të futë në një magji.”

 

188. Fela Kuti

Këngët ikonike të Fela Kutit të viteve 1970 dhe 1980 janë instrumente të shumta orkestrale, një vorbull inovative e jetës së lartë afrikane, shpirtit amerikan dhe jazz-it. Nëpërmjet muzikës së tij, ai ndau një vizion anti-kolonialist, pan-afrikan dhe sfidoi qeverinë e korruptuar ushtarake të Nigerisë, e cila në mënyrë rutinore e nënshtronte atë dhe ata përreth tij në një dëm të jashtëzakonshëm. Megjithatë, nuk ishte vetëm rebelimi lirik i Felës që e bën atë kaq të rëndësishëm, është mënyra se si zëri i tij mbarti vizionin e tij, mënyra se si këndonte, toni i tij urdhërues dhe i drejtpërdrejtë, i qartë dhe i vendosur. Meloditë e tij të ashpra, por bisedore, e bënë lëvizjen e tij më të kapshme. Në “Teacher Don’t Teach Me Nonsense” të vitit 1986, ku ai trajton arsimin e zbardhur dhe qeveritë e dështuara, ai guxon: “Unë them, unë këndoj, i lutem të gjithëve t’i bashkohen këngës sime”. Dhe ai performoi në atë mënyrë që ata të mundnin.

187. Bonnie Raitt

“Kur jam e lumtur që e jetoj, nuk e këndoj, por kur ndiej dhimbje, e vetmja mënyrë që mund ta bëj është ta këndoj,” i shpjegoi Bonnie Raitt një intervistuesi në vitin 1975. Megjithatë, dinakeja e saj, Toni i lodhur nga bota – tashmë në vend që nga albumi i saj i parë, në 1971, i prerë kur ishte vetëm 21 vjeç – është po aq i mbushur me kohë të mira dhe humor të mirë sa bluza e dëshpëruar. “Diçka për të folur” funksionon aq mirë në radio për shkak të mënyrës së gjallë që ajo e këndon, leximi i saj përfundimtar i “Engjëllit të Montgomery” të John Prine-it, e banoi bindshëm personazhin e një gruaje të moshuar që shpresonte për një jetë më të mirë.

186. Ofra Haza

Ashtu si një ezan për lutje, fraza hapëse e këngës së Ofra Hazës “Im Nin’alu” e vitit 1984 është në çast transportuese, duke e përfshirë dëgjuesin në mezo-sopranon e saj ekspresive dhe fluturuese. Dhe kur dyshja e produksionit në Mbretërinë e Bashkuar ‘Coldcut’ provuan atë pasazh në remiksin e tyre historik të vitit 1987 të këngës “Paid in Full” të Eric B. dhe Rakim, ishte një goditje mjeshtërore ndërkulturore që ndihmoi në sjelljen e zërit të pagabueshëm të këngëtarit izraelit në rrjedhën kryesore të popit. E frymëzuar nga prejardhja e saj jemenase-hebreje, Haza kombinoi konvencionet tradicionale vokale me teknikën moderne për të krijuar diçka që ndihej njëkohësisht e lashtë dhe përpara kohës. Në albume si Shirei Teiman i 1984-ës, Shaday i 1988-ës dhe Kirya i 1992-shit, spërkatja e saj e paprecedentë në tregun pop në SHBA e forcoi statusin e saj si “Madonna e Lindjes së Mesme”.

185. Alicia Keys

Alicia Keys fillimisht u promovua si një piano dhe autore e këngëve, me impresario i popit Clive Davis që ishte plotësisht pas saj kur ajo ishte në adoleshencë. Me kalimin e viteve, zëri i saj vetëm u bë më i fortë dhe këngëve si “No One” me taka “No One” dhe “You Don’t Know My Name” me pelushë, por të mavijosur, iu dha një fuqi shtesë nga performancat vokale të nuancuara, por teknikisht mbresëlënëse. Çelësat e ofruara. Refreni fluturues i “Empire State of Mind” nuk do të ishte aq i paharrueshëm pa vokalin me sy të hapur të Keys, i cili kap emocionin me sy të ndezur të realizimit të potencialit të pakufishëm të Nju Jorkut në një mënyrë që edhe Liza do ta kishte zili.

184. Karen O

Karen O hyri në histori me Yeah Yeah Yeahs, një divë ‘goth-punk’ njujorkeze në një vorbull birre, buzëkuq dhe rrjeta peshku. Por ajo ka pasur gjithmonë stilin e saj unik vokal të pasionit stili i pasionit dhe shpirtin mbi zjarr. Si një fëmijë koreano-amerikan që u rrit duke idhulluar Sam Cooke, Karen këndon klasike si “Maps” si një përzierje e Sam dhe Siouxsie. Si një nga zërat e vetëm roku femëror të epokës së saj, ajo nxiti një brez në rritje të vajzave rebele. Marisa Dabice e ‘Mannequin Pussy’ i tha Rolling Stone, “Nuk e di se çfarë do të bëja nëse nuk do të kisha Karen O për të parë.” Siç thotë Karen, “Vala kundër dërrasës sime të sërfit është që njerëzit thonë, ‘ Jo, nuk mund ta bësh këtë.’ Mendon se unë nuk mund ta bëj këtë? Do ta bëj këtë në fytyrën tënde, dreq.”

183. Solomon Burke

Solomon Burke, i cili shënoi vetëm një pjesë të vogël të 10 hiteve më të mira R&B në vitet gjashtëdhjetë, por gëzonte vlerësimin e shekullit të 21-të si një yll i Americana-s, i pëlqente të performonte ato që ai i quante predikime, të këndonte dhimbjet e zemrës sikur të ishte në kishë, pastaj të fliste/predikonte një ungjill të fuqisë së dashurisë, pastaj përsëri te kënga. Pak këngëtarë shpirtëror kanë qenë ndonjëherë kaq emocionues melismatikë, ndërsa kanë shprehur kaq saktë mesazhin e tyre. Në “Just Out of Reach” të 1962-shit, zëri i tij rrëshqet me hijeshi nga një bariton që gurgullon në impreksione ungjillore, më pas në shkallë deri në një këndim të paimitueshëm të shpirtit të vendit.

182. Jazmine Sullivan

Jazmine Sullivan, e lindur në Filadelfia, për herë të parë u kthye në krye me “Bust Your Windows” të vitit 2008, një himn hakmarrës për të hedhurit që mori nxehtësi shtesë nga performanca e saj vokale e zbehtë. Me kalimin e viteve, tekstet e saj janë bërë më të kristalta në përshkrimet e tyre të ulje-ngritjeve të dashurisë, alti i saj i fuqishëm zmadhon emocionet e tyre, duke e bërë edhe më të fortë goditjen e saj të të vërtetës. Këngët si “Pick Up Your Feelings” dhe “The Other Side” e frustruar, të dyja nga traktati i saj romantik i vitit 2021 Heaux Tales, mund të jepeshin vetëm nga vajtimi i ditur dhe i papërpunuar i Sullivan.

181. Bob Seger

Bob Seger erdhi nga tradita e Detroitit të “Old Time Rock & Roll”, por ai nuk e përdori zërin e tij të fuqishëm për t’u mburrur apo për t’u mburrur – ai u specializua në tregimet e humbësve dhe ëndërrimtarëve me fat, me një lëndim të rritur në të. rënkim. Kur ai shënoi përparimin e tij masiv kombëtar me “Night Moves” në vitin 1976, ai u bë ylli i parë i madh i rock-ut, zëri i të cilit nuk kishte qenë kurrë i ri. Ngrohtësia e tij e zjarrtë është atje në baladat e ashpra si “Turn the Page”, “Mainstreet” dhe “The Famous Final Scene”, por mbi të gjitha në përzierjen 9-minutëshe ‘Live Bullet’ të “Travelin’ Man”/”Beautiful Loser”, ” ku ai mezi është në të tridhjetat, por tashmë po shikon prapa në një jetë me shanse të mëdha.

180. SZA

Në fund të vitit 2022, SZA ose Solána Rowe, vajza nga Nju Xhersi, e cila i pëlqente këpucët e pista dhe burrat e pistë dhe thuri të tilla karakteristike në muzikë që hodhi themelet për popullaritetin e “R&B alternative”  shënoi albumin e saj të parë numër një me projektin e saj të dytë, SOS. Kjo LP e shkëlqyer tregoi mënyrat se si zëri i saj kishte evoluar që nga albumi i saj debutues i vitit 2017, CRTL. Rrokjet e saj janë më të theksuara, por fjalët e saj ruajnë rrotullimet dhe kthesat që mund t’i bëjnë ato të shkojnë së bashku dhe herë pas here bëhen jashtëzakonisht të vështira për t’u deshifruar. Por kjo është vetëm një pjesë e magjisë së një zëri që është i fuqishëm, bindës dhe plotësisht i saj.

179. Martha Wash

Mbretëresha e ‘Clubland’ së pari fitoi famë si një këngëtare rezervë për mbretin disko Sylvester dhe si gjysma e ‘Weather Girls’, “Is Raining Men” të të cilëve mbetet një klasik i kampit. Në vitet 1990, vokali i saj i fuqishëm nxiti këngët më të përhapura të kërcimit në botë, duke përfshirë “Strike It Up” dhe “Everybody Everybody” të Black Box dhe “Gonna Make You Sweat” të C+C Music Factory. Por Wash shpesh shihte gra të tjera më të dobëta që sinkronizonin vokalin e saj në video dhe shfaqeshin në kopertinat e albumeve pa dijeninë e saj dhe përfundimisht ajo paditi shumë kompani diskografike për mashtrim. Si rezultat, etiketat filluan të caktojnë kreditë e duhura vokale për të gjitha albumet dhe videot muzikore dhe Wash u bë një pionier i padashur i industrisë. “Ajo e çon atë në kishë sa herë që këndon,” tha Paul Shaffer, i cili bashkë-shkroi “It’s Raining Men”, për Rolling Stone në 2014. “Ajo është thjesht një shpirt i pastër muzikor.”

178. Tabu Ley Rochereau

‘The Voice of Lightness’ është emri i përmbledhjes me dy vëllime, pesë orëshe të vokalistit dhe drejtuesit më të dashur të Kongos nga vitet gjashtëdhjetë deri në vitet nëntëdhjetë, ai titull është një emërtim i përshtatshëm për një tenor, notat e të cilit duket se notojnë në mënyrë hipnotike në ajër. Zëri i tij ishte thuajse befasues i ëmbël, por ai këndoi me aq shumë transport të pastër sa nuk e kishte zënë kurrë. Tabu Ley ishte gjithashtu thellësisht i shokuar, shihni kryeveprën e tij të vitit 1973 “Aon Aon”, titulli i të cilit përkthehet në “Wah-Wah”. Po, bëhet fjalë për pedalin e kitarës, i përdorur këtu për efekt magjepsës. Rochereau nuk përputhet vetëm me rrëshqitjen e tij të lehtë, por e tejkalon atë me zë. Është një gëzim absolut.

177. Patty Loveless

Nga fundi i viteve 1980 deri në ‘Garth-and-Shania’ të viteve 1990, Loveless shënoi me hitet moderne të vendit si “Chains” dhe “Timber, I’m Falling in Love”, edhe pse klithma e saj ankuese e mbajti zhanrin në bisedë me frymëzimet e George Jones dhe Ralph Stanley. Në shekullin 21, hitet u ndalën, por ‘Loveless’ u bë edhe më mirë, duke prerë një sërë albumesh ‘bluegrass’ me limite dhe humbje ku stoicizmi i saj përcillte disi pasionet më të thella. Ajo shprehu në mënyrë të famshme pikëllimin dhe ngushëllimin në të njëjtën kohë në funeralin televiziv të Jones dhe së fundmi theu një heshtje publike duke rrëzuar shtëpinë në CMA Awards. Këngëtarja më e mirë e muzikës ‘country’ që është ende gjallë.

176. Iggy Pop

Edhe nëse ai nuk do të kishte në mëngë atë tingullin bariton shumë të Sinatras, njeriu i egër i Detroitit i lindur me emrin James Osterberg do të kishte qenë një nga vokalistët më tërheqës të ndonjëherë, falë këndimit të tij gati për çdo gjë. Kërcitja e plotë e Iggy-t ishte mishërimi muzikor i personazhit të tij fëmijë në fund të fundit, një ‘rock & roll’ thelbësor dhe modeli për këndimin ‘punk’ që do të vijë. Siç e shprehu Lenny Kaye në rishikimin e tij të ‘Rolling Stone’ të klasikut të vitit 1973 të ‘Iggy and the Stooges’, ‘Raw Power’, thotë se”është e dyfishtë dhe madje e trefishtë . . . zëri mbulon një sërë frekuencash që vetëm një qen mund të vlerësojë siç duhet.”

175. Lana Del Rey

Kur kënga e famshme e Lana Del Rey, “Video Games” filloi të qarkullonte në internet në vitin 2011, melankolia e frikshme që qëndronte në regjistrin e poshtëm të zërit të saj qëndronte milje larg nga hitet e ndritshme të popit të kohës. Stili i saj qëndron midis magjepsjes dhe sinqeritetit, fjalët e saj herë pas here shpreheshin rastësisht për të theksuar se pas melodramës fshihet një banalitet. Gjatë gjithë diskografisë së saj pjellore, ajo shtyn fort në të dy drejtimet, si në “Brooklyn Baby” të vitit 2014, kur ajo luan një personazh koket me tonin e saj të pafajësisë së shtirur ose “White Dress” i vitit 2021, në të cilin ajo zbulon të gjitha gërvishtjet dhe papërsosmëritë e zërit të saj të ajrosur të kokës.

174. Buddy Holly

Me lemzë dhe mbytje, duke nxituar dorëzimin këtu dhe duke pompuar ngadalë frenat në një rrokje atje, stili i të kënduarit i ‘Buddy Holly’ ishte po aq i paparashikueshëm dhe emocionues sa vetë forma e re e rock & roll-it. Karriera e tij ishte tragjikisht e shkurtër , Holly ishte vetëm 22 vjeç kur vdiq në përplasjen e avionit që, ndër të tjera, frymëzoi “American Pie” të Don McLean, por nga ulërima e drejtpërdrejtë e rokerit “Oh, Boy!” ndaj goditjeve të matura trupore të baladës “Raining in My Heart”, këndimi i Holly-t u pjekur me hapa të mëdhenj. Ka shumë për dëgjimin, ai regjistroi pandërprerë midis 1956 dhe 1959.

173. Marianne Faithfull

Faithfull filloi karrierën e saj si një degë e Rolling Stones në vitet gjashtëdhjetë dhe në fillim të viteve shtatëdhjetë. Këndimi i saj në ato ditë, i përshkruar nga kritiku Greil Marcus si “i ëmbël, i lëkundur, i edukuar mirë”,  ishte vetëm një prelud për stilisten që ajo u bë. Duke filluar me ‘Broken English’ të 1979-ës, zëri i Faithfull-it ishte gërryer dhe i plasaritur dhe plot karakter të jashtëzakonshëm: “zëri i përsosur klasik i ‘Woman Wronged’ “, sipas fjalëve të NME. Ajo është bërë një version rock i një aktoreje të madhe të personazheve, duke krijuar albume magjepsëse si ajo e vitit 2021, ‘She Walks in Beauty’, në të cilën ajo performoi interpretime magjepsëse të poezive romantike.

172. Juan Gabriel

Zemërimi, karizma dhe aftësia e lindur e Juan Gabriel për të kanalizuar dhimbjet më të këqija nga më të këqijat në këndimin dhe shkrimin e këngëve e bënë atë një nga artistët më të dashur për brezat e dashamirësve të muzikës meksikane. Personaliteti i tij i shkëlqyeshëm, pelerina shumëngjyrëshe dhe pompadouri bënë menjëherë bujë dhe goditjet e patriotizmit meksikan në shkrimin e këngëve i dhanë gjithçka që ai bënte një ndjenjë qëllimi më madhështor. Gabriel, i cili përziente këngët pop me muzikë banda dhe ranchera, pati hite masive me balada emocionale si “Adios, Amor, Te Vas” e 1978 dhe “Querida” e 1984. Por si një artist homoseksual që u bë i famshëm në vitet shtatëdhjetë dhe tetëdhjetë, kishte gjithmonë një ndjenjë dhimbjeje në bazë të performancave të tij. Kur u pyet për seksualitetin e tij, ai frymëzoi komunitetin LGBTQ me përgjigjen e shkëlqyer dhe të çmuar: “Nuk keni nevojë të pyesni për atë që tashmë mund të shihni”.

171. Odetta

E trajnuar në opera dhe e rritur në folk, altoja e fuqishme e Odettës ndikoi në grupe si Bob Dylan dhe Nick Cave dhe e bëri atë të kurorëzohej mbretëresha e muzikës popullore amerikane. Ajo mund të merrej me jazz-in, blues-in dhe albumin e saj të mrekullueshëm të vitit 1970  Odetta Sings’ përmbante ri-imagjinime të melodive nga Paul McCartney, Randy Newman, Rolling Stones dhe të tjerë. Shkathtësia e Odetës ishte po aq e rrënjosur në forcën dhe vendosmërinë e zërit të saj, aq edhe në aftësinë e saj interpretuese, e cila i detyroi dëgjuesit t’i kushtonin vëmendje çdo rrokjeje që ajo këndonte. “Pak … posedojnë atë kuptim të shkëlqyer të kuptimit të një kënge që e transformon atë nga një melodi në një përvojë dramatike,” shkroi Harry Belafonte në shënimet e linjës për albumin e saj të vitit 1959 ‘My Eyes Have Seen’.

170. Chris Stapleton

Edhe pse ai e quan muzikën ‘country’ shtëpi, Chris Stapleton ka më shumë të përbashkëta, në zë, me Otis Redding dhe Aretha Franklin sesa George Jones ose Hank Williams. Toni i vrullshëm i vendasit të Kentakit përforcohet nga kontrolli dhe fuqia, duke e lejuar atë të transformojë gështenjën e fshatit “Tennessee Whisky” në një baladë R&B që pihet lehtë ose të spërkasë në të gjithë “Sometimes I Cry”. “Ai mund të marrë diçka kaq të dallueshme dhe ta kthejë atë në diçka krejtësisht të ndryshme aty ku është pothuajse e panjohur, në mënyrën më të mirë të mundshme”, tha gruaja e tij dhe partnerja e këngës, Morgane, për ‘Rolling Stone’. Ai me siguri mund të qajë dhe të bërtasë me më të mirët, por Stapleton është po aq i mirë kur tërhiqet dhe këndon me zë të ulët. Edhe kur ai nuk po përpiqet të shfryjë dritaret, Stapleton e mbush punën e tij me një ndjenjë të thellë, siç duhet të bëjë çdo këngëtar i mirë shpirtëror.

169. Sylvester

Sylvester James, i cili vdiq nga SIDA në vitin 1988, ishte një pionier në çdo mënyrë, një burrë homoseksual në një kohë kur edhe Elton John do të merrej me biseksualitetin, një novator me ngjyrë, hitet e kërcimit të të cilit të viteve ’70 dhe ’80 janë ndër të parat në të gjitha. Stil disko i sintetizuar, me energji të lartë. Më e rëndësishmja, Sylvester ishte vokalisti mashkull më i talentuar në disko, nga pasazhe të çuditshme me fjalë të ashpra deri te një falseto që shkatërronte tweeter-in që humanizonte të gjitha ato sintet. Dhe kisha nuk e la kurrë, asnjëherë frazën e tij, qoftë ai duke lavdëruar Jezusin në ekstazën “I Need You” ose duke u përplasur me vokalistët e tij mbështetës (“Got yourself a friend”) në versionin 12-inç të “Over and Over.”

168. Debbie Harry

Kënaqësia e lehtë që kullon nga fotot e Deborah Harry-t në kulmin e saj ‘Blondie’  dhe madje edhe tani  përputhet vetëm duke e dëgjuar atë të vijë në jetë në regjistrim. Ajo e bëri të tingëllojë e lehtë, megjithëse nuk ishte kështu, dy albumet e parë të ‘Blondie’ janë fitues, por tentativë dhe po ashtu edhe këndimi. Por nga ‘Parallel Lines’ të vitit 1978, Harry u bë një person i mprehtë për epokën, qoftë duke puthur dikë në “Heart of Glass” ose duke përsëritur frazën “Unë nuk mund ta kontrolloj veten” në “Hanging on the Telephone” tre krejtësisht të ndryshme, të kontrolluara në mënyrë përrallore. Edhe kur ajo provoi dorën e saj në rep në “Rapture” në vitin 1980, sharmi i saj ‘Noo Yawk’ ishte i parezistueshëm.

167. Marc Anthony

Ishte “Vivir Lo Nuestro”, një duet i ndezur i 1994-ës me La India, ai që shpalli sonerin nuyorikan Marc Anthony si fëmijën e posterit për ringjalljen e salsës në fund të shekullit. Antony ndihej njëlloj si në shtëpinë e tij në stilin romantica të shurupit, ai këndon si një princ drame në “Hasta Ayer” dhe ndan skenën me Celia Cruz. Ai kaloi në rrymën kryesore të pop-it në vitin 1999, por mbeti me kokëfortësi besnik ndaj rrënjëve të tij të salsa-s. “Vivir Mi Vida” i vitit 2013, një rishpikje tropikale e një hit të yllit algjerian Khaled, e gjeti atë në krye të lojës së tij, ndërsa titulli i thyer i albumit të tij të vitit 2022, ‘Pa’llá Voy’, e konfirmon atë si një nga më të dalluarit dhe vokalistët shprehës në spektrin afro-karaibe.

166. Morrissey

Nëse gjithçka që Morrissey aspironte të ishte ishte zëri i mjerimit të adoleshentëve të viteve tetëdhjetë, ai do ta kishte nënshkruar marrëveshjen në ditët e para të ‘Smiths’. Por ai donte më shumë. Ai shpejt u bë një nga këngëtarët më të artikuluar emocionalisht të pop-it, duke shfaqur zgjuarsinë e tij në klasikët si “Cemetry Gates” dhe “Suedehead”, duke dërguar nota të larta në qiell me një puthje ironike. Moz u rrit si i vetmuar letrar në Anglinë Veriore, duke adhuruar këngëtaret femra si Dusty Springfield dhe Joan Armatrading, por punk rock-u e çoi atë në zërin e tij. Askush nuk mund ta kryejë Morrissey-n kur bëhet fjalë për baladat melankolike të mrekullueshme, në madhështinë e “I Know It’s Over”, “Now My Heart Is Full” ose këngës së tij të njohur “There Is a Light That Never Goes Out”.

165. Ronnie James Dio

Puna e fundit e viteve ’60 dhe fillimi i viteve ’70 të Ronnie James Dio me Elf e zbuloi atë si një këngëtar të fortë blues-rock, por diçka klikoi sapo ai iu bashkua ish-kitaristi i Deep Purple, ‘Ritchie Blackmore’s Rainbow’, grupi ku këngëtarja goditi me kombinimin e rripave të zjarrtë dhe tema fantastike që do ta bënin atë në një ikonë të metalit të rëndë. Në epikat si “Stargazer”, ai solli një madhështi ‘Arturiane’ në zhanër me një dorëzim që balanconte në mënyrë të përsosur melodinë e lartë dhe zhavorrin tronditës. Më pas ai iu bashkua Black Sabbath, duke i ndihmuar ata të rifitonin lavdinë e tyre të hershme pas ndarjes nga Ozzy Osbourne në filmin klasik të viteve 1980 ‘Heaven and Hell’. Në rastin më të mirë, zëri i tij gjithmonë përcillte një përzierje të rrallë pasioni, habie dhe vendosmërie djallëzore.

164. Sandy Denny

Kënaqja mistike e Denny-së është aq e përjetshme sa tingëllon shekuj më e vjetër se ringjallja popullore e viteve ’60, duke e bërë atë zgjedhjen e përsosur për t’u shfaqur në një këngë për tokën e mesme dhe për të marrë çmimin për vokalisten e vetme të ftuar të ‘Led Zeppelin’, në “The Battle of Evermore”. Si në ‘Fairport Convention’ ashtu edhe në punën e saj solo, ajo krijoi një ndjenjë malli me formulimin dhe regjistrin e saj me pupla, që i dha asaj një cilësi eterike në të njëjtin nivel me ikona të tjera tragjike folklorike si Nick Drake dhe Judee Sill. Ajo vdiq në vitin 1978 vetëm 31 vjeç, duke e bërë errësimin e saj edhe më tërheqës për ata që pengohen në katalogun e saj. “Ajo që dëgjuat ishte një lloj frike ndaj rastësisë së jetës njerëzore dhe bukurisë së botës,” shkroi Greil Marcus në nekrologjinë e saj në ‘Rolling Stone’. “Një nderim i caktuar për të kaluarën dhe një vendosmëri e qëndrueshme për të zënë vendin e saj në historinë e gjatë që ajo po tregonte.”

163. Bobby “Blue” Bland

Bobby “Blue” Bland nuk e fitoi pseudonimin e tij lehtë. Dëgjoni se si ai e hap klasikun e tij të vitit 1959 “I’ll Take Care of You” – “E di që je lënduar. . . nga dikush tjetër/mund ta them meqë ra fjala  . . . ju mbani veten,” çdo pauzë e mbushur me një jetë vëzhgimi dhe keqardhjeje, është një masterklasë vokale. Katalogu i Bland mbushet me lexime të ngjashme të përsosura, nga rënkimi i tij i çuditshëm deri te klithma e tij si zogj. Të gjithë nga Otis Redding tek Van Morrison e deri te Bonnie Raitt kanë mësuar prej tij. “Është një zë i veçantë,” tha Gregg Allman. “Pyes veten se sa njerëz grisën fytin e tyre duke u përpjekur të imitojnë atë britmë.”

162. Françoise Hardy

Françoise Hardy mishëronte të ftohtin francez dhe nxehtësinë galike njëkohësisht me një alto që merrte frymë e që rridhte si tymi i Gauloises. Fjalët e saj ia rritën tonin, duke shkruar materialet e saj, të pazakonta në fillim të mesit të viteve gjashtëdhjetë veçanërisht për gratë, ajo regjistroi gjithashtu vepra nga mjeshtra si Serge Gainsbourg dhe këndvështrimi i saj për “Suzanne” të Leonard Cohen mund të jetë më ndjellës i regjistruar ndonjëherë. Dylan ishte aq i goditur nga mjeshtëria e saj, saqë ai iu drejtua asaj në një poezi në anën e pasme të ‘Another Side of Bob Dylan’ (në takimin e tyre të parë, ai gjithashtu i dha asaj serenatë pa delikatesë dhe pa sukses me “I Want You”). Hardy regjistroi në anglisht, gjermanisht dhe italisht, duke u bërë një superstar ndërkombëtar. Por magjia e saj ishte më e theksuar në gjuhën e saj amtare, siç e dëshmoi në dhjetëra publikime që ende e bëjnë ekzistencializmin të tingëllojë tepër elegant.

161. Brenda Lee

Trashëgimia e Lee si gruaja e parë që u fut si në muzikën ‘country; ashtu edhe në ‘Rock & Roll Hall of Fame’ flet vetë. Si një 11-vjeçare, në vitin 1956, ajo shpërtheu në “Jambalaya (On the Bayou)” të Hank Williams, duke treguar një përzierje tashmë të lëmuar të ëmbëlsisë dhe intensitetit të zhurmës që ajo do ta kanalizonte në hite të hershme si “That’s All You Gotta Do” dhe “Dum Dum”. Libri i saj i thellë i këngëve është një dëshmi e shkathtësisë mahnitëse të zërit të saj, i cili u përshtat në mënyrë të përkryer si me gëzimin e përjetshëm të festave të “Rockin’ Around the Christmas Tree” dhe me dhimbjen e thellë të “Emotions”. Adhuruesit e shumtë të Lee përfshijnë Dolly Parton, Elton John dhe Taylor Swift, të cilët dikur e përshkroi atë si këngëtarja që zotëroi tingullin e thyerjes së zemrës në mënyrë të përsosur, saqë bëri që audienca jo vetëm të identifikohej me të, por edhe ta besonte.

160. Mercedes Sosa

Me prejardhje nga provinca argjentinase e Tucumán-it, Mercedes Sosa mishëroi idealizmin shpirtëror të politikës së majtë, të cilën e shprehu si lidere e lëvizjes ‘nueva canción’ përmes një repertori të pasur të përshkuar në këngët popullore dhe militante të protestës. Vokalizimi i saj delikat, gjithnjë kaq i butë, por edhe i ankoruar në trimëri të pakorruptueshme, e ktheu odën e jetës së Violeta Parrës “Gracias a La Vida” në një himn intim. I censuruar në shtëpi dhe i detyruar në mërgim gjatë diktaturës së Argjentinës në fund të viteve 1970, Sosa u bë një atraksion ndërkombëtar koncertesh, duke u ndezur në skenë si një tokë nënë e Amerikës së Jugut. Albumi i saj i fundit para se të kalonte në 2009, Cantora, i gjeti duetet e saj duke kënduar në shoqërinë e yjeve të rinj të mahnitur siç duhet.

159. Mississippi John Hurt

Legjenda e rrallë e delta blues-it, e cila ju mbush me hir, bujari dhe ngrohtësi, jo fuqi të papërpunuar, Mississippi John Hurt lindi në 1893 dhe u regjistrua për herë të parë në vitet 1920. Por aksionari dhe babai i 14 fëmijëve nuk gjeti njohje deri në ringjalljen e blues të viteve 1960, kur ai regjistroi disa albume të mrekullueshme. Pavarësisht nëse ai po këndonte për seksin, vdekjen, gëzimet e kafesë së ‘Maxwell House’ ose tmerrin e të prapave të shokuar, lindja e tij e pacientit, baritoni i shkëlqyeshëm dhe mënyra se si ai mund ta bënte përsëritjen lirike të ndihej qetësuese dhe jo parandjenja, i bënte të gjitha të relaksoheshin dhe miqësor, sikur po të ftonte me buzëqeshje në kuzhinën e tij për mëngjes.

158. Carrie Underwood

Carrie Underwood mund të kishte dalë nga ‘American Idol’ dhe të kishte përfunduar një fusnotë pop-kulturore si të tjera të panumërta. Në vend të kësaj, ajo është një nga yjet moderne më të qëndrueshme të muzikës country, dhe kjo është për shkak të zërit të saj të jashtëzakonshëm. Një instrument i fuqisë, saktësisë dhe gamës marramendëse ishte tipari qendror i albumit të saj debutues “Some Hearts” dhe hiteve si “Jesus, Take the Wheel”, “Before Heats” dhe “Wasted”. Pesëmbëdhjetë vjet dhe hite të shumta më vonë, ajo është ende duke kënduar sikur ka diçka për të provuar “Denim & Rhinestones” e 2022-ës ka një avantazh më agresiv ‘rock’ se disa nga punët e saj të kaluara dhe krenohet me disa nga veprat e saj më të kërkuara vokale deri më tani.

157. Robert Smith

Robert Smith është ‘goth’ i “Sade. Me Cure”, ai është një mjeshtër i intimitetit dhe zgjuarsisë erotike, sikur po i beson sekretet nën dritën e qiririt, edhe kur këndon për macet dhe merimangat. Ai e shndërron zërin e tij në një instrument të fuqishëm shprehës, qoftë për mjerim seksi (“Afër meje”), mjerim vetë-tallës (“Le të shkojmë në shtrat”) ose mjerim të mjerueshëm (“Njëqind vjet”). “Just Like Heaven” është me të drejtë shfaqja e tij më e famshme vokale, duke goditur ekstremet emocionale nga lumturia romantike deri tek dëshpërimi i vetëm-vetëm-vetëm. Dhe dreqin, mënyra se si ai gërvishtë rreshtin “Duhet të ketë qenë në gjumë për shumë kohë”, e gjithë filozofia e Robert Smith në një moment.

156. George Strait

Në fillim, George Strait fitoi shumë krahasime me Frank Sinatra, gjë që ka kuptim. Përveç të qenit një tifoz i sinqertë i Sinatra-s, Strait përshtati me mjeshtëri stilin e këndimit të butë të kryetarit për instrumentet e vendit dhe gdhendi një rrugë të gjerë përmes viteve tetëdhjetë dhe nëntëdhjetë me të. I shoqëruar me një vesh të pashembullt për këngë të shkëlqyera, ai zakonisht nuk shkruan shumë nga të tijat, Strait mund të banonte me siguri çdo gjë që ai regjistroi. Nuk kishte rëndësi nëse ishte baladë klasike e vendit (“Kujtesa me zemër të pamend”), me dy hapa me eksitim dinakë (“Zjarrfikësi”), lëkundje perëndimore (“E drejtë apo e gabuar”) apo ‘honky-tonk’ (“Të gjithë ish-të e mi” Jetoni në Teksas),” ai dukej mirë duke i bërë të gjitha. Nuk është çudi pse tifozët e vendit ende e quajnë atë “King George”.

155. Corin Tucker

‘Punk’ është plot me zëra të lartë, por zëri i Corin Tucker bie në sy edhe në atë zhanër. Këngëtarja-kitaristja Sleater-Kinney ka vajtimin më të veçantë në muzikë, e rëndë në vibrato, gjithmonë e kontrolluar edhe kur transmeton përrua emocionale. Shoku i saj i grupit, Carrie Brownstein, në kujtimet e saj, e përshkroi zërin e Tucker si një vajtim jo zie, por vrasjeje. Dhe kishte aq shumë sa doja të shkatërroja. Por ka shumë më tepër se fuqi e plotë, për shembull, në 1000 vjetët e ‘Corin Tucker Band’, ajo është po aq ekspresive dhe tërheqëse në një vëllim më të përmbajtur.

154. Dion

Në fillim të viteve ’60, Dion DiMucci shpesh bashkohej me idhujt e tjerë të adoleshencës së asaj kohe. Por praktikisht asnjëri prej tyre nuk mund të përputhej me ashpërsinë, stilin e rrugës dhe gamën e ndikimeve që ai solli në muzikën e tij. Fillimisht e dëgjuam atë si një këngëtar doo-wop (“A Teenager in Love”), por dashuria e tij për blues, R&B dhe muzikën popullore i shtuan thellësi repertorit dhe zërit të tij. Dioni kishte shansin e një adoleshenteje Sinatra (“Runaround Sue”), por ai kishte gjithashtu zemrën e një shpirti të vjetër të parakohshëm (“Abraham, Martin dhe John”). Në të tetëdhjetat e tij, ai vazhdon të krijojë disqe të paplotësuara blues dhe R&B me një zë që ende mund të rënkojë dhe të kërcënojë.

 

153. Mahlathini

Ata e quanin atë “Luani i Soweto”, ata ndonjëherë e quanin stilin e tij të të kënduarit “zë dhie”. Kur njerëzit kanë nevojë për dy kafshë të ndryshme për të kapur stilin tuaj, ju po e bëni atë siç duhet. Simon “Mahlathini” Nkabinde ishte një figurë e pashoqe në historinë e muzikës afrikano-jugore, i talentuar me një rënkim ‘basso profundo’ që trondiste retë dhe një sens të ditur, lozonjar, nganjëherë djallëzor se çfarë të bëhej me të. Me Mahotella Queens dhe grupin elastik Makgona Tsohle që e mbështesin atë, Mahlathini ishte thelbësor në krijimin e stilit të vendbanimit të njohur si ‘mbaqanga’ në vitet ’60 dhe ’70. ‘Graceland’ i Paul Simon-it e përhapi atë tingull në botë, por ende nuk ka asgjë si të dëgjosh origjinalin.

152. Michael Stipe

Kur R.E.M. filluan, ata bënë bujë pjesërisht sepse këngëtari i tyre, Michael Stipe, refuzoi të shprehej qartë. Por ky mister nuk do të kishte rezonuar nëse zëri i tij, i mbushur me mall dhe joshje, nuk do t’i bënte dëgjuesit të dëgjonin më nga afër, nuk është rastësi që R.E.M. u bë pop pikërisht kur Stipe filloi të shqiptohej qartë ose se kulmi komercial i fillimit të viteve nëntëdhjetë të grupit, ‘Out of Time’ dhe ‘Automatic for the People’ janë vitrina virtuoze për zërin e djegur të Stipe. Grumbullimi i tij i lumtur në “The Sidewinder Sleeps Tonite”, nga ky i fundit dhe i etur i tij i çeliktë për më të afërmin e të parës, “Me in Honey”, tregojnë historinë ashtu si edhe hitet. Dhe në këngët si “Everybody Hurts” dhe “Beat a Drum”, një moment madhështor nga ‘Reveal’ i vitit 2001, ai u tregua një nga këngëtarët më të shndritshëm të baladës së brezit të tij.

151. Martha Reeves

Diana Ross dhe “The Supremes” ishin të ëmbël, por Martha dhe Vandellas ishin të fuqishëm, duke filluar me këngëtarin e tyre kryesor. Zëri i gëzuar, vajzëror dhe i rënduar i Martha Reeves preu drejt e në harmonitë e ajrosura të shokëve të saj të grupit. Reeves kishte filluar të këndonte profesionalisht si adoleshent, duke punuar në klube bluz në Toledo dhe rreth Miçiganit. “Motown nuk më ftohti, unë tashmë e dija se si ta bëja atë,” tha ajo. Dhe në hitet e pavdekshme si “Heat Wave”, “Dancing in the Street” dhe “Nowhere to Run”, Reeves e bëri këtë, këndoi hitet pop me shpirt të thellë ose bëri disqe shpirtërore që dilnin si misër, si dhe kushdo.

150. Bryan Ferry

Bryan Ferry nuk ka saktësisht atë që ne mendojmë si një grup klasik tubash. Megjithatë, ajo që zëri i tij ka arritur shpesh ka qenë befasuese. Ja, Drakula si njeri i shpirtit: pa shaka. Timbri i mprehtë i Ferry-t dhe intonacioni gati për dramë kanë stilizimin e distancuar të bashkëmoshatarit të tij David Bowie, vetëm se Ferry është edhe më i lezetshëm në temperament (siç është i dukshëm në afinitetin e tij për anët e zymta) dhe vokalisht më pasionant. Ai e transformon plotësisht materialin e njerëzve të tjerë, shih kthimin e lutjes së tij R&B të Wilbert Harrison në vitin 1976 “Let’s Stick Together” në një disko të djersitur dhe është interpretuesi i përsosur i teksteve të tij të mbingarkuara, tepër dramatike dhe dërrmuese.

149. Wanda Jackson

Një nga pseudonimet e shumta të Mbretëreshës së Rockabilly-t ishte “zonja e ëmbël me zërin e keq” dhe kjo dikotomi është arsyeja pse ajo goditi me aq mjeshtëri derën e klubit të djemve që ishte rock & roll i hershëm. Tërbimeve si “Hard Headed Woman” dhe “Cool Love” e mprehtë iu dha energji e nxehtësisë nga vajtimi i saj me tehe të vrullshme, por shkathtësia e saj ishte e dukshme në këngët më të përzemërta si “In the Middle of a Heartache”. Jackson doli në pension në vitin 2021, por trashëgimia e saj jeton në shumë të këqij me fytyrë fëmijësh.

148. Levon Helm

Levon Helm ishte i vetmi anëtar amerikan i bandës dhe vinjetat në shtëpi të kuintetit kanadez të ngjyrosura me sepia nuk do të kishin pasur kurrë të njëjtën ngrohtësi apo gjallëri nëse nuk do të ishte për tërheqjen e paditur të bateristit dhe dikur mandolinist. Është e vështirë të imagjinohet ndonjë zë tjetër përveçse që Helm injekton “Nata që e çuan plakun Dixie poshtë”, një histori historikisht e mprehtë e ushtarit fiktiv konfederativ Virgil Caine, me patos të vërtetë ose duke mishëruar në mënyrë kaq bindëse udhëtarin e lodhur që tërhiqet në Nazaret në fillim. “E vërteta e tij në atë vokal mund të të shqyejë zemrën,” shkroi udhëheqësi i grupit Robbie Robertson në kujtimet e tij. Dekada më vonë, i njëjti zë do të sillte gjithashtu pasuri të re në materialin e Bruce Springsteen, Steve Earle dhe Grateful Dead.

147. Barbra Streisand

Ajo e bëri legjendën e saj për standardet dhe ‘Broadway’: “Shiko, unë konsiderohem si një gjë e tillë … institucionale,” i tha ajo ‘Rolling Stone’ në 1971. “Unë luaj për audiencën e klasës së mesme në Vegas.” Por ka një arsye pse ajo është këtu dhe bashkëmoshatarët e saj nuk janë. Filloni me një mezzo-soprane jokonvencionale që mund të shtrihet në oktava, të jetë bronzi dhe gazmore dhe të mbajë shënime për periudha të gjata kohore mahnitëse. Dhe ky zë nuk është thjesht i aftë për të përcjellë kabarenë dhe ‘Sondheim’, por pothuajse të gjithë gamën e muzikës popullore amerikane: baladat e kolonave zanore të viteve ’70, bashkëpunime në disko me Barry Gibb dhe Donna Summer dhe klasike të epokës rock nga Laura Nyro, Carole King, madje edhe David Bowie. Në duart e saj të gjithë tingëllojnë si … ‘butta’.

146. Ruth Brown

Një këngëtare R&B me muzikë ‘jazz’, Ruth Brown mbërriti në atë moment të mesit të shekullit kur sulmi i saj agresiv, por gjithmonë i gjallë, ndihmoi në shpikjen e rock & roll-it, mënyra se si ajo shkëputi rreshtat me një ulërimë ndihmoi në shpikjen e Little Richard-it në mënyrë specifike -dhe shumë hitet e saj në ‘Atlantic Records’ kishin njerëz. Në “(Mama) He Treats Your Daughter Mean”, ato klithma të gëzueshme i lejojnë Miss Rhythm, siç ishte faturuar, të shënojë ritmin e ri të madh, edhe pse ata e lanë mamanë dhe ne të dimë se e keqja nuk është e vetmja mënyrë se si ajo trajtohet.

145. PJ Harvey

“Për mua, vokali është më i rëndësishëm se të luajturit në kitarë ose ndonjë gjë tjetër, me të vërtetë,” i tha Polly Jean Harvey për ‘Rolling Stone’ në 1993. Ajo donte të thoshte se qasja vokale e Harvey ka ndryshuar shumë herë gjatë viteve dhe çdo herë është mahnitëse . Zhurma tronditëse e “Dry” dhe “Rid of Me”, dy albumet e saj të para në 1992 dhe 1993, të prirur drejt blues me “To Bring You My Love” në 1995, shkoi drejt një zëri më të lehtë, më të ajrosur dhe më të qartë në “White Chalk” në 2007, duke shtuar një zë të afërt. Gjerësia dhe thellësia e “Broadway” për “Let England Shake” në 2011. Mësimet e operës që ajo filloi në mes të karrierës ndihmuan, por ata ishin thjesht qershi mbi një zë që po urdhëronte nga kërcimi.

144. Darlene Love

Love mund të jetë këngëtarja më e madhe në këtë listë, këngët më të njohura të së cilës nuk i vijnë menjëherë në mendje. Emri i saj nuk u shfaq në albumin e saj të parë klasik, “He’s a Rebel” i vitit 1962 (ai iu besua Crystals, jo grupit të këngëtarëve të sesionit të Love, Blossoms). Dhe në kulmin e saj, ajo rrallë merrte merita për të kënduar rezervë në klasike si “He’s Sure the Boy I Love” i Crystals, “Be My Baby” i Ronettes dhe “You’ve Lost That Lovin’ Feeling” i Righteous Brothers. ” Por forca e ngritjes së çatisë së alt-it të saj nuk mund të mohohet. Edhe pse Love nuk pati një karrierë të gjerë solo, askush nuk mundi ta kalonte “Wall Spector’s Wall of Sound” si ajo, veçanërisht në “Christmas (Baby Please Come Home),” epikën më të madhe të pushimeve të rock & roll-it dhe këngën e saj të njohur.

143. Luciano

Nuk kam dëgjuar kurrë një performancë të keqe të Luciano-s live edhe kur ai është duke e kthyer prapa altoparlantit. Dhe në studio, ylli xhamajkan është po aq dinamik. Herën e parë që prodhova Lucin, vura re aftësinë e tij për të krijuar menjëherë një melodi që dukej klasike. Kur Luciano doli në skenë në vitet nëntëdhjetë, meloditë e tij si “Sweep Over My Soul” dhe “It’s Me Again Jah” hynë menjëherë në kanunin e ‘reggae’. Luciano një herë këndoi se kishte “zërin e një borie”. Nëse ndonjë gjë, kjo është një shitje më pak, ai ka një gamë që shtrihet nga një bariton i pasur deri në një falseto të fortë. Dhe ai është një mjeshtër i artit të humbur të harmonizimit, Luciano do të ishte një aranzhues i mirë vokal në Nju Jork ose Los Anxhelos, nëse nuk do të ishte aq i përkushtuar ndaj rrënjëve.

142. Russell Thompkins Jr.

Falsetoja e këngëtarit kryesor të stilistikës Russell Thompkins Jr. u ngrit aq lart sa thuajse kërciti, në klubin e tij të gëzimit, ai tha: “Kishte një kor vajzash dhe unë isha i vetmi mashkull në të”. Kishte një botë tjetër në zërin e tij që i jepte hir dhe forcë ankuesve të dashurisë së tij. (Edhe frymëmarrjet e tij ishin të mrekullueshme, shih marrjen e frymës me ndjesi shpimi gjilpërash përpara korit të parë të “People Make the World Go Round”.) Në fillimet e viteve ’70 definitive, reçelrat e dashurisë si “You Are Everything”, “You Make Me Feel Brand New” dhe “Betcha By Golly, Wow” këndimi i tij jashtëzakonisht i saktë përcaktoi romantizmin R&B dhe i dha traditës ‘falsetto’ lartësi të reja për të arritur.

141. Christina Aguilera

Duke u mburrur me zërin më të madh të ‘Y2K teen-idol’, Christina Aguilera ishte po aq një fuqi shpirtërore sa ishte një element kryesor i TRL në fillim të karrierës së saj, me këngë si “What a Girl Wants” dhe kopertinën e saj të prerë të “Lady Marmalade”. Duke bërë vend për këngët e saj vokale të frymëzuara nga jazz-i, por kur ajo regjistroi “Beautiful”, baladën që rrit vetëvlerësimin nga albumi i saj i vitit 2002, “Stripped”, ajo u ngrit në nivel. Marrja e përdorur në versionin përfundimtar kishte për qëllim të ishte thjesht një demo, por fuqia e papërpunuar emocionale që ajo lëshoi e bëri atë të denjë për prerjen përfundimtare. Që atëherë, Aguilera ka shfaqur shkathtësinë e zërit të saj me këngë si balada delikate “Say Something” që tregon se si momentet e saj të përmbajtura mund të jenë po aq të fuqishme sa këngët që ajo vë në brez.

140. Bono

Është e lehtë ta marrësh Bono si të mirëqenë pasi aktivizmi i lavdërueshëm i artistit dhe personaliteti i jashtëzakonshëm në skenë shpeshherë e lënë në hije arsyen që ai madje ka këto platforma: zërin e tij. Që nga fillimi i viteve tetëdhjetë, Bono e ka shtyrë zërin e tij në çdo ekstrem, pasi ka përafruar se si të jetë një këngëtar. Në “Pride (In the Name of Love)”, letrën e tij të dashurisë drejtuar Dr. Martin Luther King Jr., ai lidh rripat, kërcënon, dëshpërohet dhe gumëzhin ndërsa llogarit pasionin e Dr. King-ut. Në “Who’s Gonna Ride Your Wild Horses”, zëri i tij gjarpëron dhe përkulet me një grimcë të vërtetë të hedhur në masë të mirë. Dhe në baladën shpirtërore “In a Little While”, ai lutet me të njëjtin intensitet të Marvin Gaye përpara se të rrëshqasë në falseton e tij të veçantë Bono me një gamë që përfshin tonin dhe emocionin.

139. Rocío Dúrcal

Rocío Dúrcal konsiderohet spanjollja më meksikane. Interpretimet e saj plot shpirt të ‘rancheras’-ve, aranzhimet me Mariachi dhe teatralet si luaneshë gjatë shfaqjeve e bënë Dúrcal një nga artistet femra më të dashura në Amerikën Latine gjatë viteve tetëdhjetë dhe nëntëdhjetë. Dúrcal kishte një mënyrë për të martuar një butësi të ngrohtë të ‘mezzo’ sopranos së saj me rripa intensive dhe të errët në pikat kryesore të karrierës si “Amor Eterno” i mrekullueshëm i shkruar nga Juan Gabriel ose balada romantike “La Gata Bajo la Lluvia”, ku ishte pasioni i thellë në të. Vrapimet e mrekullueshme sjellin ndjenjën e mallit për një të dashur të humbur, siç pak këngëtarë mund ta bënin.

138. Merle Haggard

Pak këngëtarë të muzikës popullore amerikane kënduan me më shumë empati sesa Merle Haggard, i cili jepte tregimet e endacakëve të shqetësuar, të dehurve, të vetmuarve epshorë dhe dënoi të dënuarit që i popullonin këngët e tij me intensitetin e një aktori metodik. Dëgjoni frazat e Haggard-it mbi “If We Make It Through December”, duke u zgjatur në fjalë si dhjetor dhe më i ftohti për të përcjellë vështirësinë ndërsa ai kalon nëpër fantazinë e largët kur këndon fjalët Kaliforni dhe kohë vere. Me baritonin e tij të pasur dhe ekspresiv, Haggard përdori hapësirën, frymëmarrjen dhe vibraton për të komunikuar universet e dhimbjes dhe mallit në këngët e tij. Por më shumë se aftësia e tij e jashtëzakonshme teknike, Haggard gjithmonë dinte më mirë se kushdo se si ta përdorte zërin e tij si një pajisje të thellë tregimi.

137. El DeBarge

“Unë prirem të largohem nga njerëzit, nga audienca dhe duhet të pranoj se nuk ndihem rehat kur njerëzit më vënë në qendër të vëmendjes,” pranoi El DeBarge në vitin 1992. Fatmirësisht, kjo rezervë nuk u shtri në studion e regjistrimit, ku zëri i tij lulëzoi, fillimisht në grupin e familjes DeBarge dhe më pas vetë, i dobët dhe elastik, duke u zmadhuar në falseto me lehtësi të dukshme që të lë pa frymë. Shiritat e shënimeve që ai lëshon gjatë përfundimit të grupit “All This Love” janë si karamel. Gati tre dekada më vonë, ai këndoi solo “Second Chance” me një hijeshi të tillë, saqë kur zëri i tij u thye pak në fund, e mori me vete dëgjuesin.

136. Lauryn Hill

Një nga arsyet e shumta që znj. Lauryn Hill është një ikonë është sepse tubacionet e saj janë po aq të pacenuara sa shufrat e saj të nivelit të lartë. Zëri i saj i të kënduarit është tokësor dhe i fortë, por edhe delikat, shpesh në kontrast të plotë me paraqitjen e saj të guximshme dhe thumbuese si MC. Si rezultat, ajo ka inkurajuar një brez interpretuesish që të përdorin dualitetet e tyre. Përpara se të publikonte albumin e saj klasik dhe të vetëm të vitit 1998, ‘The Miseducation of Lauryn Hill’, ajo thuhet se i tha një prej këngëtareve në sfond të projektit, Lenesha Randolph, se njerëzit nuk ishin gati për qasjen e saj ndaj këndimit dhe repit. “Nuk e di nëse njerëzit do ta pëlqejnë këtë album, sepse unë thjesht po këndoj dhe askush nuk dëshiron të dëgjojë reperët të këndojnë,” tha ajo. Randolph ishte i tronditur: “Sepse kur e dëgjon të këndojë dhe më pas e dëgjon të flasë, kishte një fuqi, volum dhe zhurmë të tillë. Ishte diçka për të cilën duhej të përpiqeshe.”

135. IU

Që nga hiti i saj i parë i vitit 2010 “Good Day”, i cili mori lëvdata të merituara për kulmin e tij madhështor me tre nota, IU është bërë një nga vokalistët më të vlerësuar në muzikën koreano-jugore. Pavarësisht se ka një zë të butë, ajo ka një gamë të gjerë, një shpërndarje të fuqishme dhe një shkathtësi që e lejon atë të lëvizë lehtësisht nga ‘bossa nova’ në pop-in e dhomës së viteve nëntëdhjetë dhe nga jazz-i në balada. Në vitin 2022, ajo u bë solistja e parë koreane që kryeson një koncert në Stadiumin Olimpik të Seulit, duke e shitur vendin në pesë minuta, me bashkëmoshatarë dhe admirues si Jung Kook i BTS, Jihyo e Jeongyeon nga Twice dhe Soobine Beomgyu të TXT, atje për të festuar triumfin e saj.

134. Axl Rose

Gjithçka rreth Guns N’ Roses ndihej më e dobët dhe më e pamëshirshme se ajo që kishte ndodhur më parë dhe pjesa qendrore e tingullit të tyre ishte një nga zërat më të egër të dëgjuar ndonjëherë në rock. Gjatë gjithë klasikut të tyre të vitit 1987, “Appetite for Destruction”, forma e zërit të Axl-it ndryshon vazhdimisht, duke përcjellë kërcënim me sy të vdekur në fund (“It’s So Easy”, “Mr. Brownstone”) dhe furi demonike në lartësi (“Welcome to the Jungle ”, “Out ta Get Me”), duke prekur gjithashtu dëshirën androgjene (“Sweet Child o’ Mine”) dhe krekosjen e pastër (“Paradise City”). Baladat si “Patience” dhe “November Rain” zgjeruan paletën e tij dhe u kujtuan fansave se kishte po aq Elton John sa Freddie Mercury dhe Janis Joplin në ADN-në e tij vokale.

133. Neil Young

Falsetoja e Young ka aq shumë bagazh emocional sa është më e rënda në muzikën popullore. Instrumenti i tij është i dallueshëm dhe kompleks, nganjëherë marramendshëm i butë (“After the Gold Rush”, “Mellow My Mind”, “Expecting to Fly”), por i mençur dhe i palëkundur (“Powderfinger”, “Ambulance Blues” dhe shumë i nënvlerësuar “Touch the Night”). Ka ndikuar shumë, ndoshta më i famshmi i ri Thom Yorke, megjithatë Young nuk e kupton vetë madhështinë e tij. “Zëri im është një mister i ndyrë për mua,” i tha ai Jimmy McDonough në biografinë Young Shakey. “Nuk e di ku është. Tingëllon kaq ndryshe gjatë gjithë kohës. Unë mund të këndoj lehtë dhe tingëllon si një djalë, mund të këndoj me zë të lartë dhe të bërtas dhe tingëllon si një djalë tjetër krejtësisht i ndryshëm. Kam disa zëra të ndryshëm brenda meje. Dhe sa më i lirshëm, aq më shumë këndoj, aq më mirë bëhem.”

132. Loretta Lynn

Fraza “Hard Country” u krijua si një analog, jo me ‘hard rock’, por me pije të forta, gjëja më e fortë në raft  dhe zëri i Loretta Lynn ishte 190-rezistent. Ajo ishte një gjuajtëse e drejtpërdrejtë, deklarative në kuptimin më të mirë. Ju po dëgjonit jo vetëm këndvështrimin e një gruaje, por atë të kësaj gruaje dhe nuk do të linte çfarëdo lloj padrejtësie të kalonte pa vërejtur. Fakti që ajo ishte një grua qesharake e klasit të parë në këngë vetëm i bëri gjërat e zemëruara më bindëse, shih “Fist City” për versionin e gjallë dhe “One’s on the Way” për atë për çdo grua. Dhe rilindja e saj e vonë në karrierë ishte vërtet vokale: ribërjet në Still Woman Enough të vitit 2021 qëndrojnë të qëndrueshme.

131. Jeff Buckley

Duke reflektuar rrënjët e tij në çdo gjë, nga Led Zeppelin dhe Yes te Edith Piaf dhe Barbra Streisand, Jeff Buckley ishte ai vokalisti i rrallë i epokës së tij në vitet nëntëdhjetë, i cili luksoi në më shumë sesa thjesht ankime alt-rock. Ashtu si Robert Plant, një nga heronjtë e tij, ai mund të fillonte një këngë në heshtje, me një pëshpëritje, përpara se të arrinte në një intensitet pothuajse mishor e të egër (shikoni “Mojo Pin” nga albumi i tij i vetëm i kompletuar në studio, “Grace”). Ai shtoi gjithashtu shtresa vulnerabiliteti, butësie dhe melodrame që e shënuan atë si një këngëtar dhe një me një zë shumë-oktavë. Vdekja e tij në vitin 1997, në moshën 30-vjeçare, i rrëmbeu popit një artisti, zëri i të cilit me siguri do të shkonte në shumë territore të tjera.

130. Courtney Love

Courtney Love vinte nga një traditë punk e grave që nuk u interesonte të këndonin bukur, dhe ajo e afroi këtë ndjeshmëri me rrymën kryesore të rock-ut se çdo këngëtare tjetër e 30 viteve të fundit. Ndikimi i saj ishte i menjëhershëm, veçanërisht tek bashkëshorti i saj, Kurt Cobain. Shpërthimi dallues i dashurisë personifikon agoninë dhe ekstazën e të qenit grua dhe e bën këtë në një mënyrë që është argëtuese të bërtasësh. Nga intensiteti thuajse i padëgjueshëm i Pretty on the Inside të vitit 1991, deri te shpërthyerja e Hole, Live Through This, e deri te këngët më të fundit të këngëve, si himni i miqësisë toksike të vitit 2015 “Miss Narcissist”, askush nuk këndon si Courtney. “Unë kam qenë gjithmonë i vetmi person me nerva për të kënduar dhe kështu kam ngecur me të,” tha ajo një herë për MTV. Dhe ajo ka të drejtë. Askush nuk ka nerva të mbetet kaq i papërpunuar.

129. Rob Halford

Frontmeni i Judas Priest, Rob Halford hodhi poshtë një dorezë lëkure me thumba me vajtimin e tij marramendës të hapjes në “Victim of Changes” të vitit 1976 (“Gruaja uiski, a nuk e di se po më çon në çmenduri!”) dhe në dekadat që pasuan, njeriu i njohur si zoti metal ka vazhduar të mprehë zërin e tij në instrumentin ideal për zhanrin që ai me aq krenari mishëron. Nga stili i ashpër dhe me qëndrim të rëndë të dëgjuar në klasikët e hershëm të viteve ’80 si “You’ve Got Another Thing Comin” dhe “Living After Midnight” deri te britma e “Painkiller” të viteve 1990. Kerry King i Slayer i tha ‘Rolling Stone’ se Halford shënon nota dhe mban shënime për një kohëzgjatje që është pothuajse çnjerëzore. Është si Eddie Van Halen duke luajtur kitarë, ky është Rob Halford duke kënduar.

128. Florence Welch

Një nga zërat e mëdhenj që u shfaq këtë mijëvjeçar, liderja e grupit Florence + the Machine është një divë e fuqishme e shkollës së vjetër, por ende të fuqishme: një dinamo lëkure me rreze, karakter, emocion dhe guxim. Me një ndjenjë të patrembur të guximit që përputhet me madhësinë e plotë të zërit të saj, dëshira e madhe e Welch për punën e saj është e habitshme: çdo emocion i tepërt luhet realisht, por lozonja e saj mbështet gjithçka. “Të kënduarit më bën të ndihem në kontroll dhe më e fuqishme”, tha ajo dikur. “Në skenë e kuptoj më mirë veten. Ndihet e vërtetë dhe si diçka që mund ta bëj në të vërtetë. Më verifikon, më përcakton… vërtet nuk e di se çfarë do të bëja pa të.”

127. Tammy Wynette

Zëri drithërues i Tammy Wynette ishte njëkohësisht një efekt dhe një mjet interpretues dinak, i cili i bëri tregimet e saj për amvisat e fshatit dhe burrat pranë të cilëve u qëndronin të ndiheshin të hapur dhe urgjent. Ajo ka gjithashtu një analog instrumental të veçantë të vendit, Wynette është si një version vokal i kitarës prej çeliku me pedale, me tonalitetin e saj të përlotur. Hitet e saj të hershme ishin praktikisht duete mes saj dhe çelikut. Por “Stand by Your Man” nuk ishte gjithçka që ajo këndoi. Nuk ishte vetëm në numrat optimistë si “Your Good Girl’s Gonna Gon Bad” ku u shfaq vullneti i saj i hekurt, po ashtu u shfaq në këngën e pavdekshme “D-I-V-O-R-C-E”.

126. Donny Hathaway

I lidhur përgjithmonë me standardin e festave “This Christmas”, Donny Hathaway përcolli sensualitetin, ndërgjegjësimin sociopolitik dhe ankthin shpirtëror të përvojës së “Të shtatëdhjetat e zeza”. Ai studioi muzikë dhe piano në Universitetin Howard dhe trajnimi kalonte përmes këngëve si “The Ghetto”, ku zëri i tij ngatërrohet dhe e mban kohën mes aranzhimeve të çuditshme të grupit, të përkthyer nga latinishtja. Hathaway mishëroi ngrohtësinë dhe cenueshmërinë, llojin që mund të ndizet nga një moment stuhie e qetë inkandeshente si “The Closer I Get to You”, një duet me Roberta Flack, deri te lutja e ungjillit e ankthshme e shkëlqyer “Lord Help Me”. Ai mund të ketë qenë i shqetësuar, por i bëri dëgjuesit e tij të ndiheshin të mbrojtur.

125. Joe Strummer

Joe Strummer e mbante gjithmonë zemrën në mëngë. Me “The Clash”, ai mund të të rrëzonte në shesh me zhurmën e tij të fuqishme, por mund të bënte shumë më tepër se kaq, tërbimi i tij ishte një instrument jashtëzakonisht fleksibël, që është mënyra se si ai mund të godiste një gamë kaq të gjerë emocionale. Strummer mund të bënte tërbim, sigurisht, por ai kishte një dhuratë unike për ngrohtësinë e këndshme, në fluturimet komike të “Bank Robber” ose “Safe European Home”. Ai mund të bënte butësi elegjike, si në “Bombat spanjolle” ose “Straight to Hell”. Ose ai thjesht mund të shndërrohej në zërin e dënimit, si në “Armagideon Time”. Nëse ndonjëherë dyshoni në inteligjencën e tij si këngëtar, thjesht dëgjoni “London Calling”, në devijimet e tij emocionale të ndërlikuara nga zemërimi (“Now get this!”) në hare te tmerri. Është një master-klasë vokale tre minutëshe.

124. Robert Johnson

Ashtu siç Robert Johnson mund të tingëllojë si dy kitaristë në një, zëri i legjendës së bluse-it të Delta të viteve 1930 zbulon aspekte të ndryshme ndërsa shfaqen performancat e tij. Pra, shumë nga mitet e Johnson e portretizojnë talentin e tij si elementar, por në momente si rënkimi i hidhur pa fjalë që i paraprin çdo vargu në “Sweet Home Chicago” ose mënyra se si ai i bën jehonë rreshtave të tij të etur të regjistrimit të sipërm me ato të dhimbshme të poshtme në “Hellhound on My Trail”, mund ta thoni se sa rëndësi kishin për të nuancat e një kënge. Blusmenët e tjerë të Delta mund të tingëllojnë më të vrazhdë (Charley Patton) ose më të dëshpëruar (Skip James). Dhurata e Johnson si vokalist ishte të bënte interpretimet e tij solo të ndjeheshin si drama në miniaturë që shpalosen në mendjen e dëgjuesit.

123. Karen Carpenter

Zogjtë mund ose nuk mund të shfaqen fjalë për fjalë papritmas sa herë që ajo është afër. Por nëse nuk e bëjnë, kjo është në dorën e tyre, sepse Karen Carpenter është mbretëresha më e mirë e dëgjimit të lehtë. Ajo kishte një nga zërat më të të shtatëdhjetave të viteve shtatëdhjetë, të ndezur, të zhdërvjellët, të zbrazët dhe qetësues, me ajrin e duhur të keqardhjes emocionale për të nxjerrë jashtë barkun, strofull të fundosur, periferike në klasikët si “We’ve Only Just Begun” dhe “(They Long to Be) Close to You”. Ashtu si aranzhimet e dukshme orkestrale-pop të vëllait të saj Richard u bënë një ndikim në grupet indie-pop të viteve të nëntëdhjeta si St. Etienne dhe Stereolab, po ashtu edhe distanca shkëlqyese dhe e madhe në gjithçka që Karen këndoi.

122. Donna Summer

Një aktore e vetë-përshkruar, e cila krijoi rrugën e saj në një këngë duke u zhytur në ndjenjën e saj, Donna Summer kishte gypat e një belteri në Broadway, por ajo e bëri pasurinë e saj – dhe historinë e muzikës – duke murmuritur në mënyrë sensuale për disa nga shpikjet më të shijshme të disko. Kulmi i saj vokal atje nuk është as “I Feel Love”, i pavdekshëm siç është, por “Try Me, I Know We Can Make It”. Ajo ishte gjithashtu një rrëfimtare mjeshtërore, shpërndarja e saj me tehe çeliku të “She Works Hard for the Money” mund të kishte punuar në ‘Hill Street Blues’.

 

121. Jackie Wilson

Jackie Wilson kishte aftësitë vokale për t’u bërë këngëtar opere, por ai solli gamën e tij prej katër oktavash në botën e R&B dhe prezantoi klasikët si “Lonely Teardrops”, “(Your Love Keeps Lifting Me) Higher & Higher” dhe “Baby Workout” Elvis Presley dhe Michael Jackson ishin të dy fansa të mëdhenj dhe ata u shtypën kur ai ra në koma ndërsa këndonte “Lonely Teardrops” në një shfaqje të vitit 1975 në New Jersey. “Jackie Wilson ishte çelësi për të ndihmuar në tejkalimin e hendekut midis një R&B të stilit të vjetër dhe një mishërim të ri të shpirtit,” tha frontmeni i grupit J. Geils, Peter Wolf. “Edhe Elvis Presley e dinte pse Wilson quhej z. Eksitim: Kam dëgjuar se duke parë Wilson duke performuar e bëri Mbretin të dëshironte të fshihej nën tryezë.”

120. Charlie Rich

Një tenor i lehtë jugor me shumë lëvore natyrale – sigurisht që Charlie Rich mund të ishte dhe shpesh krahasohej me Elvis Presley. Por tonaliteti i tij pak më i rërë dhe fakti që ai këndoi jazz me aq mjeshtëri sa kanti dhe ‘rockabilly’, i dhanë atij stilin e tij shumë individual. Kjo ishte veçanërisht e qartë në balada: zanoret e zgjatura të Rich-it në “Life’s Little Ups and Downs” janë dramë e pastër e karriges suaj. Dhe ai e bën dorëheqjen absolute të “Feel Like Going Home” të duket si një gjendje hiri.

119. Barrington Levy

Nëse një bori ajri mund të këndonte, do të tingëllonte si Barrington Levy: prerje, komandim dhe një sinjal se melodia tjetër do të jetë masive. Levy u bë një yll xhamajkan në moshën 14-vjeçare. Pasuan një seri hitesh lokale. Më pas erdhën albumet klasike si ‘Shaolin Temple’ i 1979-ës dhe ‘Poor Man Style’ i 1982-shit. Pastaj goditje ndërkombëtare si “Black Roses” dhe ikonë “Under Mi Sensi”. Në katër dekadat që pasuan, klasa e Levy-t e vëllezërve të sallës së kërcimit u largua. Por në njëfarë mënyre, Levy arriti ta mbante atë bri të tij me zë të lartë si ferr, dhe shumë në harmoni.

118. John Fogerty

Në ‘Creedence Clearwater Revival’, seria e hiteve të të cilit nga viti 1969 deri në 1971 mbetet një arritje mahnitëse, shkrimi i këngëve dhe mënyra e tij me një grep e bënë atë të tingëllojë si i gjithë. Por edhe zëri i tij, një tenor që mund të kalonte nga një zhurmë e kohës së mirë në një ulërimë kuptimplote. Është gjithashtu pak më e nuancuar nga sa duket në fillim. Djali që tërbohet në “Fortunate Son” dhe luan profetin e pyllit në “Bad Moon Rising”, transmeton gëzim të rastësishëm në “Lookin’ Out My Back Door” dhe pikëllim të vërtetë në “Have You Ever Seen the Rain?”. Një instrument i dobishëm për disa nga më klasikët e rock-ut klasik.

117. Patti Smith

Gjatë ditëve të saj të hershme në Brooklyn me artistin Robert Mapplethorpe, Patti Smith e këndonte atë për të fjetur. Atij i pëlqente zëri i saj, edhe nëse ajo nuk e pëlqente ende. “Unë mendoj se kam pasur shumë guxim, por kurrë nuk kam pasur një zë kaq të mrekullueshëm,” tha Smith së fundmi për NPR. Në atë kohë, ajo donte të bëhej poete, jo këngëtare, por me publikimin e “Horses” të vitit 1975, ajo kuptoi se mund të ishte të dyja. E ndikuar nga opera dhe Edith Piaf po aq sa Jim Morrison dhe Dylan, qasja e saj jokonvencionale ndaj rock frymëzoi breza artistësh që ishin të sëmurë duke u thënë se si të mos këndonin. Duke kaluar kufirin midis poetes dhe këngëtares, Smith shtrembëroi kufijtë e asaj që muzika mund të ishte dhe të thoshte me zërin e saj të guximshëm si tunxh. Është muzikë ta dëgjosh të flasë dhe është rrëfim të dëgjosh të këndojë.

116. Chet Baker

Psherëtima në pension e Chet Baker-it është një sipërfaqe e ftohtë që mezi fsheh një rezervuar emocionesh të copëtuara, një zë që veproi si heshtja e tij. Ajo introversion i ndezur, i pa lënduar nga mollëzat e larta të Bejkerit, u bë karta e tij e thirrjes, madje më shumë se të luajturit e tij po aq të errët në trumbe. “Askush, mbi të gjitha Baker, nuk duket se e ka kuptuar plotësisht tërheqjen e përhapur dhe afatgjatë të këndimit të tij,” shkroi historiani amerikan i ‘Songbook Will Friedwald’ në librin e tij ‘The Great Jazz and Pop Vocal Albums’, duke vënë në dukje se si ndikoi kufizimi i fuqishëm i Baker. Adhurues brazilianë si Joao Gilberto, i cili përvetësoi stilin e tij vokal.

115. Erykah Badu

Pionierja e neo-soul-it, Erykah Badu, ka një zë të zhdërvjellët, njohës dhe një qasje të saktë, por shpesh befasuese ndaj teksteve të saj, gjë që i bën të ndjehen këngët si hiti i saj mbresëlënës i vitit 1997 “On & On” dhe kënga e saj e gjerë dhe ëndërrimtare e vitit 2010 “Window Seat”, sikur po notojnë mbi një re. Përzierja muzikore e Badu-së e jazz-it, hip-hop-it, shpirtit dhe misticizmit me mendje të së ardhmes strehohet bukur me instrumentin e saj, i cili ka gamën dhe thellësinë e të mëdhenjve të shkollës së vjetër si Nina Simone dhe Billie Holiday, ndërsa zotëron gjithashtu një kreativitet sfidues të shekullit të 21-të.

114. Chrissie Hynde

Kryepersonit të ‘Pretenders’ nuk i ka pëlqyer kurrë të quhet një dritë udhërrëfyese ‘punk-rock’. “Thjesht do të thotë që unë jam më i vjetër se ata, se kam qenë atje përpara se ata të ishin. Unë nuk isha një pioniere,” tha ajo në 2006. Por një cilësi e caktuar shpirtërore ka qenë gjithmonë një pjesë e madhe e mistikës së saj, nga mënyra se si ajo përziente rrahjen e ashpër me heqjen e ftohtë në “Precious” deri tek intimiteti i butë i “ Kid” dhe “Ndaloni të qarat tuaja”. Ajo thotë diçka për gamën e saj unike muzikore dhe emocionale që ajo është ndjerë në shtëpi duke bërë duete me Sinatra dhe Cher ose duke mbuluar meloditë nga Brian Wilson, Nick Drake dhe Hoagy Carmichael në albumin e saj të vitit 2019, Valve Bone Woe. Kjo përzierje e stilit, fuqisë dhe thellësisë ka ndikuar artistë të panumërt gjatë viteve, nga Madonna te Linda Linda.

113. La India

Linda Caballero, e njohur si La India, është e njohur për fuqinë e saj të fuqishme të rripit, dhe mënyra se si ajo lëshon zërin e saj mbi aranzhimet e ndërlikuara të salsës shpesh ndihet po aq e kënaqshme sa një frymë e mbajtur për një kohë të gjatë. Këngëtarja u lind në Porto Riko dhe u rrit në Bronx, ku tërhoqi vëmendjen e kulmave të salsas si Eddie Palmieri, i cili prodhoi një nga albumet e saj më të hershme dhe Tito Puente, i cili punoi me të për të rikrijuar disa klasike ‘swing’. Dhe megjithëse ajo e ka dëshmuar shkathtësinë e saj në të gjitha stilet e muzikës, aftësia e saj vokale është më e efektshme në hitet e salsa-s pa falje si “Mi Mayor Venganza” dhe “Ese Hombre”, ku ajo përdor aftësitë e saj mahnitëse për t’u dhënë grave disa nga më të qëndrueshmet. Himne në gjuhën spanjolle të vetëfuqizimit dhe pavarësisë.

112. Ozzy Osbourne

Ozzy Osbourne nuk e ka atë që shumica e njerëzve do ta quajnë një zë të mirë, por djali ka një zë të shkëlqyeshëm. Thirrja e tij bombastike të kujton copat e stërvitjes dhe reagimet e kitarës elektrike, shprehja e tij nuk është e shkathët, por mënyra se si tingëllon si askush tjetër është një superfuqi. Duke i përqafuar në mënyrë teatrale ato kufij unikë dhe duke u përkushtuar me gjithë zemër për pak – një barker i madh i karnavaleve guignol, një dirigjent i çmendur treni – Ozzy jo vetëm që ia del të shpërthejë perënditë e kitarës si Tony Iommi dhe Randy Rhoads, por e dëshmon veten një metal të rëndë të rëndë. tjerrëse e fijeve, kërcënuese, por plot humor të mirë.

111. Fiona Apple

Megjithëse është e lehtë të përqendrohesh në tekstet e shkëlqyera të Fiona Apple, mënyra se si ajo përdor zërin e saj është vendi ku superfuqia e saj përkulet më fort. Ajo i ndjen këngët e saj thellë dhe i interpreton ato pothuajse si meloditë e shfaqjes, duke i bërë jehonë dy prej ndikimeve të saj më të hershme, vokalistët e jazz-it Ella Fitzgerald dhe Billie Holiday. Në një hit të hershëm të karrierës si “Shadowboxer”, zëri i saj tingëllon i thellë dhe viskoz, duke rrëshqitur brenda dhe jashtë nga disponimi i saj lakmitar dhe shpresëdhënës. Në “Fast sa You Can”, ajo dridhet në gjysmëtone si pranvera e valëzuar. Ajo bën rep në “Shameika”, por e mban atë në fushë, duke i shtuar pak ajrosje paraqitjes së saj. “Nuk ndihem sikur jam një këngëtare aq e madhe, si një zë i bukur, por ndihem sikur jam e mirë në luajtjen e zërit tim”, tha ajo së fundmi. “Është thjesht një instrument tjetër tani. Por është instrumenti më i mirë. Bën kaq shumë zhurma.”

110. The Weeknd

Kur Abel Tesfaye u bë një i preferuar i kultit në fillim të viteve 2010 – dhe kur ai depërtoi në superyll pop disa vite më vonë – komandimi i tij i lehtë i melodisë dhe shija e tij për imazhet e errëta dhe të droguara ishin një nga arsyet pse. Por zëri i tij ishte faktori X që e bëri atë një nga aktet më me ndikim të brezit të tij: një zhurmë e lartë dhe e vetmuar që preu mjegullën e top-listave. Tesfaye ia ka besuar timbrin e tij unik artistëve etiopianë që ai u rrit duke dëgjuar kur ishte fëmijë në Toronto, ikonave si Aster Aweke dhe Mulatu Astatke. “Unë nuk jam këtu për të bërë vrapimin e Luther Vandross,” i tha ai një intervistuesi në vitin 2015. “Unë nuk mund të bëj atë që bën Jennifer Hudson. Por ndjenja në muzikën time dhe në zërin tim është shumë etiopiane dhe shumë afrikane dhe shumë më e fuqishme se çdo gjë, teknikisht.”

109. Roger Daltrey

Pete Townshend shkroi shumicën dërrmuese të katalogut të ‘Who’, por ishte vokali i Roger Daltrey që e solli atë në jetë. Kjo nuk i erdhi natyrshëm derisa ata regjistruan operën rock Tommy. “Tommy më dha një kanavacë që ishte mjaft e madhe për të shfrytëzuar vërtet disa shanse,” i tha ai ‘Rolling Stone’ në vitin 2013. “Sapo dolëm në rrugë dhe e kënduam live, ai u hodh vetë dhe zëri im u rrit me të. Është e lehtë për t’u dëgjuar në klithmën e tij fillestare në fund të “Won’t Get Fooled Again” dhe kulmin e lartë të “Love, Reign O’er Me”.

108. Caetano Veloso

Kantautori premierë i Brazilit, ekuivalenti i vendit me Dylan, një rocker revolucionar me një prirje të rëndë letrare, Caetano Veloso është një interpretues mjeshtëror, gërvishtja e tij prej kadifeje dhe inteligjenca e prekshme japin një rritje edhe  veçanërisht kur ai shtrihet dhe murmurit. Por ai është gjithashtu i lezetshëm kur rrit ritmin dhe lëshon zhurma e trillime emocionuese dhe ai i kupton të gjitha në anglisht, si dhe në portugalisht brazilian. “Unë mendoj se ajo që është e vështirë për ne në veri të pranojmë është se dikush mund të jetë radikal politikisht, kulturalisht dhe muzikalisht dhe megjithatë mund të jetë romantik dhe të dojë një melodi të bukur e sensuale,” vuri në dukje David Byrne në 1999. “Caetano mund të tërheqë atë”.

107. Lou Reed

Natyrisht, askush nuk do ta konsideronte këndimin e Lou Reed si virtuoz për veten e tij. Por për personalitetin, këndvështrimin dhe një gjurmë zëri të veçantë që, nga ana tjetër, ka vulosur breza këngëtarësh pas tij, Reed ishte me të vërtetë njeriu. Grupet nga Feelies te Yo La Tengo deri te Parquet Courts kopjuan stilin vokal shumë të sheshtë të Lou-t, jo vetëm kitarën e tij me ritëm drithërues, vetëm këndimi në albumin e tretë “Velvet Underground” shpiku nën-stilin e këndimit të radios në kolegj. Dhe në modalitetin ‘rocker’ galopant, rrafshimi i tij nervoz shpesh ia prishi këngët “Sweet Jane” dhe “Rock & Roll” janë vetëm fillimi.

106. Bill Withers

Disa këngëtarë i lëshojnë të lirë, Bill Withers nuk u desh kurrë. Pa iu drejtuar histrionikës, zëri i tij përcillte autoritet dhe sinqeritet absolut, pavarësisht nëse ai këndonte për mallin (“Ain’t No Sunshine”), epshin (“Use Me”) apo dashurinë familjare (“Grandma’s Hands”). Dorëzimi i tij i matur rrëzoi distancën midis folkut dhe funk-ut, gospel-it dhe ‘AM gold’, duke krijuar një korsi të re të R&B të kripës së tokës në “Still Bill” dhe duke klasifikuar disko në “Menagerie”. “Jo vetëm që ka shkruar këngë të shkëlqyera,” tha Stevie Wonder për Withers kur e futi atë në “Rock & Roll Hall of Fame”, “ai i këndoi ato jashtëzakonisht mirë”.

105. Eddie Vedder

Eddie Vedder ishte një shok surfist i ‘SoCal’, i cili shkoi në Seattle, ku shpërtheu në një nga zërat më ikonë dhe me ndikim të rock-ut të 40 viteve të fundit. Me “Pearl Jam”, Vedder përkul baritonin e tij të fortë në baladat e dhimbshme si “Daughter”, “Nothingman” dhe “Elderly Woman Behind the Counter in a Small Town”. Por ai gjithashtu mund të vajtojë në furinë e hapur të “Black” ose “Not for You”. Historikisht, ai është lidhja midis zhurmës së stilit të Springsteen të viteve 1970 dhe zemërimit të punkëve të Bregut Perëndimor. Ai ka një ndikim jashtëzakonisht të madh edhe në vend, ju mund ta dëgjoni atë në këngëtarë si Chris Stapleton. Performanca e tij më legjendare mund të jetë “Temple of the Dog’s Hunger Strike”, në thirrjen dhe përgjigjen e tij epike me Chris Cornell. Njeriu i fundit shpirtëror grunge.

104. Aaron Neville

Skajet e valëzuara të tenorit të Aaron Neville janë delikate, por dinake dhe ndonjëherë jashtëzakonisht dramatike. Dëgjoni se si ai e ngre pak fundin e çdo rreshti të “Yellow Moon” të Neville Brothers, titulli i kryeveprës së tyre të vitit 1989 ose kthehuni te klasikja e tij solo e vitit 1966, “Tell It Like It Is”. Ka një humanizëm dhe hir të thellë në këndimin e tij, një ëmbëlsi thelbësore, si shurupi që përhapet mbi një pirg petullash. “Njerëzit thonë se do të dëshironin të më tregonin se çfarë u bën zëri im për ta,” tha ai në vitin 1989, “dhe unë them se do të doja t’u tregoja atyre se çfarë më bën mua të jem në gjendje të këndoj.”

103. Leonard Cohen

Kulti i Leonard Cohen përqendrohet me të drejtë në gjenialitetin e tij lirik, por pa zërin e tij, atë gjëmim të errët, pothuajse biblik, fjalët e tij nuk do të kishin pasur kurrë të njëjtën gravitet. Edhe në albumet e tij të hershme, kur shpërndarja e tij ishte më elastike, ajo kishte një cilësi jashtëzakonisht drithëruese, e cila u thellua vetëm kur diapazoni i tij u vendos në formën e tij të pjekur, atë gjysmarrëfyes, gjysëm të këqij të shijshëm që plotësonte zërin e rremë. Mendje e zezë e albumeve si “I’m Your Man” dhe “The Future”. Deri në fund të jetës së tij, veçanërisht në albumin e tij të fundit “You Want It Darker”, i lëshuar vetëm disa javë para vdekjes së tij në 2016, ai po rrëfente më shumë sesa të këndonte, gama e tij në thelb nuk ekzistonte, por ishte pikërisht mediumi i duhur për bluesmenin ekzistencial që ai gjithmonë ka qenë në procesin e krijimit.

102. Taylor Swift

Dikush mund të mësojë një klasë të tërë mbi evolucionin vokal të Swift sepse është kaq magjepsëse. Një dekadë më parë, përfshirja e saj në këtë listë do të ishte një lëvizje e diskutueshme, por publikimet e fundit si “Folklor”, Evermore dhe “Midnights” e zgjidhën zyrtarisht argumentin. Ai timbër frymëmarrës përmban kaq shumë shkathtësi, thjesht mendoni për gamën nga “State of Grace” triumfuese tek “Lover” e bekuar deri tek shpërthimi që është “Look What You Made Me Do”. Ose shprehja në shprehjen reflektuese “You’re on Your Own Kid”. Ose edhe “Seven”, ku ajo na mahniti me një regjistër delikat të sipërm që e bënte fjalën “të lutem” të tingëllonte po aq engjëllore sa çdo “të lutem” të kënduar ndonjëherë. Me çdo vit që kalon në karrierën e saj gati dy dekadash, shkrimi i këngëve bëhet gjithnjë e më i mirë, një kërkim i pafund në të cilin konkurrenca e saj e vetme është ajo vetë. E njëjta gjë vlen edhe për zërin e saj.

101. Gladys Knight

Gladys Knight nuk merr kurrë respektin që i takon. Goditja e saj e kryqëzimit të aktit të leximit të trazirave “I Heard It Through the Grapevine” u zëvendësua menjëherë në ndërgjegjen popullore nga kopertina e Marvin Gaye dhe ajo prirej të mos përshëndetej si mbretëresha e asgjëje. Zëri i saj i stërvitur nga kisha, i ngrohtë dhe i mençur, ishte më i afrueshëm se kaq. Në përrallat klasike si “Neither One of Us” dhe “Midnight Train to Georgia”, ajo luante një grua që kishte qenë rreth e rrotull dhe që ne e dinim (falë komunitetit të thirrjeve dhe përgjigjes së ‘Pips’) që kishte qëndruar atje. Mbretëresha e dashurisë dhe humbjes, por e qëndrueshme.

100. Elton John

Pop-roku më i mirë i Elton John merr një tronditje të shtuar nga zëri i tij, i cili mund të nxjerrë në pah gëzimin e ndyrë ose emocionin e thellë në tekstet e partnerit të tij të këngëve Bernie Taupin. Instrumenti jo-piano i John-it ka evoluar gjatë viteve, në vitin 1987, ai iu nënshtrua një operacioni për të hequr ato që i tha Billboard-it se ishin “nëntë kancerogjene … çfarëdo që të ishte në kordat e mia vokale”, duke thelluar gamën e tij dhe duke modifikuar falseton që i dha bujë emocionale hiteve të viteve ‘70 si “Goodbye Yellow Brick Road”. Por, siç vuri në dukje në atë intervistë të vitit 2004, ai operacion i dha zërit të tij rezonancë të shtuar dhe performancat e tij të gështenjave të vjetra në turneun e tij aktual të lamtumirës ende mbushin një gjendje emocionale.

99. Clyde McPhatter

Një tenor i lartë në dukje i kapërcyer me emocione, i përcjellë me një arsenal vokal plot me goditje dramatike, gllënjka, rënkime dhe kërcime falseto, Clyde McPhatter ishte një emocionues në minutë, një goditje në krah për R&B pikërisht në agimin e rock & roll-it. dhe një nga këngëtarët më me ndikim të viteve pesëdhjetë – ju mund të vizatoni vijën nga Frankie Lymon tek Michael Jackson tek Justin Timberlake. Ai drejtoi dy nga grupet më të mira të dekadës, duke u bashkuar me Dominoes dhe më pas duke themeluar Drifters (Ben E. King erdhi më vonë). Versioni i tij lakmitar, me këtë të fundit, i “White Christmas” është tashmë një klasik i merituar i festës.

98. Bob Marley

I ndikuar nga deklaratat ‘funk’ të James Brown, qetësia tokësore e folk-ut dhe bluse dhe uria e zjarrtë në kërkimin e rock-ut për lidhje masive, Bob Marley shpiku një idiomë me këmbë në tokë, por heraldike që pasqyronte betejat dhe aspiratat e dhjetëra miliona njerëzve në të gjithë botën. Zëri i tij ishte i rrëmbyer në mënyrë të këndshme edhe në këngë të lëmuara si “Could You Be Loved”, por komandimi i tij për kërcimin dramatik të oktavës që nënkupton kërkimin tonë të përbashkët për një të nesërme më të mirë kishte pak bashkëmoshatarë. Dhe tregon diçka për gravitetin e përbashkët të zërit të tij që një nga momentet e tij më të dashura të regjistruara  “No Woman No Cry” i kapur në Teatrin Lyceum të Londrës në korrik 1975, u krijua drejtpërdrejt nga ajri i hollë, lythat e bollshme dhe gjithçka.

97. Usher

Usher mezi e kishte mbaruar shkollën e mesme në vitin 1997 kur publikoi albumin e tij të suksesshëm “My Way”, i cili u bë gjashtë herë platin dhe i njohu fansat me ofrimin e tij të shkëlqyeshëm dhe të zjarrtë. Por, ndërsa mund të kishte qenë e lehtë ta fusje në vrimë të pëllumbit si një tjetër personazh të qetë R&B, çdo kapitull i mëpasshëm i karrierës së tij zbuloi mundësi të reja në zërin e tij. Ai përsosi falseton e tij të nënshkruar, i vendosur pikërisht në momentet e duhura për të rritur cenueshmërinë në baladat e tij rrëfimore. Ai përputhej me kohën dhe frazat e tij të patëmetë me hitet optimiste që u ngjitën në top lista që vërtetuan aftësinë e tij të shfaqjes. Jo vetëm që ishte një interpretues i shquar i viteve 2000, ai mbetet një nga këngëtarët më të shkathët të muzikës dy dekada më vonë.

96. Chuck Berry

Sigurisht, Chuck Berry ishte tekstshkruesi më i rëndësishëm i rock-ut përpara Bob Dylan-it, por nuk janë vetëm fjalët që magjepsin, është zëri që i këndon ato. Ai ishte dinak si xhaxhai që të ofron gllënjkën ose gjilpërën e parë të paligjshme, i urtë si mësuesi që të vendos në rrugën tënde, plot argëtim të guximshëm dhe duke qenë se ai shkroi fjalët, u sigurua që t’i kuptosh të gjitha. Ato rrokje e kalojnë ritmin e vozitjes aq fort sa ‘riffet’ e tij të kitarës: fraza e ditur e Berry-t u dha tregimeve të shkurtra si “You Never Can Tell” një rezonancë më të thellë. Dhe pastaj është “Memphis, Tennessee”, ku ai të thyen plotësisht zemrën.

95. Vicente Fernández

Tenori i pagabueshëm i Vicente Fernández-it, vibratoja intensive dhe veshjet e tij të vështira për t’u humbur i dhanë atij titullin “Idhulli i Meksikës”. Klasikët e tij si “El Rey” i zhurmshëm, “Hermoso Cariño” romantik dhe “Volver, Volver” i tij zemërthyer kanë shërbyer prej kohësh si kolona zanore e kulturës së pasur ranchera të Meksikës. Kulmi i tij artistik është “Por tu Maldito Amor” i vitit 1989, nga filmi në të cilin luajti me të njëjtin emër, përmbledh në mënyrë të përsosur gjerësinë e aftësisë së Fernández-it për të kapur një dramë intensive dhe të mbushur me lot. Duke filluar karrierën e tij në vitet shtatëdhjetë, këngëtari i lindur në Jalisco ndoqi gjurmët e të mëdhenjve të ranchera-s si Jorge Negrete, Pedro Infante dhe Javier Solis, të cilët erdhën përpara tij, pasi ai e çoi një zhanër tradicional në lartësi të reja dhe u çimentua si rançeri më i madh. këngëtare e të gjitha kohërave. Muzika e tij vazhdon t’i rezistojë kohës sot dhe ka bërë krahasime me Frank Sinatra.

94. Toots Hibbert

Pionieri i Reggae-s, Toots Hibbert zotëronte një zë të ashpër dhe të ashpër që i dha zjarr kronikës së burgosjes “54-46 That’s My Number” dhe shtoi një mbyllje syri tinëzisht tërheqëse në kronikën e dasmave “Sweet and Dandy”. Udhëheqësi i Toots dhe Maytals erdhën në muzikë përmes fesë: “Zëri im u zhvillua duke shkuar në kishë me familjen time,” i tha ai ‘Uncut’ në 2020. “Më pëlqen të këndoj. Të kënduarit ishte ajo që mendoja se duhet të bëja sepse lindi në mua dhe u rrita në të, direkt nga kisha.” Me kalimin e viteve, ai evoluoi më tej, me Hibbert duke marrë shenja nga ungjilli dhe shpirti, duke e ndihmuar atë të përmbushte premtimin që dha në titullin e albumit të tij klasik të vitit 1973, “Funky Kingston”. “Dua që të besosh çdo fjalë që them, dua të besosh çdo gjë që unë bëj.”

93. Stevie Nicks

Ka kaq shumë shtresa në mitologjinë e Stevie Nicks në këtë pikë sa që mund të jetë e lehtë të shkëlqesh mbi gurin e çmuar në qendër të të gjithëve, kuarcin e saj të mrekullueshëm të tymosur të një zëri, i cili gjithmonë i ka dhënë vizioneve të saj kristal një fuqi shqetësuese. Dishepujt e saj janë legjion, nga Harry Styles te Florence Welch, por në veçanti, çdo këngëtare femër që ka shfaqur një stil vokal të ashpër, si: Lorde, Sheryl Crow, Courtney Love, i detyrohet asaj një borxh të madh. “Unë mendoj se ajo ka ndoshta zërin më seksi nga kushdo që mund të mendoj,” tha një herë Love. Është një zë që mund ta bëjë një klasik të Fleetwood Mac si “Gold Dust Woman” ose “Sara” të ndihet më shumë si një magji sesa një këngë ose në rastin e himneve të pavdekshme të ndarjes “Dreams”, “Silver Springs” dhe “Wild Heart”, si një heks i papërmbajtshëm.

92. Anita Baker

Anita Baker ishte një adhuruese e legjendës së ungjillit Mahalia Jackson dhe këngëtares së jazz-it Sarah Vaughan dhe performancat e saj plot gojë, që kanë zjarrin e ungjillit dhe natyrën improvizuese të xhazit, ishin pjesërisht një nderim për artin e këtyre këngëtarëve. “Megjithëse nuk do të mendoja të përpiqesha të mbaja pishtarin, prapëseprapë mund ta mbaj lart,” i tha Baker The New York Times në 1986. Baker po tregohej modeste, megjithëse këndimi i saj ishte gjithçka tjetër veçse vampingu që mbyll baladën e saj masive të vitit 1986 “Sweet Love” është vetëm një shembull se si ajo ndërtoi trashëgiminë e idhujve të saj, më pas i kombinoi ato me talentin e saj të konsiderueshëm dhe njohuritë e mprehta për idealet në zhvillim të R&B, për të çimentuar vendin e saj në panteonin e muzikës shpirtërore.

91. Nusrat Fateh Ali Khan

Duke parë shfaqjet arkivore të mjeshtrit vokal pakistanez të ndjerë Nusrat Fateh Ali Khan, një ikonë në mbretërinë e Qawwali, një lloj kënge devocionale sufi, trashëgimia muzikore e familjes së së cilës është shtrirë qindra vjet më parë, është e lehtë të humbasësh gjurmët e kohës dhe të dëgjosh se si muzika e tij arriti lehtësisht audiencën globale në vitet tetëdhjetë, kur filloi të performonte jashtë vendit dhe të regjistronte për labelin “Real World” të Peter Gabriel. Fansat e tij të shumtë të famshëm përfshinin Madonna, Eddie Vedder (i cili bëri duet me të në kolonën zanore të “Dead Man Walking”) dhe Jeff Buckley (i cili e quajti këngëtarin “Elvisi im” dhe studioi Urdu në mënyrë që ta mbulonte siç duhet). “Kur këndoj, këndoj me thellësinë e zemrës sime”, i tha Khan një intervistuesi në vitin 1996, një vit para vdekjes së tij në moshën 48-vjeçare.

90. Gal Costa

Në vitin 1971, Gal Costa regjistroi “Sua Estupidez”, një baladë e lezetshme nga këngëtari i muzikës pop Roberto Carlos, dhe e ktheu atë në një deklaratë prekëse bukurie dhe keqardhjeje. E tillë ishte fuqia transformuese e zërit të saj. Ashtu si një mbretëreshë e shndritshme Midas, diva nga Bahia e ktheu në ar gjithçka që prekte: ‘tropicália’ me sy të hapur (“Baby”, një klasik brazilian i fundit të viteve ’60), samba-rock seksi (“Flor de Maracujá”), frevo e bollshme karnavalesh ( “Festa Do Interior”) dhe bossa e çuditshme (leximi i saj i vitit 1979 i standardit “Estrada do Sol” është aq i harlisur dhe mistik, sa kufizohet me surrealitetin). Vokalistja femër më transhendente e epokës post-bossa, ajo vazhdoi të bënte muzikë deri në vdekjen e saj në moshën 77-vjeçare.

89. Selena

Sipas njohurive të familjes Quintanilla, Selena ishte rreth gjashtë vjeç kur u fut në një mësim kitarë që babai i saj po drejtonte dhe tregoi aftësinë e saj natyrale, pothuajse të çuditshme për të kënduar. “Koha e saj, fusha e saj ishin perfekte,” tha babai i saj në një intervistë të vitit 1995. Ndërsa rritej, duke u bërë një megastar ndërkulturor me grupin familjar Selena y Los Dinos, vibratoja e saj e ashpër dhe fuqia mbresëlënëse e rripave i dhanë formë cumbia hitet që përcaktuan brezat e muzikës ‘Tejano’. Megjithëse jeta e saj u shkurtua fatkeqësisht, muzika e saj nuk ka humbur asnjë fuqi qëndruese, ajo vazhdon të jetë në krye të listave dekada pas vdekjes së saj dhe një album pas vdekjes së fundmi shfaqi këngë të reja, të krijuara në mënyrë dixhitale për fansat që dëshironin të kishin dëgjuar më shumë nga saj.

88. Jimmie Rodgers

Jimmie Rodgers nuk ishte një këngëtar i jashtëzakonshëm, por një këngëtar çuditërisht dinak dhe përmes kërcitjes së guaskës së vjetër, ai shfaqet si djali më i mprehtë dhe më i mprehtë në dhomë. Kjo nuk do të thotë se nuk kishte ndjenjë atje, seritë e tij “Blue Yodel”, regjistrimet që e bënë atë legjendë, janë të mbushura me tingullin e vetmuar që ishte marka e tij. Por edhe atëherë, Rodgers dukej se po përmbahej pak dhe mungesa e histrionikës bën që yodelet e tij të mprehta dhe ritmet e tij të lëvizshme të goditen edhe më fort. Kur ai mburrej për aftësinë e tij në shtrat, mungesa e efektit të tij të hapur të bënte ta besoje.

87. Diana Ross

“Unë bëra zgjedhjen se kush këndonte në krye dhe mendimi im ishte gjithmonë se Diana kishte magjinë,” tha Berry Gordy për aktin më të madh të Motown, “Supremes”. Dhe po, Berry dhe Miss Ross ishin një send klandestin, por real. Megjithatë, instinktet e tij tregtare ishin në hundë. Gjallëria e madhe e Diana Ross-it, për të mos përmendur timbrin e saj kremoz dhe mendjemprehtësinë flirtuese, shtuan jo vetëm cilësinë e yjeve, por edhe një stil unik vokal. Ajo mund të duket sikur po flet po aq sa po këndon, duke shtuar një cilësi të çdo vajze në fasadën e saj të modës dhe duke i hapur rrugën divave të ardhshme si Janet Jackson.

86. Michael Jackson

Momentet më të mira vokale të Jackson lulëzuan në aftësinë e tyre për të kapërcyer stilet dhe për të transformuar pritshmëritë, mënyra se si “I Want You Back” e “Jackson 5” e kthen James Brown në çamçakëz, buja e përzier me kafshimin e “Wanna Be Startin’ Somethin””, mënyra se si “Human Nature” ëndërron lidhjen ndërsa dridhet në izolim. Ajo që ne tani dimë për jetën e tij e bën muzikën e tij më të vështirë për t’u shijuar dhe është argumentuar se ndërsa bota e tij errësohej, zëri i tij u shndërrua në një arsenal parodik tikash. Por edhe nga fundi, duke pasur parasysh mjedisin e duhur muzikor (siç janë pikat e larta me prekje të lehta në “Invincible” të 2001-shit), aftësia e tij për t’u zhytur në një këngë, ndërkohë që dukej sikur notonte mbi të, mbeti e pashoqe.

85. Johnny Cash

Në vitet pesëdhjetë, ndërsa ishte në turne me Elvis Presley-n, e famshmja e vendit, June Carter takoi burrin e saj të ardhshëm, sepse, tha ajo, “Elvis kishte qenë i tërbuar se çfarë ishte një këngëtar i mrekullueshëm Johnny Cash”. Në të vërtetë, për shumë njerëz, baritoni çuditërisht i lëngshëm i Cash-it është tingulli i muzikës kantri në më të mirën e tij. Vështirësia e tij dhe humori i tij i mirë ishin gjithmonë në xhepin e njëri-tjetrit “One Piece at a Time”, nga viti 1976, është një model se si të bëhet një këngë budallaqe edhe më qesharake duke e luajtur atë si realitet. Dhe ana e tij jashtë ligjit, nga “Folsom Prison Blues” në 1955 në “Hurt” në 2002, ishte zakonisht e trishtuar dhe gjithmonë bindës.

84. Lata Mangeshkar

Zëri kristalor, përjetësisht vajzëror i “Mbretëreshës së Melody” është një gur themeli i muzikës pop indiane, me një ndikim global të përhapur përmes filmave të Bollywood-it, epokën e artë të të cilëve ajo përcaktoi. Lata ishte perandoresha e këngëtarëve të riprodhimit, magjistarëve vokalë që interpretonin këngë për aktorët për t’i sinkronizuar buzët në muzikalë luksoz filmash, duke regjistruar mbi 7000 këngë të tilla, sipas disa vlerësimeve. Edhe Asha Bhosle, motra e saj më e vogël dhe e vetmja bashkëmoshatare e vërtetë në mesin e lojtarëve, e konsideronte “Lata Didi” “këngëtarin e saj të preferuar” – dhe nëse Bhosle ishte më e gjithanshme dhe pjellore, motra e saj e madhe mbeti standardi i artë për shkëlqimin e mprehtë të tonit të saj. Libri i këngëve Lata Mangeshkar ka informuar këngë shumë përtej Bollywood-it, nga “Toxic” e Britney Spears (i cili ishte modeli i duetit Lata të vitit 1981 “Tere Mere Beech Mein”) deri te bllokimet elektronike nga Madlib dhe Four Tet (të cilët bënë një pjesë të “Main” të shkëlqyer të Lata Teri Chhoti Bahna Hoon” pjesa qendrore e “Morning Side” të tij 2015).

83. Amy Winehouse

Toni i pasur dhe i tymosur i Amy Winehouse ishte nostalgjik dhe i përjetshëm. Si në imazhin ashtu edhe në muzikën e saj, ylli britanik u bëri homazh grupeve të vajzave të viteve gjashtëdhjetë si Ronettes, por shija e saj ishte shumë e formuar nga të nëntëdhjetat dhe hip-hop-i i hershëm për t’u ngjitur në të kaluarën. Dy albumet që ajo lëshoi në jetën e saj shumë të shkurtër ishin një shkrirje sublime e shpirtit klasik me R&B-në moderne, me atë tonin e saj të mrekullueshëm të thellë dhe zemërthyes që rridhte gjarpërin përmes trazirave të brendshme të pashmangshme, kaosit romantik, rrugëve të lagura të Londrës dhe dekadave të historisë së muzikës. formojnë një nga zërat më të rëndë dhe unik të të gjitha kohërave të pop-it.

82. Steve Perry

Steve Perry e kanalizoi dashurinë e tij të hershme për Sam Cooke and the Drifters në një rrip të tymosur por në rritje që u bë standardi i artë i teatrove të arenës-rock. Kudo që të qëndroni në melodramën e paturpshme që e ka bërë Udhëtimin një element kryesor të përjetshëm të numrit FM, është e pamundur të mohosh madhështinë e dorëzimit të Perry-t në rockers si “Don’t Stop Believin” dhe “Separate Ways (Worlds Apart)” ose butësi ai sjell në balada si “Open Arms” dhe “Faithfully”. Perry nuk ka kënduar me Journey që nga viti 1991 ose nuk ka luajtur një shfaqje të duhur për afro 30 vjet, por fansat ende i mbajnë ndezur çakmakët për njeriun e njohur si “The Voice”.

81. João Gilberto

Një nga lëvizjet kulturore më të fuqishme që doli nga Amerika Latine, bossa nova u mbështet në tre arkitektë themelues: Antônio Carlos Jobim ishte kompozitori, Vinicius de Moraes tekstshkruesi dhe João Gilberto këngëtari dhe kitaristi i saj i nënvlerësuar. Një mjeshtër i hollësisë kozmopolite, vendasja Bahia murmuriste dhe pëshpëriste me një lehtësi që e bënte çdo këngë të ndihej si një mbledhje e rastësishme miqsh. Ky stil, poezia dhe ngrohtësia e tij ishte një ndeshje e përkryer për rrëfimet bossa rreth soditjes së jetës në plazhin e Copacabana. Albumi debutues i Gilberto-s i vitit 1959 vendosi tonin për revolucionin që pasoi dhe klasiku ‘jazz’ i 1964-ës Getz/Gilberto e përmblodhi energjinë e tij me “Garota de Ipanema”, të cilën ai e interpretoi së bashku me anglishten e thyer të gruas së tij të ndezur Astrud.

80. Chris Cornell

Qoftë në eulogjinë “Say Hello 2 Heaven” të Temple of the Dog ose “Burden in My Hand” brutale dhe e bukur e “Soundgarden”, Cornell është tingulli i Seattle me një zë të vetëm. Gama e tij prej gati katër oktava goditi skenën si një grusht në zorrë dhe la një gjurmë të thellë, të gërvishtur nga emocionet dhe fuqia ndërsa kthehej nga një bariton i papërpunuar në një falseto vajtuese, ndonjëherë brenda së njëjtës këngë. “Kam qenë shumë me fat që zëri im ka qenë një instrument mjaft i besueshëm,” i tha ai ‘Rolling Stone’ në 2015. “Gjithçka që kërkohej nga unë ishte thjesht të kuptoja se si ta manipuloja atë në mënyrën më të mirë për të arritur atë. Unë dua të largohem prej saj.”

79. Emmylou Harris

“Unë jam një këngëtare harmonie e patrajnuar dhe e pashkolluar,” tha një herë Harris. Por kantautorja është padyshim vokalistja më e madhe amerikane e harmonisë e gjysmëshekullit të kaluar, duke filluar me punën e saj të hershme të viteve shtatëdhjetë me Gram Parsons (dëgjoni përdorimin e saj të vibratos në “Love Hurts”). Në 50 vjet që nga ajo kohë, ajo ka shtuar linjat e saj kundër-harmonike engjëllore në qindra disqe nga të gjithë, nga Bright Eyes tek Willie Nelson, ndërsa shkëlqeu si një vokaliste kryesore në disqet e saj. Është mënyra se si ajo përdor frymëmarrjen dhe hapësirën në klasiken e vendit “Together Again”, ose mënyra se si shprehja e saj thekson dëshpërimin e shkretë të “I Still Miss Someone” ose mënyra se si ajo përdor rreze dhe falseto për të çuar më tej rrëfimin e vetmuar të “Orphan Girl”.

78. Janis Joplin

“Janis Joplin këndon ‘bluse’ aq fort sa çdo njeri me ngjyrë,” tha dikur B.B. King. Përveç kohës si një mikpritëse kafeneje me shije për Ma Rainey, karriera e Joplin si një nga yjet e mëdhenj të rock-ut amerikan ishte nga 4 qershori 1966, kur ajo iu bashkua “Big Brother and the Holding Company”, deri në vdekjen e saj më 4 tetor 1970. saktësisht 52 muaj. Në më pak se pesë vjet, ajo u bë një legjendë (veçanërisht në skenë, ku ajo mbetet një nga personazhet më të mëdhenj të rock-ut) për një bazukë absolute të një zëri që bënte gjithçka që duhet të bënte zëri i një këngëtari ‘blues’, ‘rock’ ose ‘soul’: mishëronte këngën dhe të transmetojë çdo cenueshmëri apo dhimbje apo zemërim që ka këngëtarja.

77. Bruce Springsteen

Si një këngëtar jo më pak se një drejtues bande, dhurata e madhe e Bruce Springsteen është për dinamikën. ‘Whisper-to-a-scream’ është një pjesë e madhe e asaj që ai bën, mjafton të dëgjoni vargun e dytë të “Born to Run”, i cili fillon si Roy Orbison duke përtypur çamçakëz dhe më pas kthehet në Wilson Pickett në një motoçikletë. Është e lehtë të flasësh me djaloshin e ashpër që nxjerr vargun e tij të “We Are the World”, por përkushtimi emocional i Springsteen është gjithmonë te paratë, sinqerisht i dëshpëruar në “The River”, jashtëzakonisht i frikshëm në “State Trooper”, krejtësisht i ngazëllyer në ” Rosalita (Come Out Tonight),” një rrënim i trishtuar dhe me brirë në “I’m on Fire”.

76. Wilson Pickett

Pak yje të R&B të viteve gjashtëdhjetë patën një britmë nxitëse sa Wilson Pickett, një dashnor i vonë i natës dhe një paraardhës kryesor i funk-ut. Duke kënduar ungjill si i ri, Pikett tha: “Kam marrë tingullin që do ta përdorja si bazë për të gjithë stilin tim të vokalizimit. E përdora atë stil të egër, të braktisur të të kënduarit dhe e vendosa në kontekstin e shpirtit. Të kënduarit në kishë më ka dhënë një ndjenjë të caktuar për muzikën.” Kjo dëshmi e përafërt i dha muzikës së Pickett-it dhe pak këngëtarë të shpirtit kishin mprehtësinë e tij të paepur ritmike dhe ai mund të tingëllonte si pallua pa u dukur thjesht arrogant.

75. D’Angelo

I trashë si melasa ose sipas titullit të këngës së tij të njohur, “Brown Sugar”, Michael Eugene Archer ka një nga zërat më të këndshëm në R&B, menjëherë klasik, pothuajse jashtë kohe. Në fakt, ishte D’Angelo ai që kërkoi termin “neo-shpirt”, i krijuar nga ekzekutivi i “Motown”, Kedar Massenburg për ta tregtuar atë. Pak këngëtarë modernë shfaqin kaq lirshëm rrënjët e tyre të kishës, por në vend të një varkë shfaqjeje, shprehja e tij shpesh nënvlerësohet, duke ndërtuar me durim britmat e nxehta që mund ta bëjnë zonjën më të fortë të kishës të ndihet pozitivisht mëkatare. Dhe me aranzhimet që pasqyrojnë dhe zbukurojnë meloditë e tij vokale, frazat delikate të D’Angelo e bëjnë muzikën e tij thellësisht të qëndrueshme, ashtu si instrumenti i tij i mrekullueshëm natyror.

74. Patti LaBelle

Një belter mbresëlënëse, frika e së cilës shkëlqeu në aftësinë e saj për të ndryshuar çelësat dhe oktavat e kërcimit, zëri tërheqës i Patti LaBelle i dha muzikës pop një tronditje si në punën e saj solo, ashtu edhe si anëtare e grupit vokal LaBelle. “Unë jam e mrekullueshëm,” pohoi LaBelle në një intervistë të vitit 2008. “Nuk mund të më bësh të ndihem më pak se sa jam, sepse sa herë që marr mikrofonin do të të tregoj se kush jam”. Ajo nuk po gënjeu: “Lady Marmalade” mendjemprehtë nuk do të kishte goditur aq fort pa reklamat e LaBelle dhe bluarjet e ndyra, ndërsa dueti i Michael McDonald “On My Own” funksionoi aq mirë për shkak të mënyrës se si ajo sopranoja shpuese iu kundërpërgjigj baritonit të vrullshëm të partnerit të saj.

73. Héctor Lavoe

Salsa nuk ishte kurrë e njëjta pasi këngëtari portorikan Héctor Lavoe la vendlindjen e tij Ponce dhe u transferua në Nju Jork në vitin 1963 në moshën 16-vjeçare. I bekuar me një sens humori të lig dhe një zë të aftë për të manipuluar sipas dëshirës dinamikën e kapjes që e bën Afro-Karibian me lëkundje muzikore dhe me braktisje të pamatur, Lavoe ishte ylli i rok-ut të salsa-s – tragjik, karizmatik, vetëvrasës. Qëndrimi i tij me orkestrën e trombonistit dhe producentit virtuoz Willie Colón e pushtoi Nju Jorkun me urgjencën e hiteve “Che Che Colé” dhe “La Murga”. Duke shkuar solo në mesin e viteve ’70, ai u kthye në progresion në epikat madhështore orkestrale si “El Cantante” – një kompozim i Rubén Blades që kap në mënyrë perfekte personalitetin merkur të Lavoe. Ai vdiq në vitin 1993 në moshën 46-vjeçare.

72. Muddy Waters

I tymosur dhe i gatshëm për të qeshur me botën, qofshin të turpshme apo të dhimbshme, Muddy Waters e përkufizoi këndimin e blues-it elektrik, megjithëse ai vetë do të këmbëngulte: “Unë jam një këngëtar i ‘country blues'”. Por qoftë më i lartë dhe më i lirë në akustikë kur Alan Lomax e regjistroi atë në të dyzetat ose në stilin më të ulët dhe më të rreptë të dijes së tij të viteve pesëdhjetë për “Chess Records”, Waters këndoi me ngrohtësi, soliditet dhe një aluzion fuqie të mbajtur në rezervë. Ai mund të bërtiste, por ishte mënyra se si do t’i ndërtonte, nga “Hoochie Coochie Man” deri te rinovimi i tij i mrekullueshëm i vitit 1977 të “Mannish Boy”, ku emocioni qëndronte vërtet.

71. Roy Orbison

Elvis Presley e quajti atë këngëtari më i madh në botë dhe ai nuk pranoi të mbulonte punën e tij për respekt. Dolly Parton tha: “Unë kurrë nuk jam prekur më shumë nga një zë”. Kris Kristofferson u pajtua: “Një nga zërat më të bukur në historinë e muzikës së regjistruar.” Në “Only the Lonely”, “Crying” dhe “In Dreams”, Orbison përdori kontrollin e tij, rrezen prej tre oktavash dhe trishtimin e thellë për të transmetuar melodramën pothuajse gotike. Por shikoni këngën ende befasuese të Traveling Wilburys “Not Alone Any More”, e regjistruar dhe lëshuar më pak se dy muaj para vdekjes së Orbison në 1988 për të dëgjuar saktësisht pse ishte e pamundur të mos përdorej fjala “operatike” kur përshkruhej tingulli dërrmues i Orbison.

70. Ronnie Spector

Ronnie Spector dhe shokët e saj Ronettes ishin planifikuar të këndonin sfond për një seancë Phil Spector. “Ne erdhëm në studio atë mbrëmje dhe ai dëgjoi zërin tim”, kujtoi ajo në vitin 1979. “Ai tha, “Kjo është ajo.” Së shpejti Ronettes ishin klientët e çmimit të Spector, kryevepra e tyre dhe e tij ishte “Be My Baby” e vitit 1963, me vokalin më të etur në të gjithë ‘rock’. Pastaj Phil u martua me Ronnie dhe në thelb e mbylli atë larg botës. Pasi u largua nga ai, karriera e saj në regjistrim ishte e çrregullt, por zëri i saj shkëlqeu në çdo mjedis, nga një lot i mbështetur nga E Street Band përmes “Say Goodbye to Hollywood” të Billy Joel deri tek versioni i saj elegjiak, i ndihmuar nga Joey Ramone i Johnny Thunders ” You Can’t Put Your Arms Around a Memory”.

69. Youssou N’Dour

Regjistrimet më të hershme të Youssou N’Dour, nga fundi i viteve shtatëdhjetë me grupin e tij Étoile de Dakar, të disponueshme në “Vol. 1: Absa Gueye” janë ende befasuese, si për ‘grooves’ në rritje të funk-ut senegalez, ashtu edhe për tenorin e lartë të N’Dour, aq komandues në çast sa i riu Michael Jackson. Dhe N’Dour vazhdoi të piqej si këngëtar, stili i tij themelor emocionues në minutë është modifikuar në një shkallë më njerëzore gjatë viteve, por ai mund ta shprehë atë me lehtësi. Në “Mbalax” të 2021-shit, N’Dour riinterpretoi të kaluarën e tij me energji të lartë me një qasje të matur, por ende të fuqishme, duke hyrë në rrethin e plotë.

68. Rihanna

Një alto, diapazoni i të cilit shtrihet në tre oktava, Rihanna nuk është vetëm një nga këngëtaret më të mëdha të pop-it, ajo është një nga zërat më të mëdhenj. Notat e saj të ulëta janë veçanërisht tingëlluese, ajo zhytet në to për të nënvizuar një frazë ose për të shtuar një aluzion dyshimi në një rresht. Por notat e saj të larta, të cilat janë rritur më shumë me kalimin e kohës, janë ende tërheqja kryesore, gjysma e asaj që e bëri “Umbrella” të pashlyeshme është nënshkrimi i saj, “ella-ella-ay-ay-ay” hundore. “Zëri i Rihannës është thjesht i ëmbël për veshin tuaj”, deklaroi Chris Martin nga Coldplay. “Ajo është Frank Sinatra e brezit tonë. Ajo mund të kthejë çdo gjë në ar me atë zë.”

67. Dennis Brown

Dennis Brown ishte një yll fëmijësh, hiti i tij i parë, “No Man Is an Island” i vitit 1969, erdhi në moshën nëntëvjeçare, i cili u shndërrua në superstar vendas. Me një zë po aq të ashpër por kadife si kamoshi, ai ishte një nga njerëzit më të butë të dashurisë së Xhamajkës ndonjëherë, për të mos përmendur shpërndarjen e urtësisë së shtëpisë në hitin e pavdekshëm të vitit 1981 “Sitting and Watching”. Mjerisht, Brown vdiq në moshën 42-vjeçare. Megjithatë, gjatë gjithë karrierës së tij, shpirti i tij ishte i pamposhtur, jo më pak autoritet sesa Bob Marley e shpalli Brown këngëtarin e tij të preferuar ‘reggae’.

66. David Ruffin

Sië thotë Bruce Springsteen: “‘I Wish It Would Rain’, duhet të jesh i çmendur të provosh dhe ta këndosh atë këngë pasi David Ruffin e këndoi atë,” i tha ai Andy Greene të ‘Rolling Stone’ këtë vit me të qeshur pasi bëri këngën, vendim mesatarisht hubrist për të mbuluar atë klasik të Tundimeve të 1967-ës. Bruce është vetëm një nga shumë këngëtarët e mrekullueshëm që ka frikë nga toni i veçantë i letrës zmerile të Ruffin, një teksturë vokale që muzikantë të panumërt shpirtëror dhe rock e kanë zili në vitet e pikut të Motown-it dhe më pas. Në hitet si “Ain’t Too Proud to Beg”, “Beauty Is Only Skin Deep” dhe “My Girl”, Ruffin ishte spiranca e tokës për harmonitë qiellore të “Temptations”, njeriu i të cilit njerëzimi me të meta pasuroi këngët e tyre më të mëdha të dashurisë. “I know you wanna leave me” e këndoi ai me një zhurmë të veçantë që garantonte se nuk do ta bënim kurrë.

65. Minnie Riperton

Minnie Riperton është përkufizimi i një zogu që këndon. Nuk ka mënyrë më të mirë për të përshkruar zërin e saj të valëvitshëm e të lartë dhe mënyrën se si ajo ngjit në mënyrë të famshme pesë oktava në një regjistër bilbil të mjaltit në klasikët me shpirt të butë të viteve shtatëdhjetë si “Loving You” dhe “Inside My Love”. Por Riperton gjithashtu mbushi performancat e saj me peshë tokësore dhe ndërrimet e saj midis toneve trupore dhe eterike sollën rezultate mahnitëse. Më pas është “Les Fleurs”, ku zëri i saj përcillet nga producenti i famshëm Charles Stepney, duke e lejuar atë të këndojë me trimëri në formacion koral ndërsa falsetoja e saj noton në sfond. Teknikat e sofistikuara vokale të Riperton kanë frymëzuar shumë artistë, veçanërisht një këngëtare tjetër shpirtërore me pesë oktavë, Mariah Carey. Megjithatë, ajo mbetet në një klasë të sajën.

64. Björk

Në një kohë rreth fundit të shekullit, dukej sikur dhjetëra vokalistë u përpoqën të imitonin stilin e çuditshëm të Björk Guðmundsdóttir. Por nuk është e lehtë të bëhet. Islandezja është e njohur për përshpejtimin nga një ton shumë i theksuar që i ngjan shumë një zëri të folur në një gamë të sipërme katartike që ndihet si britma pasioni dhe mprehtësie. Ajo shtrin dhe shtrembëron zërin e saj sikur po manipulon kohën dhe ritmin. Katalogu i saj tejet konceptual, një seri albumesh që përfshijnë muzikën elektronike, ‘trip-hop’, ‘kabare jazz’ dhe ‘art rock’ të përhapur përgjatë pesë dekadave e me radhë, vetëm sa rrit ndjenjën e dëgjimit të një gjëje të rrallë dhe të pazakontë të evoluojë dhe të rritet.

63. Robert Plant

Me të drejtë Robert Plant për huazimet e tij liberale nga tekstet e blues, stili i tij aktual vokal, i informuar herët nga burime të tilla si “Skip James” dhe “Blind Lemon Jefferson”, evoluoi shpejt në diçka unike. Merrni “Immigrant Song”, me vajtimin e saj ulëritës dhe klithmën e çuditshme të lodhur ose kërcellin ëndërrimtar që ai adopton në “Kashmir”. Sa më e lartë që mund të arrinte puna e tij në Led Zeppelin, disa nga performancat më të mëdha të Plant erdhën kur ai synonte qetësinë dhe jo egërsinë (shih: “Going to California”, “The Rain Song”, “Ten Years Gone”). Është pothuajse sikur ai gjithmonë e dinte se do të rishpikte veten si një folki mistik dhe një arsye pse bashkëpunimet e tij të mëvonshme me Alison Krauss dhe muzikantë nga Mali dhe Maroku janë disa nga veprat më të besueshme vokale të karrierës së vonë nga një ish-roker i arenës .

62. George Michael

Idhulli i adoleshencës, i kthyer në mjeshtër të ‘soul-pop’, kishte një tenor të zhdërvjellët, por të fortë që mund të përballonte pothuajse çdo gjë që i hidhej në rrugën e tij, ankthin e “Careless Whisper”, ungjill-pop-i motivues i “Freedom! ’90”, protesta me sy të çeliktë e “Praying for Time”, kopertinat e zhanrit që ai hodhi në setet e tij live. Arritja e tij kurorëzuese erdhi në koncertin për nder të Freddie Mercury në Londër në 1992, kur ai mori stërvitjen vokale “Somebody to Love” dhe falë aftësive dhe karizmës së tij, ai bëri që i gjithë stadiumi “Wembley” të përgjigjej sikur të ishte ardhja e dytë e frontmeni i Queen. Edhe Brian May pranoi: “Ka një notë të caktuar në zërin e tij kur ai bëri “Somebody to Love” që ishte Freddie i pastër,” tha kitaristi për “Q” në 1998. Por pakoja totale e Michael ishte e gjitha e tij.

61. Umm Kulthum

Umm Kulthum nuk ka asnjë ekuivalent të vërtetë mes këngëtarëve në perëndim: Për dekada ylli egjiptian përfaqësonte dhe deri në një masë akoma, shpirtin e botës pan-arabe. Kontraltoja e saj e fuqishme, e cila mund të turbullonte gjininë në regjistrin e saj të poshtëm, përcolli një gamë emocionale të lë pa frymë në këngë komplekse që, në tematikë dhe variacione të zbukuruara në mënyrë të egër, mund të zgjasnin lehtësisht një orë, pasi ajo punonte turmat si një predikuese e zjarrtë. Vdekja e saj në 1975 solli miliona njerëz në rrugët e Kajros për të vajtuar, dhe ndërsa ndikimi i saj mes këngëtarëve arabë është i pallogaritshëm, ai shtrihej shumë përtej tij. Dylan e konsideroi atë “të shkëlqyer”. Beyoncé përdori dukshëm (dhe në mënyrë skandaloze) “Enta Omri” në koreografinë e saj të turneut të vitit 2016. Dhe Robert Plant pranoi se “kur dëgjova për herë të parë mënyrën se si [Umm Kulthum] do të kërcente nëpër peshore për të zbritur në një notë të bukur që as nuk mund ta imagjinoja ta këndoja, ishte e madhe: Dikush kishte hapur një vrimë në murin e të kuptuarit tim të vokalit”.

60. Kate Bush

Kate Bush ishte vetëm 15 vjeç kur ajo regjistroi një kasetë demo që arriti te David Gilmour i Pink Floyd, i cili e ndihmoi atë të arrinte marrëveshjen e saj të parë diskografike. “Padyshim që mendova se ajo ishte një origjinale e vërtetë dhe një talent i madh,” tha ai. Pa asnjë pritshmëri tradicionale të etiketës që e lidhte atë, ajo performoi bëmat akrobatike me zërin e saj në aromën shpërthyese të “Wuthering Heights”, vendosmërinë e “Cloudbusting” dhe ndjenjën e humanizmit femëror të “This Woman’s Work” dhe “Running Up That Hill”. Edhe në “Wild Man”, një këngë që ajo e regjistroi në të 50-at, pasi zëri i saj u thellua, ajo e shtyu veten në shtrembërime të shkëlqyera në kor. “Duhet të thyesh kurrizin para se të filloni të shprehni emocionet”, tha ajo një herë.

 59. Howlin’ Wolf

Zëri i Howlin’ Wolf të godet si një forcë elementare: Sasia e madhe e fuqisë së mushkërive që 6’3”, 275 kile Chester Burnett lëshon në anët klasike si “Smokestack Lightnin” dhe “Spoonful” të sjell në mendje një zjarr-dhe- predikues squfuri i pushtuar nga forca e një uragani. Ai ndikoi në një brez të këngëtarëve ‘bluse’ dhe ‘rock’, duke përfshirë Mick Jagger dhe Steve Winwood, por asnjë nga dishepujt e tij nuk iu afrua kurrë të kapte shakullin gërryes dhe rënkimet e frikshme me zë të lartë që e bënë emrin e tij skenik të dukej tepër i përshtatshëm. “Kur je fëmijë dhe po përpiqesh të gjesh zërin tënd është shumë e frikshme të dëgjosh dikë si Howlin’ Wolf, sepse e di se nuk do ta arrish kurrë këtë”, tha dikur Tom Waits. “Ky është “Empire State Building”. Mund të bërtasësh në një jastëk për një vit dhe të mos arrish kurrë atje.”

58. Lady Gaga

Klasikët e hershëm të Lady Gaga-s luajnë si variacione pak më të forta në hitet e mëdha të Madonna-s, megjithëse Stefani Germanotta lindi me një gamë vokale më të fuqishme, një ton natyral më të çuditshëm dhe një mënyrë më të lehtë me akrobaci vokale. Me pak fjalë, ajo ishte dikush që ishte rritur duke kënduar melodi të shfaqjes. ‘Rah-rah’ e pëlqyeshme e turmës në Gaga është gjithashtu pjesa më e mirë e saj si këngëtare. Ajo jeton për t’u zgjuar, qoftë me një grep tërheqës në çast si “Bad Romance” apo një baladë fuqie, forma për të cilën ka lindur, të tilla si “You and I”.

57. Brian Wilson

Brian Wilson është aq i njohur për aftësitë e tij në prodhimin dhe shkrimin e këngëve, saqë dhuntitë e tij si vokalist shpesh anashkalohen, veçanërisht pasi shokët e tij të grupit ishin jashtëzakonisht të aftë në atë departament. Por dëgjoni “Wouldn’t It Be Nice” dhe dëgjoni pikëllimin e mallin që ai fut në fjalë. Shikoni “The Warmth of the Sun”, ku ai arrin nota jashtëzakonisht të larta. Edhe kur ai nuk këndon plumb, ai ende i mbyll zërat me shokët e tij të bandës dhe krijon disa nga harmonitë më sublime të kapur ndonjëherë në kasetë. Sipas Wilson, e gjitha erdhi nga ndikimi i grupit vokal të viteve pesëdhjetë, Four Freshman. “Këtu mësova të organizoja harmoni dhe gjithashtu mësova të këndoja falseto,” tha Wilson. “Harmonia e tyre me katër pjesë ishte krejtësisht origjinale.”

56. Barry White

Barry White u betua se, duke u rritur, zëri i tij ishte trefish. Kjo ndryshoi kur ai ishte 13 vjeç: “Më frikësoi me gjithë dridhjet dhe gjërat që po ndodhnin dhe sigurisht që e trembi nënën time,” tha ai në 1977. “Që atëherë e tutje, zëri ishte ai që është sot. Superklas.” Përsëriteni: “zëri”, një ‘basso’ që edhe pronari i tij e mendonte si një entitet të veçantë. Kështu tingëllonte White. Ai tingëlloi si më i drejtpërdrejtë në të gjithë diskon (ku kishte shumë konkurrencë), më pas pa ringjalljen e muzikës së tij në vitet nëntëdhjetë, i ndihmuar së bashku nga një paraqitje e lezetshme i ftuar në “The Simpsons”.

55. Tina Turner

E papërpunuar, e pasionuar dhe e egër. Tina Turner është mbretëresha e Rock & Roll-it për një arsye. Lindja e saj e vrullshme dhe plot shpirt ndërsa ishte në krye të “Ike & Tina Turner Revue” kapërceu marrëdhënien e veçuar midis ‘R&B’ dhe pop-it, duke frymëzuar dekada këngëtarësh ‘rock’ në prag të saj për të imituar sensualitetin e saj të gjallë dhe fuqinë emocionale, të cilat mund të dëgjohen sa më qartë në regjistrim ku shihet kur ajo ishte në skenë. Ndërsa hitet e hershme të “Ike & Tina” si “Nutbush City Limits” dhe “Proud Mary” vendosën tonin, ishte rikthimi i saj i mrekullueshëm i viteve tetëdhjetë që e forcoi trashëgiminë e saj. Komandimi autoritar i Turner-it për tendencat e shkëlqyera të prodhimit të viteve ’80 në albume si “Private Dancer” dhe “Break Every Rule” e ktheu atë në divën e pop-it që ishte e destinuar gjithmonë të ishte, duke vendosur tonin për himnet ‘pop-rock’ dhe baladat e fuqishme për dekadat e ardhshme.

54. Willie Nelson

Siç tha dikur vetë i huaji me kokë të kuqe, “Unë kurrë nuk pretendova të kisha një zë të mrekullueshëm. Ajo funksionon dhe unë mund të mbaj një melodi. Nëse keni një këngë të mirë, kjo është gjithçka që kërkohet.” Në fakt, ai lloj nënvlerësimi i qetë është një pjesë e madhe e asaj që e bën legjendën e vendit kaq madhështore. Për më shumë se gjashtë dekada, baritoni unik i Willie Nelson është i thjeshtë, por i ndërlikuar, pak i hundës, por mikpritës, i tokës dhe i sofistikuar. Përveç gjithçkaje, përveç rinisjes së muzikës country në epokën e tij të jashtëligjshme të viteve 1970, Nelson ka eksploruar standardet (albumi pesëfish i platinit i vitit 1978 “Stardust”), ‘jazz’ (“Two Men With the Blues”, albumi i tij live i vitit 2008 me Wynton Marsalis, goditja numër 20 në “Billboard 200”)  dhe ‘reggae’ e tij e dashur (“Countryman”, albumi i tij i 53-të, i lëshuar në 2005, në të cilin ai punoi për një dekadë). Çfarëdo që ai mbështjell zërin e tij, kënga ka unazën e së vërtetës së përjetshme.

53. Miriam Makeba

Lozonjare, e fortë, elastike dhe e mprehtë, Miriam Makeba ishte një burim i personalitetit vokal. Ajo mund të shpërndante dhe të lëkundte në hitin e xhazit të qytetit “Pata Pata” ose të këndonte me ngrohtësi në baladën popullore “Lakutshon’ Ilanga”, një këngë që ajo e bëri të famshme në filmin e vitit 1959 “Come Back, Africa”. Si një muzikante afrikano-jugore që jeton nën aparteid, puna e Makeba mund të jetë në thelb politike, edhe pse kjo është një etiketë që ajo shpesh e refuzoi pavarësisht aktivizmit të përjetshëm. Në të vërtetë, ta dëgjosh atë tani, vite pas vdekjes së saj, do të thotë të përjetosh një artiste që komunikon shkëlqyeshëm gëzimin e të qenurit gjallë.

52. Mick Jagger

Sa herë që hap atë gojë tepër të gjerë për të kënduar, Mick Jagger zbulon një nga ndikimet e tij si vokalist, momentet e tij të rënkimit tregojnë dashurinë e tij për blues-in, fluturimet e tij në false zbulojnë lidhjen e tij të thellë me ‘R&B’ dhe soul-in dhe ato tërheqje të ngordhura e lidhin atë me muzikën ‘country’ dhe me rrënjë të tjera. Por që nga kopertinat më të hershme ‘bluse’ të “Stones”, Jagger nuk ishte kurrë një imitues. Me gjithë ndikimet e tij, ai zë herë i keq, herë i padurueshëm, herë lutës ka qenë gjithmonë shumë i tij. Të tjerë janë përpjekur ta imitonin, por Jagger mbetet një nga këngëtarët më të veçantë në historinë e rock-ut, pavarësisht nëse ai luan me zjarrin ose simpatizon Satanin.

51. Sade

Sade Adu u ngrit nga skena e re romantike e Londrës në vitet 1980, një stiliste e lindur në Nigeri, e cila iu afrua muzikës. Ajo e dëshmoi veten si operatorja e fundit e qetë, në hitet si “Your Love Is King”, “Kiss of Life” dhe “The Sweetest Taboo”. Ndjeshmëria e saj e dobët ka një mënyrë për t’i bërë të gjithë të tjerët të tingëllojnë historik. “Unë jam mjaft e nënvlerësuar dhe kjo reflektohet në mënyrën se si këndoj,” i tha Sade “Rolling Stone” në 1985. “Unë nuk mendoj domosdoshmërisht se duhet të bërtasësh dhe të bërtasësh për të lëvizur dikë.” Gjatë gjithë këtyre viteve, qetësia e zërit të saj nuk është lëkundur kurrë.

50. Joni Mitchell

“Dikur isha një soprano e vogël që merrte frymë”, tha Joni Mitchell në vitin 1969. “Pastaj një ditë kuptova se mund të këndoja pak. Në fillim mendova se e kisha humbur zërin përgjithmonë.” Ajo nuk e bëri, dhe ajo ende nuk ka. Shkrimi i këngëve të Mitchell është nderuar prej kohësh, veçanërisht vitet e fundit nga brezat e rinj, por vokali i saj është gjithashtu i pakrahasueshëm, që nga mënyra se si ajo ngjitet pa mundim oktava deri tek zotërimi i saj si në një regjistër të lartë ashtu edhe në thellësi ‘husky’ (dëgjoni perlën “For The Roses” dhe ” Lesson in Survival” për një shije të të dyjave). Pavarësisht viteve të pirjes së duhanit dhe problemeve shëndetësore, ajo ende po na kujton madhështinë e saj, qoftë me paraqitjet e papritura apo me gurë të çmuar të zbuluar nga kasaforta.

49. Rod Stewart

Rod the Mod nuk imitoi thjesht zellshmërinë e heroit të tij vokal Sam Cooke, ai e rimendoi atë nga brenda dhe u rrit në një nga interpretuesit më të mëdhenj të rock-ut. Stewart mund t’ju thyejë zemrën ndërsa këndon si një person i rrumbullakët, mund t’ju bëjë të tërhiqni ose të nënqeshni me lehtësi, kur ai është i ndezur, ai mund të bëjë që materiali i zakonshëm të tingëllojë aq mirë sa një kostum i ri. Dhe kur materiali është i shkëlqyer, ai është i papërmbajtshëm. Nëse gjithçka që ai do të kishte bërë ndonjëherë ishte “Every Picture Tells a Story” i vitit 1971, një turne vokal, çdo emocion i ngjallur saktësisht, ai do t’i përkiste kësaj liste. Por ai ende po mëson truket e reja, pasi albumet “Songbook” shfaqen bukur.

48. Toni Braxton

“Zëri im ishte gjithmonë i ulët,” i tha Toni Braxton “The Guardian” në vitin 2020. “Mbaj mend që të gjithë në klasë këndonin “Joy to the World” dhe isha e vetmja që nuk mund ta këndoja me çelës. Unë kam qenë gjithmonë fëmija në dhomë me zërin e ulët që të bënte të ktheheshe”. Zëri i këngëtares R&B ende i bën njerëzit të bëjnë dyfish, por jo për shkak të asaj që nuk mund të bëjë. Përkundrazi, kjo është për shkak të tonit të saj të butë dhe aftësisë për t’i bërë të zbehta edhe ndjenjat më të thjeshta. Balada e saj e suksesshme “Un-Break My Heart” tregon shtrirjen e plotë të fuqisë së saj vokale, por këngët si “Breathe Again” tregojnë se si ajo mund të ngadalësojë emocionet deri në një efekt shkatërrues, vendosmëria e saj me sy të çelikut thyhet vetëm kur është e qartë se ndjenjat do ta pushtojnë atë.

47. Linda Ronstadt

Mbretëresha e ‘country rock’ nuk donte kurrë të bëhej një soprano me pëllumba në një zhanër, kështu që ajo kaloi katër dekada duke ndjekur kuriozitetin e saj në vend të asaj që dëshironin fansat e saj, një lëvizje direkt nga libri i lojës së mikut të saj Neil Young. Ajo u vendos shpejt si interpretuesja më e madhe në historinë e muzikës, duke zhytur penelin e saj në gjithçka, nga opera te standardet e deri te muzika tradicionale meksikane e familjes së saj, duke i ekspozuar të rinjtë ndaj këngëve që nuk do t’i kishin zbuluar ndryshe. Dhe me ato tuba legjendare që përfshinin disa oktava, ajo mund të këndonte vërtet gjithçka, kush tjetër mund të zotëronte si “Blue Bayou” dhe “Tú, Sólo Tú”?

46. Mavis Staples

Si një anëtare e grupit të saj familjar, Staple Singers, Mavis Staples injektoi fuqinë e pasthirrmës së ungjillit në listat e popit, thjesht dëgjoni urdhrin e saj në “I’ll Take You There”. Në regjistrimet që ajo ka bërë gjatë dy dekadave të fundit, Staples e gjeti zërin e saj në më shumë se një mënyra. Qoftë duke kënduar këngë për të drejtat civile apo duke punuar me bashkëpunëtorë dashamirës si Jeff Tweedy, ajo gjeti kornizat e përsosura për instrumentin e saj. Por ajo gjithashtu vërtetoi se zërat mund të plaken në mënyra të jashtëzakonshme dhe shprehëse. Duke reflektuar një jetë që ka pasur të mirat e saj (duke u bashkuar me Band në “The Last Waltz”) dhe të ulëta (humbja e babait dhe motrave të saj), Staples mbush gjithçka që ajo nënshkruan me përvojë, ngrohtësi, mençuri dhe pranim.

45. Ella Fitzgerald

Zërat ndryshojnë, kjo është ajo që bën plakja. Por megjithëse stili i Ella Fitzgerald u thellua, zëri i saj fitoi karakter dhe formulimi i saj në perceptim, vetë zëri i saj krijoi iluzionin e rinisë për dekada, deri në të gjashtëdhjetat e saj. Çfarë vrapimi! Shprehja e famshme e saktë e Fitzgerald ishte pikërisht aty që nga regjistrimi i saj i parë, “A-Tisket — A-Tasket” i vitit 1938, me orkestrën e Chick Webb. Por nëse veshët e ngritur nga shkëmbi mund ta shohin saktësinë e piktorit të portretit të Fitzgerald-it, thelbi i zërit të saj është gjithmonë mrekullisht tokësor. Ajo është sensuale, e ditur dhe e zgjuar dhe ia vlen të dëgjohet në çdo fazë të karrierës së saj.

44. James Brown

Të quash James Brown thjesht një këngëtar duket si një nënvlerësim i madh. Të dëgjosh Brown në kulmin e tij, të thuash në një këngë si “Super Bad”, do të thotë të përjetosh një leksikon të efekteve vokale, të gjitha të përziera dhe të shpërndara në një breshëri pa frymë. Ajo gërmadha e paimitueshme është thjesht baza e nisjes. Ajo që e dërgon performancën në ajër është mënyra se si ai i kompenson frazat e tij me anë të urdhrit të vëmendjes, “Heh!” “Hey!” “Good God!”, nxitje të ngjirura dhe ndërsa ai lëviz nga ura mbrapa te vargu, ajo ulërimë me firmë, që zhvishej bojë, si “Little Richard”, u ul në të kuqe. Brown mund të krijonte një melodi me më të mirat prej tyre (shih “Try Me” ose “It’s a Man’s Man’s Man’s World”), por gjeniu i tij i vërtetë ishte shndërrimi i vokalit pop në një sport kontakti, një teknikë që Michael Jackson, ndër të tjera , do të ndërtonte një perandori mbi të.

43. Ariana Grande

Me një ton bilbili që rivalizon atë të Mariah Carey në kulmin e saj dhe një zë që është i ndërlikuar dhe i mjaltit në katër oktava, Grande u bë një nga yjet më të mëdhenj të viteve 2010, por ka disa shtresa në gjenialitetin e saj. Ariana është një vokaliste aq e përshtatshme dhe e ditur, saqë e njeh edhe fuqinë e frenimit, duke përdorur dhuntinë e saj në të dyja shfaqjet (mendoni “God Is a Woman”) dhe mënyra të thjeshta (mendoni “7 Rings”) në katalogun e saj tashmë të shtrirë. Lista e seteve për turneun e saj të fundit dhe të tretë në arenë, i emëruar për albumin e saj të vitit 2018, “Sweetener”, ishte absolutisht i pamëshirshëm, një breshëri hitesh përmes të cilave ajo nuk humbi kurrë frymën. Akoma më mbresëlënëse është aftësia e saj teknike për të realizuar këto këngë masive. “Ajo di çdo detaj për zërin e saj,” thotë Savan Kotecha, një partnere e këngëve të Grande-s që nga debutimi i saj: “Ajo notë atje, është pak e rrafshët.” Ne do të jemi si, “Çfarë? Jo, nuk është.” Ajo thotë: “Po është, ajo rrokja e vogël atje.” Siç ishte Jimi Hendrix me një kitarë, Ariana Grande është e tillë me vokalin.”

42. Teddy Pendergrass

Edhe pse ai ishte një nga vokalistët më të rëndësishëm të viteve ’70, njerëzve iu deshën vite që të mësonin emrin e Teddy Pendergrass – ai u bë i njohur në fillim të dekadës si këngëtari kryesor, megjithëse jo lideri, i Harold Melvin and the Blue Notes. para se të dilte solo në 1977. Por zëri i tij thjesht nuk mund të mbahej në sfond: timbri i Pendergrass ishte i thellë, i gjerë dhe i lartë si një Redwood, dhe ishte një pikëmbështetje për emocione po aq gjigante. Zhurma e madhe mashkullore e Teddy-t mund të bëjë një tingull ndarjeje si fundi i botës, “The Love I Lost” nga viti 1973, është më e shkatërruara, por mund të jetë gjithashtu shumë e butë, si në lutjen e vitit 1975 “Wake Up Everybody”.

41. Etta James

Një nga zërat kryesorë të muzikës blues, Etta James jo vetëm që ndihmoi në formimin e hershëm të ‘R&B’ dhe ‘rock & roll’, por gjithashtu do të bëhej plani për një brez të ri standardesh muzikore. Kontraltoja e saj me gjalpë dhe e gjithanshme e mbarti atë nëpër zhanre dhe gjithë gamën e emocioneve të ndërlikuara që mbushnin këngët e saj. Ajo ishte një zemërthyese vokale, e aftë për tërbim të jashtëzakonshëm, si dhe pasion të butë në rënien e një prej riffeve të saj të egër. Më e rëndësishmja, shpërndarja e saj tokësore dhe e ngrohtë e “At Last” ka ardhur për të sjellë lumturinë martesore për miliona çifte anembanë globit, duke ndërthurur kujtesën e saj përgjithmonë me përfaqësimin më të pastër muzikor të romancës së thellë, magjepsëse.

40. Aaliyah

Ndoshta gjëja më mbresëlënëse në lidhje me zërin e Aaliyah-ës, përveç fleksibilitetit dhe gamës së tij të qartë, ishte gatishmëria e tij pothuajse e paranatyrshme, ajo gjithmonë dukej se e mbante fuqinë e saj në rezervë, për të njohur çdo anë të skenarëve që përshkroi. Megjithatë, ai kufizim vokal nuk shprehte një qiell të kufizuar emocional, shumë larg tij. Fraza e kujdesshme e Aaliyah lëshonte nxehtësi kur kënga ishte sensuale dhe inteligjenca e saj muzikore është gjithmonë në sipërfaqe. Nuk do të arrijmë kurrë të zbulojmë se sa më e thellë dhe më e pasur mund të ishte bërë ajo me moshën, ajo ndërroi jetë tragjikisht në moshën 22-vjeçare në vitin 2001. Por shenja që ajo la në ‘R&B’ dhe ‘pop’ gjatë viteve nëntëdhjetë mbetet e përhershme.

39. Louis Armstrong

Epoka moderne e muzikës popullore amerikane fillon me Louis Armstrong. Zëri i tij, me tonin e tij zhavorr të dallueshëm në çast, ishte gjithashtu i dashur, duke punuar njëlloj si komik (“You Rascal You”, nga 1931) dhe efekti tragjik (“Black and Blue” i tij i vitit 1929, u bë një këngë me temë). Për më tepër, ndjenja e tij e lirshme dhe e mprehtë e lëkundjes e transformoi plotësisht ndjenjën e ritmit të popit, jo vetëm në instrumente, por edhe në këndim. Dëgjojeni këtë artikull në studion e viteve pesëdhjetë, ku ai i mëson Lotte Lenya-s, këngëtares që krijoi këngën, se si të lëkundet “Mack the Knife”. Dëgjoni sa e etur është ajo për të mësuar, sepse ajo e dinte se po mësonte nga më të mirët. Dhe kjo nuk është për të përmendur edhe luajtjen e tij revolucionare në bori.

38. Curtis Mayfield

Disa muzikantë futen në regjistrin e falsetit, Curtis Mayfield jetonte atje, duke kënduar me një tingull të mjaltit që është një nga teksturat vokale më transportuese të dëgjuara ndonjëherë në muzikën pop. Ishte një tingull që kombinohej në mënyrë të përsosur me qasjen e “Impressions” ‘doo-wop’ dhe të informuar nga ungjilli, pjesa kryesore e Mayfield në “People Get Ready” ndihet me origjinë engjëllore dhe funksionoi po aq mirë në kontekstin e protestës së këngëtares shpeshherë në rrugë, pavarësisht nëse ai po kronikante përrallën e një “viktimë të kërkesave të getos” në “Pusherman” ose vdekjen e dhunshme të një shoku në “Billy Jack”. “Bukuria e stilit vokal është se zëri është i butë dhe i arritshëm, jo agresiv apo kërcënues,” tha këngëtarja Aloe Blacc për lindjen e Mayfield në 2012, “por në të njëjtën kohë tekstet janë të fuqishme dhe të ngarkuara politikisht”.

37. Van Morrison

Për të përjetuar lartësinë e gjeniut vokal të Van Morrison, duhet të shkosh përtej fjalëve. Zero në, të themi, gjysma e pasme me formë të lirë të një shfaqjeje të vitit 1974 të “Listen to the Lion”, ku ai e fillon me ulërimë të mjaltit dhe gumëzhima të lumtura, provon rreth një duzinë ritmesh të ndryshme mbi fjalën “ti” dhe përfundimisht le të fluturojë me rënkime dhe rënkime të plota. Që nga ditët e tij të hershme në “Them”, gjatë viteve të hapura mistike të “Astral Weeks” dhe “Veedon Fleece” dhe deri në mishërimin e tij aktual si një këngëtar i ashpër ‘R&B’ (me pikëpamje thellësisht të gabuara për vaksinat dhe bllokimet Covid-19), ai është gjithmonë synonte të bashkonte ankimet dhe britmat e idhujve të tij si Lead Belly dhe Ray Charles me një kërkim të pangopur për atë që Greil Marcus (nëpërmjet Ralph J. Gleason) pëlqen ta përshkruajë si “yarragh”, e vërteta bazë e një kënge të caktuar.

36. Kurt Cobain

Zëri i Kurt Cobain ishte një tingull në luftë me vetveten, shpesh i ashpër deri në pikën e të qenit grotesk, por me vendosmëri melodik edhe në rastin më të shëmtuar. Është një përzierje e lindur nga ndikimet e tij të larmishme vokale, nga kënga e Eugene Kelly-t dhe Frances McKee të Vaselines, deri te ulërima e plagosur e Greg Sage të Wipers. Rezultati ishte një zë që mund të gjente grepa të groposura brenda zhurmës kaustike të metalit “School” ose “Breed” dhe të ekspozonte briskun në qendër të mollës grunge-pop në “Drain You” ose “In Bloom”. ” “Për mua, ishte gjithmonë zëri që më shpërtheu,” tha për ‘Rolling Stone’ John McCauley i Deer Tick, i cili ka mbuluar Nirvana me anëtarët e mbijetuar të grupit. “Kisha dëgjuar njerëz me zëra të ashpër, por ai i Kurtit ishte ndryshe. Nuk është një zë i bukur, ai nuk ishte një këngëtar i stërvitur në asnjë mënyrë. Por më dha shpresë.”

35. Dusty Springfield

E guximshme, seksi, qesharake dhe e trishtueshme, Dusty Springfield mund të shpërthejë përmes një muri tingulli (shpërthimi i saj debutues i vitit 1964 “I Only Wanna Be With You”), të japë ndrojtjen epshore të “The Look of Love” ose të kullojë besimin joshës seksual “Breakfast in Bed”. Në “What Have I Done to Deserve This”, hiti i saj i vitit 1987 me Pet Shop Boys, ajo u përfshi në një kontekst tekno-pop pa të meta. Momenti i saj kulmor, sigurisht, është vokali i saj i fryrë, i pambrojtur dhe përfundimisht i gëzueshëm në “Son of a Preacher Man”, momenti kulmor për një artist që shumë e quajnë këngëtarja më e madhe e shpirtit të bardhë që ka jetuar ndonjëherë.

34. Thom Yorke

Falsetoja e plagosur që lëshoi një mijë Chris Martins, asnjëri prej të cilëve nuk arriti të përputhej me vajtimin e përhumbur të Thom Yorke në “Street Spirit”, notën e tij të lartë jashtë trupit në “Let Down” ose murmuritjen e tij të çuditshme magnetike në “Wolf at the Door” Ajo që ata ankuesit e tjerë mijëvjeçarë nuk mund të imitonin ishte skaji i vërtetë i tjetërsimit në zërin e Yorke-it, ndjenja që ai me të vërtetë e nënkuptonte atë kur këndonte për ndjenjën e tërbimit nga makinat, kompjuterët dhe minotaurët. Nëse ndiheshe ashtu, ai ishte njeriu yt. “Unë e kam pasur gjithmonë atë gjë katartike me muzikën,” i tha ai një intervistuesi vite më vonë. “Edhe pse në momentet e stresit të lartë është shumë e vështirë të lidhesh me muzikën në atë mënyrë katartike, ajo që gjeta ishte se ti lidhesh. Përfundon duke u befasuar nga muzika. Të kap pavetëdijshëm.” Është një mënyrë tipike e nënvlerësuar, por elokuente për të përshkruar dhuratën që ai i ka dhënë botës për 30 vitet e fundit.

33. Bessie Smith

Rruga drejt mbretëreshës së soul-it dhe më gjerë fillon me perandoreshën e ‘bluse’. ‘Bluse’ në krye të qytetit të Bessie Smith të viteve 1920 dhe 1930 e bëri atë këngëtaren e preferuar të Mahalia Jackson, frymëzoi Dinah Uashingtonin t’i priste asaj një album nderimi dhe e shtyu Janis Joplin të blinte një gur lapidar për varrin e saj. Qoftë duke deklaruar në mënyrë intime “Don Hearted Blues” të saj apo duke vënë brezin “Tain’t Nobody’s Bizness If I Do” me agjenci të gëzueshme, Smith tingëllon si një motër e madhe për britmat e Lizzo-s dhe ankimet e Rhianna-s, paraardhësi i të gjithë këngëtarëve që shkëlqejnë si mbretër ndërsa ende duke e mbajtur atë me këmbë në tokë.

32. David Bowie

Baritoni i pasur dhe intonacionet aktoriale të David Bowie-t e bënë atë në fillim të dukej i largët për veshët e ngritur në stile vokale të kaltër, bisedore. Por nuk kishte distancë në të kënduarit e tij, dhe ndërsa ai u zbut në rolin e yllit të rock-ut, ai u bë më i lirshëm dhe më komandues, veçanërisht në zhurmat me energji të lartë që e lanë atë të ndante peizazhin me zë. Në fakt, ishte pjesë e pafytyrë e tij si fëmijë i teatrit, “Life on Mars?” ndihmoi në vendosjen e shabllonit të baladës së fuqisë. Dhe detentat e tij të shumta me muzikën shpirtërore amerikane krijuan disa nga këngët e tij më të pasura, shpërbërja falseto e “Young Americans” mund të ketë qenë kulmi mbretëror i Bowie.

31. Luther Vandross

Këngëtari i shpirtit Luther Vandross u referua shpesh si zëri prej kadifeje gjatë ditëve të tij të performancës dhe tenori i tij i butë dhe i zhdërvjellët shtoi nxehtësinë në reçelrat e ngadalta si “Here and Now” dhe theksin tek ofertat emocionale si dëshira “A House Is Not a Home” dhe pikëllimi “Dance With My Father”. Vandross zhvilloi një njohuri të mprehtë për të kënduarit si një formë arti gjatë karrierës së tij, në vitin 2010, muzikanti i sesionit Marcus Miller foli për “NPR” për studimin e ngushtë të Vandross për vokalistët e tjerë të tij dhe se si ai do të parashtronte teknikat që artistët si Dionne Warwick dhe Donny Hathaway përdornin për të ngjallur emocione. Por edhe pse ishte dijetar i këndimit, performancat e tij dolën me zemër dhe pa mundim.

30. Hank Williams

Si këngëtar, Hank Williams mund të këndonte, të rënkonte, të bërtiste, të dridhej, të dridhej, të ankonte, të bërtiste ose, në rastin e regjistrimeve të tij “Luke the Drifter”, të predikonte. Ai kishte një aftësi të çuditshme për të mbështjellë botën e emocioneve të një kënge të tërë në shpërndarjen e një bote të vetme: Kishte një zemërthyerje shkatërruese në mënyrën se si ai e këndonte fjalën veçmas në “Cold Cold Heart”. Kur ai këndoi “What, you got cooking”? në “Hey, Good Lookin”, ajo e tij e tepruar dhe e tërhequr komunikoi historinë e historisë së një romani rreth tregimtarit agresiv flirtues të këngës. Ose shpëtimi në freskinë e tij të dridhur kur këndon “Cool Water”. Pse këngët e Hank Williams janë ende standarde të vendit, gati 75 vjet më vonë? Një pjesë e madhe e arsyes është se si legjenda e vendit i dha për herë të parë ato.

29. Chaka Khan

Performancat vokale të Chaka Khan mund të jenë udhëtime emocionuese, mjafton të dëgjosh mënyrën se si ajo komandon me kënaqësi fundin e “I Feel for You” të shkruar nga Princi, duke iu përgjigjur ftesës së Melle Mel për ta “trokitur” atë me një top të tërhequr. Diapazoni “Iiiiiiii” që tregon qëndrueshmërinë dhe gamën e saj vokale. Vetëm ai moment do të garantonte përfshirjen e saj në këtë listë, por katalogu i saj si artiste solo dhe me grupin funk Rufus ka shumë më tepër falë mënyrës se si ajo mund të rrëzojë çdo emocion nga parku, rrëshqitja e saj poshtë shkallës. vargjet në “Më thuaj diçka të mirë” janë të balancuara nga rrahja e saj e plotë në kor, ndërsa ajo komandon himnin proto-vajzë-pushtet “Unë jam çdo grua” me entuziazmin e dikujt gati për t’i udhëhequr femrat e tjera drejt barazisë. tokën e premtuar.

28. Mahalia Jackson

Edhe sot, 50 vjet të shkuara, askush nuk mishëron imazhin e këngëtares së ungjillit si Mahalia Jackson, një grua e madhe me zë më të madh, duar të shtrënguara para saj, sy të ngritur drejt qiellit ose të mbyllura, me habi se si ia doli. gjatë. Të afta për solemnitetin dhe shenjtërinë pagëzuese, performancat e Xheksonit, asnjëherë në të njëjtën mënyrë, dy herë të “A Didn’t It Rain” dhe “Take My Hand, Precious Lord” shfaqin improvizim të kaltër, me një improvizim të fortë dhe një falseto delikate si dantella. Kontraltoja e saj ishte e kufizuar, duke folur teknikisht, por ajo i përkuli dhe i falsifikoi ato kufij në shkëmbin e fortë të këngës popullore amerikane.

27. Dolly Parton

I pastër si ajri i malit, i pjekur si një pjeshkë, vajzëror deri në moshën e mesme, por edhe thellësisht i pjekur, zëri i Dolly Parton është shumë më tepër se, siç e përshkroi ajo dikur në mënyrë të paharrueshme, “një kryqëzim midis Tiny Tim dhe një dhie dado”. Është e pastër siç bëhet vendi, megjithatë kryqëzimi i saj pop në fund të viteve shtatëdhjetë duket po aq i natyrshëm në retrospektivë sa edhe ylli i saj multimedial, një nënprodukt i dukshëm i magnetizmit të saj. Dëgjoni përsëri “Jolene” dhe përfshihuni në dramën e nënvlerësuar, shkatërruese të lutjeve të korit të Dolly-t. Përshtatuni me zanoret elastike dhe angazhimin e thellë të himnit të shkruar nga Porter Wagoner “When I Sing for Him”.

26. Paul McCartney

Paul McCartney është një gjeni në kaq shumë gjëra, shkrimi i këngëve, produksioni, luajtja e të gjitha instrumenteve, por veçanërisht basi, sa që nuk është një pretendim i vogël se ai mund të jetë një këngëtar më i mirë se çdo gjë tjetër. Britma e John Lennon-it ishte për shekuj, por ajo e Paul-it ishte pothuajse po aq intensive dhe akoma më virtuoze (“Helter Skelter”). Ai mund t’i qaset një balade me aq butësi sa të sjellë kaq e aq tekste në një jetë të shkëlqyer, askush nuk do ta kryejë kurrë origjinalin e tij “Here, There and Everywhere”. Dhe nga “I Saw Her Standing There” te “Band on the Run” e deri te momentet e ngarkuara të McCartney III të fundit, pak në rock mund të krahasohen me të si një njeri i pastër.

25. Mary J. Blige

Duke u rritur, Mary J. Blige iu kthye këndimit si një arratisje, dhe herët ajo shpesh luftonte demonët e saj në performancë. “Do të kishte momente kur ajo do të ishte në studio duke kënduar dhe do të ishte vepra më e keqe në botë, por ajo do të qante”, kujton producenti Chucky Thompson që punon në albumin e dytë të Blige, “My Life”. Por këngëtarja mori një kontroll më të fortë në jetën dhe karrierën e saj dhe këndimi i saj fitoi nga ana tjetër, emocioni i thellë i paprekur, tonizmi u eliminua. Mbi të gjitha, personazhi, dikush që e ka kaluar atë dhe refuzon të heqë dorë.

24. George Jones

Gama dinamike e George Jones ishte e madhe, dhe ai e përdori atë në maksimum, por ai rrallë dukej se po shfaqej. Ndonëse shpirti i tij i lartë mund të ishte jashtëzakonisht argëtues, që nga fillimi i shpejtë i “Why Baby Why” deri te “Yabba Dabba Doo (So Are You)”, Jones ishte mjeshtri i muzikës ‘country’. Mënyra se si ai do të zhytej në një fjalë në mes të një rreshti (“Ai tha, ‘do të të dua derisa të vdes'”, hyrja e këngës “He Stopped Loving Her Today”, nga viti 1980) për të dhënë fjala dhe dëgjuesi, i dridhur, përcolli një burrë aq plot ndjenjë sa nuk dinte çfarë të bënte saqë i shpërtheu në sulme.

23. Smokey Robinson

Smokey Robinson është një gjigant i tillë si kompozitor, por zëri i tij është zemra e legjendës së tij. Siç tha shoku i tij ylli i “Motown”, Martha Reeves, “me tonin dhe paraqitjen e tij, ju mund të bini në dashuri me Smokey”. Perandoria “Motown” u ndërtua rreth Robinsonit, kur ai godet ato nota të larta jashtëzakonisht delikate, është thelbi i lutjes romantike. Ai u rrit në doo-wop të viteve pesëdhjetë, por ai shpiku stilin e tij shpirtëror me Miracles, duke shtrydhur aq shumë emocione nga baladat si “Ooo Baby Baby”, “The Tracks of My Tears” ose “The Love I Saw in You Was Just a Mirage”. Ai u mësoi Beatles se si të këndonin, siç e tha Paul McCartney, “Smokey Robinson ishte si Zoti në sytë tanë”. Megjithatë zëri i tij u bë më i fuqishëm, më joshës, me kalimin e kohës, në klasikët e pjekur si “Cruisin” ose me ndikimin e tij jashtëzakonisht të madh “A Quiet Storm”. Lundrim përgjithmonë, Smokey.

22. Adele

Dëgjoni mënyrën se si Adele është pjekur gjatë viteve dhe do të dëgjoni një grua duke gjetur fjalë për fjalë zërin e saj. Mezo-sopranoja e saj kishte një avantazh të lodhur në botë nga ditët e fundit të viteve ’00 të “Chasing Pavements”, por “Rolling in the Deep” e djegshme portretizon dhimbjen e saj me lule të plota, zëri i saj shpërtheu në një të qarë gati sa ajo mbështillet nga hakmarrja dhe keqardhja. Në “Someone Like You”, goditja e saj plot lot nga 21 vjeç, ajo jep një performancë të denjë për një skenë të vetme me vëmendje, me zanore të pasura dhe të rrumbullakosura që i japin ndjenjën e saj në rritje për veten pas një ndarjeje. Gama e Adelës është rritur në të dhënat e saj të fundit; puthjet e saj të ngjeshura japin kafshimin e shtuar të prerjes 25-she “Send My Love (To Your New Lover)”, ndërsa në “All Night Parking” me gjymtyrë të lirshme, nga 30, stili i saj vokal kufizohet me vrull. Ndërsa diapazoni stilistik i ulërimës komanduese dhe të përgjakshme të Adelës rritet, ajo vetëm sa bëhet më e fuqishme.

21. Nina Simone

“Zogjtë që fluturojnë lart, ju e dini që ndihem. Dielli në qiell, ju e dini se si ndihem unë,” këndoi Nina Simone në “Feeling Good” të vitit 1965. Dhe kushdo që e ka dëgjuar ndonjëherë e di se si u ndje ajo gjithashtu, euforia që pulson në zërin e saj fliste vetë. Simone mund të kanalizonte çdo aspekt të përvojës së jetuar. Ajo nxori tërbimin në këngët e saj protestuese për të drejtat civile (“Mississippi Goddam”, “Four Women”), krenarinë e saj në “To Be Young, Gifted and Black” dhe gëzimin e saj të gjallë në interpretimin e saj në “Hair’s “Ain’t Got No/I Got Life”. Duke komentuar performancën e Simones në vitin 1976 të “Stars” të Janis Ian-it, Brittany Howard tha kohët e fundit: “Mënyra se si Nina këndoi ishte kaq tepër e brendshme, e vërtetë dhe reale, sikur po këndonte për jetën e saj, edhe pse nuk i shkruante fjalët. ”

20. Marvin Gaye

Intervistuesit shpesh komentonin për saktësinë e zërit të të folurit të Marvin Gaye, dhe kjo cilësi shkëlqeu edhe përmes këndimit të tij, çdo rrokje e reklamuar është e qartë, edhe kur ai përçmon notën. Është pasuria e tij që tërheq veshin: prej kadifeje, të zjarrtë, të sigurt pafund, me një vrazhdësi letre zmerile që ai thërret për momentet kyçe, për të balancuar falsetin e kokës së tij të dredhur. Dhe dhuntia e tij për dramën ishte e klasit të parë. Dëgjojeni përsëri se si ai nxjerr tekstin e “I Heard It Through the Grapevine” ose krijon nxehtësi të dukshme erotike me “Let’s Get It On”. Dhe pastaj dëgjoni pak më shumë. Është e parezistueshme.

19. Frank Sinatra

Kontrolli i frymëmarrjes, studimi i kujdesshëm i çdo lirike, kërkimi i pamëshirshëm për përsosmërinë vokale – Sinatra ishte një titan pas mikrofonit para se të ishte diçka. Pak këngëtarë e kanë përcjellë thellësinë e emocionit që Sinatra mundi: “How Insensitive”, bashkëpunimi i tij i vitit 1967 me Antônio Carlos Jobim, është aq i zymtë sa njeriu mund të tingëllojë ndërsa është ende në këmbë, ndërsa në të pavdekshmen “I’ve Got You Under My Skin”, nga viti 1956, ai i jep hije shkëlqimit të këngës me një pjekuri të relaksuar që u komunikoi jetën e mirë amerikanëve të pasluftës që ishin rritur me Frankin në radio. Sharmi i egër dhe aftësia e Sinatrës për të gërmuar thelbin emocional të një kënge ende mund të mahnisë.

18. Celia Cruz

Ju mund të dëgjoni kaq shumë nga historia e jetës së Celia Cruz në zërin e saj. Toni i saj i pasur dhe i paimitueshëm kapi ngrohtësinë dhe gjallërinë e Havanës, duke ngjallur shpesh thirrjen e shitësve ambulantë dhe fuqinë e këngëve santero afro-kubane që nga fëmijëria e saj. Ndonëse u bë e famshme në Kubë, ajo u bë një yll në qytetin e Nju Jorkut, duke shfaqur karizmin e saj të pafund dhe forcën e madhe vokale së bashku me aktet më të mëdha të salsa-s në histori. Pavarësisht se me kë performonte, Cruz gjithmonë shkëlqeu shkëlqyeshëm, magjia e saj lidhej me aftësinë e saj për t’i bërë njerëzit të ndihen. Ajo mund të kapte nostalgjinë dhe mallin, ose mund të lëshonte një thirrje “Azúcar!” dhe mishëron bollëkun e jetës që vazhdon ta bëjë atë një nga këngëtaret më transhendente të të gjitha kohërave.

17. Elvis Presley

Zëri i Elvis Presley-t ishte një instrument sui generis: ngritje të qara dhe ulje të pasura, të aftë për të zbritur “Don’t Be Cruel” në numrin 1 në top-listën amerikane të pop-it, R&B-së dhe country në 1956. Heronjtë e Elvisit përfshinin Fats Domino, Roy Orbison dhe Dean Martin, por ai nuk këndoi si asnjë prej tyre. Orbison, në fakt, tha: “Ka shumë njerëz që janë aktorë të mirë në të kënduar … me Elvisin, ai e jeton plotësisht.” Palët e hershme si “That’s All Right, Mama” ishin shpërthime të gëzueshme entuziazmi. Paleta e tij u zgjerua në vitet gjashtëdhjetë dhe shtatëdhjetë: “Can’t Help Falling in Love” i vitit 1961 është një shembull i jashtëzakonshëm i aftësive të tij si këngëtar dhe pasioni i tij për ungjillin shkëlqen në “How Great Thou Art”, një element kryesor i gjallë i zhurmshëm. Por “Suspicious Minds” të vitit 1969 mund të jetë momenti i fundit i Elvisit. Nga hapja e kontrolluar deri te kori shpërthyes, Elvisi e drejton këtë mashtrues me guxim të lirë. Ai i jetoi të gjitha.

16. Prince

Nuk ka asnjë kor si kori i Princave. Luaj “Adore”, kulmin qiellor të “Sign o’ the Times” të vitit 1987 dhe shijo atë grumbull zërash të mbidubluar, në regjistra të shumtë, të mbledhur me gëzim të dëgjueshëm nga djali që gjithashtu këndon plumb dhe u bie shumicës së instrumenteve. Këndimi duket se ka qenë personal me Prince-n, ai urdhëronte në mënyrë rutinore inxhinierët e tij të dilnin nga dhoma sa herë që ndante një zë dhe në mjeshtërinë “When Doves Cry” ose theksimin e emancipimit “The Holy River”, ai arrin një intimitet të rrallë e mahnitës, që vetëm i thellon lëvizjet e showman-it si falsetoja e këndshme e “Kiss”.

15. Bob Dylan

Për disa dëgjues, zëri i Bob Dylan-it, veçanërisht tingujt e fryrë dhe/ose agresivisht të mprehtë që ai favorizoi në vitet e tij të hershme, do të tingëllojë gjithmonë si një karikaturë e vetvetes. Por besimi me të cilin ai zotëronte lindjen e tij të shëmtuar dhe e formësoi atë në diçka po aq ekspresive sa tekstet e tij të egra shpikëse, e ka bërë atë një nga ekscentrikët më të mëdhenj vokalë të Amerikës. Pasi të kishte plotësisht kontrollin e instrumentit të tij, ai mund ta përdorte atë për të shprehur gjithçka, nga përbuzja e ashpër (“Like a Rolling Stone”) deri tek përkushtimi i thellë (“If Not for You”), patos tronditës (kryevepra e “Basement Tapes” “Goin’ to Akapulko”) dhe helm sardonik ( “Idiot Wind”). Në Skyline të Nashville të vitit 1969, ai madje u shndërrua në një këngëtar me zë të pastër. Dhe në vitet e tij të mëvonshme, ai ndërtoi një stil të plotë të pjekur nga tingulli i tij gjithnjë e më i rrembyer, duke lëvizur lirshëm midis romancës dëshpëruese (shih lexime të trefishta si “My One and Only Love”) dhe komedi e zezë e çuditshme (“False Prophet”).

14. Freddie Mercury

Vibratoja emocionuese e Freddie Mercury dhe diapazoni vokal me katër oktavë, si dhe karizma e tij dërrmuese, ndezën muzikën e Queen, duke e bërë artin e tyre rock një spektakël mahnitës. “Bohemian Rhapsody” ofron një kurs përplasjeje në madhështinë e Mercury-t, falë librave të tij baladikë, momenteve të zhurmshme ‘rock’ dhe mesit operistik, duke përfshirë ndarjen ku vokali i Mercury, i shoqëruar nga kitaristi Brian May dhe bateristi Roger Taylor, u mega-dubluan në një gjigant. kor. Katalogu i Queen është i mbushur me momente të tjera që tregojnë se sa i talentuar ishte Merkury: “Somebody to Love” noton në ajër ndërsa Mërkuri fluturon nëpër oktava dhe disponon pa mundim, “Another One Bites the Dust” është e gjitha e çuditshme dhe “The Show Must Go On” është një kod i përshtatshëm me pikëllim, Mercury duke bërë një performancë të plotë edhe kur këndonte për shëndetin e tij të përkeqësuar.

13. Patsy Cline

Karriera e pionieres së popit të muzikës ‘countryc, Patsy Cline u ndërpre pasi ajo vdiq në një aksident avioni në moshën 30-vjeçare, por zëri i saj i fortë, por i zhdërvjellët është arsyeja pse ajo mbetet bartësja e standardit për kronistët aspirues të zemërthyerjes në Nashville dhe më gjerë. Cline ia atribuoi pasurinë e saj contralto një periudhe veçanërisht të frikshme me ethet reumatizmale që ajo kishte pasur në moshën 13: “Mund të thuash se ishte rikthimi im në jetë pas disa ditësh që më lançoi si këngëtare” vuri në dukje ajo me hidhërim në 1957. Por mënyra e nuancuar se si ajo interpretoi materialin e saj të mahnitur, qasja e saj e zhurmshme ndaj “Crazy” vetëflagelluese, zierja e saj në “I Fall to Pieces” i dha performancës së saj peshë emocionale dhe është një arsye e madhe pse ajo ende po këput fijet e zemrës gjashtë dekada pas vdekjes së saj

12. John Lennon

Zëri i John Lennon ishte si mendja e tij, i shkathët, i ndritshëm si një zile, befasues i gjallë. Nga versioni i tij i ulëritur i “Money (That’s What I Want)” të Barrett Strong me Beatles që trondisin origjinalin e “Motown” deri tek goja e nxehtë e “Instant Karma”! (We All Shine On)” madje edhe një rockeri më i vogël i mëvonshëm si “What You Got”, të kënduarit me gjithçka që kishte ishte marka e Lennon. Albumi i tij i parë solo, “Plastic Ono Band” i vitit 1970, është ende befasues, siç e shprehu kritiku Robert Christgau, “një turne i plotë i timbrit ‘rock’ nga ulërima në rënkim”. E njëjta gjë mund të thuhet për albumin e bardhë, në veçanti, kalimi nga “Julia” në “Everybody’s Got Something to Hide Except Me and My Monkey”.

11. Little Richard

Little Richard është shenjtori mbrojtës i çdo këngëtari që e ka çuar ndonjëherë zërin e tij deri në kufi dhe e ka kaluar menjëherë atë, në emër të dërgimit të dëgjuesit në furi. Hitet e tij të pavdekshme janë klinika se si të gjenerojnë emocione duke ngritur vazhdimisht anten vokale, në “Long Tall Sally”, ai vrumbullon nga porta me një britmë të ashpër përpara se të kalojë në një falseto që nxit vertigo “whoo-oo-oo-oo !” dhe në “Good Golly, Miss Molly”, ai ndjek ekstremet e mëtejshme të intensitetit të tejmbushur, duke u vendosur në një ulërimë të lartë që tingëllon e rrezikshme të përpiqesh ta imitosh, duke e çuar në solo saksi, duke lëshuar një ulërimë ‘proto-punk’ që parashikon të gjithë nga Princi te Iggy Pop.

10. Al Green

Ka diçka mace në zërin e Al Green, një fleksibilitet i mprehtë që ndizet në vende që dëgjuesi nuk e pret, gjë që është gjithmonë e mirëpritur. Pak këngëtarë krijojnë iluzionin se janë të rrëmbyer nga kënga që po këndojnë ashtu siç mundet ai. Qoftë nëse ai është i shtrirë në një kanal të fortë funk në Memphis, si një piton gati për të shigjetuar  ose duke mbititulluar shumë falseto eterike (“Have You Been Making Out OK”), Green mund të ngjall transport të ngazëllyer sikur të jetë i lehtë. E vërteta ishte krejt ndryshe, ai punoi shumë për klasikët e tij, por pavarësisht nëse po këndon për Zotin apo erosin, Green është njeriu i fundit shpirtëror.

9. Otis Redding

Në skenë, duke filluar me performancën e tij komanduese në festivalin e “Monterey Pop” të vitit 1967, Otis Redding ishte aq i pakufishëm dhe i emocionuar saqë ai mund të bënte fjalë për fjalë një tronditje skene. Por veçanërisht në studio, rrëpira e tij emocionuese ishte një mrekulli e përmbajtjes së kontrolluar. Në baladat e tij shpirtërore më depërtuese, si “Try a Little Tenderness”, “Mr. Pitiful” dhe “(Sittin’ on) Dock of the Bay”, Redding e shijonte çdo fjalë të ankthshme, duke shtuar rreshta thirrës në fund të frazave, por kurrë nuk e teproi me to. Një tjetër dëshmi e fuqisë së tij, mënyra se si ai mund të mbulonte hitet ‘rock & roll’, si “(I Can’t Get No) Satisfaction” dhe “A Hard Day’s Night” dhe të bënte të harrosh se dikush i kishte kënduar ato para se ai.

8. Beyoncé

Në zërin e Beyonce-s qëndron e gjithë historia e muzikës së zezë. Ajo është një nga historianet e mëdha të pop-it, një artiste aq e dashuruar me heronjtë që e formojnë atë, saqë nuk mund të mos gjejë mundësi për t’u bërë homazh atyre në muzikën, performancën dhe natyrisht këngën e saj. Por nuk ka asgjë të prejardhur në lidhje me atë që bën Beyoncé, në vend të kësaj, ajo ka marrë parasysh mësimet që mund të nxjerrë nga Princi, Tina, Diana, Michael, Janet, Donna dhe më shumë dhe e ka formuar veten në një ikonë që ia vlen të qëndrojë pranë atyre titanëve, edhe pse ende në krye të lojës së saj. Herë pas here, e paturpshme jugore ose himnizuese kerubinike, lakueshmëria dhe prirja e saj për teatrale vokale e kanë lejuar gamën e saj të përshtatet me sukses në gjithçka, nga ‘funk’ në ‘country’ e deri te ‘hard rock’ (nganjëherë të gjitha në të njëjtin album). Dhe ajo është një repere e mirë, duke zotëruar çdo kthesë me kontroll dhe fuqi të pashprehur.

7. Stevie Wonder

Çfarëdo toni që synon Stevie Wonder, nga romanca me sy të ndezur deri te realizmi i ashpër, zëri i tij mund ta përcjellë me lehtësi. Pak këngëtarë të tjerë mund të shesin në mënyrë kaq bindëse butësinë e paturpshme të “You Are the Sunshine of My Life” ose “I Just Called to Say I Love You” dhe zemërimin e zjarrtë që qëndron në themel të “You Haven’t Done Nothin” ose “Living”. për qytetin.” Kënga e fundit tregon rënkimin e patentuar të Wonder-it, një nga shumë taktikat vokale që ai përdor për të shtyrë një këngë në mbingarkesë (shih gjithashtu: akrobacitë melodike të regjistrimit të sipërm të dëgjuara në “Sir Duke” ose goditjet e ngjashme me ungjillin në kulmin e “They Won’t Go When I Go”). Duke folur për këngëtarët që “gërryhen” ose favorizojnë një lindje të tepërt, në një intervistë të vitit 2014, D’Angelo veçoi Wonder. “Gjëja e Stevie Wonder-it,” tha ai, “ishte se ai i solli këto mekanikë vokale në zhurmën që nuk mund ta bënin dot të tjerët”.

6. Ray Charles

“Njerëzit më quajnë një këngëtar ‘jazz’ dhe një këngëtar ‘bluse’, por unë nuk e di vërtet ndryshimin,” i tha Ray Charles një intervistuesi në vitin 1963. “Unë thjesht përpiqem të këndoj një këngë dhe këndoj vetëm këngë që më pëlqen të këndoj. Dhe unë përpiqem të vendos pak shpirt në gjithçka.” Ai donte të thoshte gjithçka, Charles ishte një titan i ‘R&B’, pop, ‘jazz’ dhe ‘country’ njësoj dhe arsyeja pse seti i tij i parë retrospektiv, në vitin 1991, u titullua “Lindja e shpirtit” është sepse ishte rishkrimi i Ray i një kënge ungjillore. “I Got a Woman” lakmitare që bëri të ndodhë muzika shpirtërore. Dhe ai e ktheu një nga himnet më anodine kombëtare, “America the Beautiful”, në një epope që mbyt shpirtin. Burri mund të bënte çdo gjë shpirtërore.

5. Mariah Carey

Gama është pikërisht ajo që posedon Mariah Carey. Përgjatë pesë oktavave marramendëse, Chanteuse i pakapshëm mund të rrotullohet lehtësisht midis një ulërimë therëse, tallëse në një ton bilbili joreal të dhënë aq ashpër sa mund të presë çelikun. Që nga viti 1990 “Vision of Love”, kantautorja ka pasur gjithmonë ekuilibrin delikat midis shpirtit të vjetër dhe R&B-së me pop-in modern, shpesh të menduar përpara. Sekreti i saj ka qenë prej kohësh një ëmbëlsi që ndonjëherë mund të jetë ose engjëllore ose djallëzore, në varësi të mënyrës se si ajo përdor morinë e armëve sekrete vokale që ka në arsenalin e saj. Gjithçka, nga guaskat e ftohta, deri te rripat guttural, me trup të plotë mund të vendosen me rezultate po aq elektrizuese. Duke kombinuar talentin e saj vokal operistik me një qëndrim të ashpër dhe prirje për magjepsje dhe dramë të lartë, Carey lindi breza imitues pas saj. Por ata që ajo ndikoi ende nuk mund ta mposhtin arkitektin e tingullit të popit modern.

4. Billie Holiday

Legjenda të tjera vokale të jazz-t si Sarah Vaughan dhe Ella Fitzgerald lulëzuan në përsosje, Billie Holiday e privilegjuar emocionale. Është një cilësi që i dha asaj një status të veçantë në mesin e artistëve të tjerë, nga folia e saj e gjatë e saksofonit Lester Young te Miles Davis, i cili shkroi në autobiografinë e tij se kur Holiday do të këndonte një baladë si “I Loves You Porgy”, për një grua të torturuar nga një dashnore abuzive, “pothuajse mund ta ndjeje atë mutin që po ndjente. Ishte e bukur dhe e trishtueshme mënyra se si ajo e këndoi atë.” Ajo gjithmonë do të njihet si një poete e zymtësisë, lindja e saj e ngadaltë i përshtatet në mënyrë të përkryer të dëshpëruarit (“Lover Man”) ose plotësisht morbide (“Strange Fruit”, një dënim me vend i pështirë i linçimit), por ajo mund të përdorë gjithashtu hapja në zërin e saj për të përcjellë ngazëllim të tejmbushur (“Too Marvelous for Words”). “Billie Holiday ju bën të dëgjoni përmbajtjen dhe qëllimin e çdo fjale që ajo këndon edhe në kurriz të zërit apo tonit të saj”, tha dikur Joni Mitchell. “Billie është ai që më prek më shumë.”

3. Sam Cooke

Ka muzikë popullore amerikane para Sam Cooke dhe muzikë popullore më pas. Ai ishte tashmë një superstar i ungjillit me Soul Stirrers kur shkoi solo në 1957 dhe menjëherë filloi të përcaktojë idenë e “muzikës së shpirtit” si një yll kryqëzimi dhe si novator muzikor. Tenori i tij joshi në këngën “You Send Me” të vitit 1957 dhe magjepsi në “Wonderful World”, një këngë që në duar më të vogla mund të kishte tingëlluar e çuditshme. Por pak këngëtarë e shijuan të qenit brenda një kënge siç e shijoi Cooke. Ai bëri standarde pa njolla në Live në Copacabana të 1964-ës dhe një version të qetë të R&B-së  në “One Night Stand Live” në “Harlem Square Club”, një set i çuditshëm i vitit 1963 i papublikuar deri në 1985. Dhe më pas është kryevepra e tij e 1964-ës “A Change Is Gonna Come .” Një aktivist i të drejtave civile i frymëzuar nga dëgjimi i “Blowin in the Wind” të Bob Dylan, Cooke vajton “I was booorrrn by the river…” mbi telat në rritje dhe përputhet me emocionin muzikor me emocion.

2. Whitney Houston

Bartësja e standardit për vokalin ‘R&B’, Whitney Houston kishte një soprano që ishte sa e fuqishme aq edhe e butë. Merrni kopertinën e saj të këngës “I Will Always Love You” të Dolly Parton, e cila u bë një nga këngët përcaktuese të viteve 1990, ajo hapet me gëlltitjen e saj të butë, zëri i saj i pashoqëruar që tingëllon sikur po e kthente idenë për të lënë pas të dashurin e saj me prekjen më të lehtë. Në fund, ajo është shndërruar në një vitrinë për regjistrin e saj të sipërm muskulor, ajo këndon frazën e titullit me një ndjenjë të barabartë deri në kockë dhe përsosmëri teknike, duke i kthyer emocionet konfliktuale në zemrën e këngës në një pikë kërcimi për hapin e ardhshëm të jetës së saj.

Debutimi i vetë-titulluar i Houston-it në vitin 1985 doli pak më shumë se gjashtë muaj para ditëlindjes së saj të 22-të dhe e vendosi atë si një nga vokalistët më të fuqishëm të pop-it. Kjo nuk ishte rastësi. Në vitin 1993, Houston kujtoi sesi edukimi i saj, ku ajo ishte rreth të mëdhenjve të R&B si Aretha Franklin dhe Roberta Flack, si dhe nëna e saj, këngëtarja e ungjillit Cissy Houston, e zhyti atë në idenë për të përhapur ndjenjat e saj. “Ka pasur një ndikim të madh tek unë si këngëtare, si interpretuese, si muzikante. Duke u rritur rreth tij, thjesht nuk mund ta ndihmosh atë, “tha ajo.

“Unë u identifikova me të menjëherë. Ishte diçka kaq e natyrshme për mua, saqë kur fillova të këndoja, ishte pothuajse si të flisja.” Lindja e natyrshme e Houston bëri momentet kur ajo shpërtheu në vokale duke thyer rekord; “Saving All My Love for You”, nga debutimi i saj në vitin 1985, ndihet si një bisedë dëshpëruese me një dashnore të rremë, edhe pse ajo është duke shënuar nota të larta, ndërsa mënyra se si vetmia e saj e zymtë i dorëzohet ngazëllimit të qeshur për flamurtarin e trishtuar dhe të lumtur ” I Wanna Dance With Somebody (Who Loves Me)” mbetet po aq i lezetshëm në dëgjimin e 100-të si në të parën. Zëri i Houston do të rezonojë për dekada pas vdekjes së saj në 2012.

1. Aretha Franklin

Një forcë e natyrës. Një vepër gjeniale. Një dhuratë nga qielli. Zëri i Aretha Franklin është gjithçka dhe më shumë, kjo është arsyeja pse ajo mbetet mbretëresha e pakundërshtueshme, vite pas harkut të saj të fundit. Këndimi i saj është tingulli më madhështor që ka dalë nga Amerika, më universal se briri i Coltrane, më i guximshëm se kitara e Hendrix. Ajo shpërtheu në mbarë botën me hitin e saj të vitit 1967 “Respect”, duke pretenduar fronin e saj si këngëtarja më e madhe e muzikës ‘pop’, ‘rock’ ose ‘soul’ ndonjëherë. Siç tha Mary J. Blige për “Rolling Stone”, “Ajo është arsyeja pse gratë duan të këndojnë”.

Aretha mund të shprehte gëzim, siç dëgjohet në dokumentin e saj të ungjillit “Amazing Grace”. Ajo mund të thërriste dhimbjen më të thellë të zemrës, në baladat si “Ain’t No Way”. Arti i saj është arritja më e madhe e muzikës amerikane, nëse jo historisë amerikane. Por zëri i saj është udhëkryqi ku takohen të gjitha traditat e ndryshme muzikore, nga ‘gospel’ në ‘funk’, ‘rock’ e deri tek ‘blues’. Siç tha ajo, “Unë mendoj se mund të thuash që udhëtoj shumë me zërin tim.”

Ajo u rrit si mbretëreshë e ungjillit në Detroit, duke marrë mësimet e saj në kishë nga Mahalia Jackson. Në fillim, labeli i saj u përpoq ta formonte atë në një këngëtare të hijshme lounge, por ajo u largua nga loja crossover, pasi takoi një tjetër të ri të huaj në label, zëri i të cilit nuk i përshtatej modelit të popit: Bob Dylan. Siç i tha ajo shkrimtarit Gerri Hirshey, “Asnjëri prej nesh nuk ishte ai që ju quani rrjedhë e zakonshme”.

Aretha shkoi në “Muscle Shoals” dhe u bë “Lady Soul”, duke krijuar tingullin e saj të papërpunuar dhe intensiv ‘R&B’. Ajo e detyroi rrjedhën kryesore të kalonte tek ajo, duke ndryshuar mënyrën se si tingëllonte muzika që atëherë, në të gjithë botën. Gjeniu i saj ka marrë shumë forma: ungjilli i viteve 1970, ‘glam-disco’ e viteve 1980, bashkëpunimet e saj me dishepuj si Whitney Houston dhe Lauryn Hill. Ose natën kur ajo vodhi Grammy, duke kënduar “Nessun Dorma” pa provë.

Por çfarëdo që të këndonte, ajo e pretendonte si të sajën. Dhe për sa kohë që jetoni, nuk do të dëgjoni kurrë diçka si Aretha Franklin. Kjo është arsyeja pse zëri i saj vazhdon të ndryshojë botën. Këngëtarja e këngëtarëve. Mbretëresha e mbretëreshave. Përshëndetje “Lady Soul”.